Benedict Cumberbatch brytyjskim "skarbem narodowym" - w jakich filmach i serialach wystąpił?

Benedict Cumberbatch to brytyjski aktor, który rozpoznawalność zdobył dzięki serialom "Sherlock" czy "Patrick Melrose". Fani filmów Marvela znają go z kolei z roli Doktora Strange. W jakich filmach można oglądać Cumberbatcha, który przez brytyjskie media nazywany jest "skarbem narodowym"?

Benedict Cumberbatch urodził się w 1976 roku w Londynie. Jego rodzicami są Wandy Ventham i Timothy Carlton, którzy również są aktorami - grali nawet rodziców tytułowego bohatera w serialu "Sherlock". Jako dziecko uczęszczał do klubów zajmujących się sztuką dramatyczną. Pierwszy raz zadebiutował w jasełkach, gdzie wcielił się w postać "apodyktycznego Józefa" - aktor miał bowiem z premedytacją zepchnąć koleżankę ze sceny. Później grał Titanię, królową wróżek z szekspirowskiej sztuki "Sen nocy letniej".

Benedict Cumberbatch - życiorys i ciekawostki

Benedict ukończył London Academy of Music and Dramatic Art, chociaż rodzice zachęcali go do obrania innej ścieżki zawodowej. Początkowo chciał więc zostać prawnikiem, ale zdobycie stypendium aktorskiego przekonało go do zmiany planów. Zanim jednak rozpoczął studia wziął rok przerwy i wyjechał do Indii, gdzie pracował jako wolontariusz-nauczyciel języka angielskiego w tybetańskim klasztorze. Tam też poznał medytację, którą się zafascynował.

Cumberbatch ma tez niegroźną wadę genetyczną - heterochromię centralną, kiedy w tęczówce oczu pojawiają się co najmniej dwa kolory. Jeden z nich tworzy pierścień wokół źrenicy i przechodzi płynnie w drugi kolor. U Benedicta wada objawia się połączeniem niebieskiego, zielonego i złoto-brązowego. Poza oczami krytycy i widzowie doceniają wyjątkowy głos Cumberbatcha, który pracuje też jako lektor: swojego głosu użyczał w wielu filmach dokumentalnych dla National Geographic czy Discovery Channel. Podkładał też głos w filmach "Hobbit: Niezwykła podróż", "Hobbit: Pustkowie Smauga" oraz "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii". W 2016 roku zaśpiewał z byłym wokalistą Pink Floyd Davidem Gilmourem utwór "Comfortably Numb".

Podczas pobytu w RPA w 2005 roku, przy okazji zdjęć do serialu "To the Ends of the Earth", aktor i dwaj jego współpracownicy wzięli dzień wolny, by nauczyć się nurkować. W drodze powrotnej ich auto złapało gumę. Wtedy zaatakowała ich szóstka mężczyzn, którzy szukali u nich pieniędzy lub narkotyków. Następnie wsadzili Benedicta do bagażnika, a dwóch jego znajomych na tylne siedzenia samochodu i wywieźli do jakiejś wioski, gdzie porywacze porzucili samochód. Od tamtego momentu aktor stara cieszyć się życiem i jeszcze bardziej angażować charytatywnie. Działa m.in. w organizacjach The Prince's Trust, Odd Arts, Anno's Africa, Dramatic Need, Stand Up To Cancer i innych Amyotrophic Lateral Sclerosis.

Zobacz wideo Co nowego u Marvela? Thor jako kobieta i powrót Lokiego

Benedict Cumberbatch jako Sherlock Holmes

Aktor największą rozpoznawalność zyskał dzięki serialowi BBC pt. "Sherlock". Początkowo Cumberbatch zrezygnował z roli, jednak zdecydował się na nią po zapoznaniu się z nazwiskami twórców. Co ciekawe producenci początkowo nie byli zachwyceni wyborem aktora do głównej roli, ponieważ uważali, że jest on "za mało seksowny". Benedict przygotowując się do roli Sherlocka zdecydował, że musi przeczytać wszystkie opowiadania Arthura Conan Doyle’a. Co ciekawe aktor jest spokrewniony z pisarzem - są dalekimi kuzynami w szesnastej linii.

Za rolę w serialu Cumberbatch otrzymał nagrody Emmy czy Critics' Choice Television oraz kilka nominacji do nagrody BAFTA, Emmy, Satelity, Złotego Globu czy Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Benedict Cumberbatch - filmy i seriale

  • "Patrick Melrose" - to serial, który opowiada historię mężczyzny uzależnionego od narkotyków, który z powodu śmierci ojca jedzie do USA. Sytuacja ta sprawia, że przypomina sobie traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa.
  • "Sherlock Holmes" - to historia genialnego detektywa, który zaczyna współpracę z lekarzem wojskowym Watsonem. Akcja przeniesiona jest do czasów współczesnych, jednak to nie technologia, a analityczny umysł pozwala mu rozwiązywać najtrudniejsze zagadki. Serial doczekał się czterech sezonów.
  • "Doktor Strange" - to film o ambitnym neurochirurgu, który w wyniku wypadku doznaje kontuzji rąk. Po nieudanych próbach wyleczenia jedzie do Katmandu, gdzie odkrywa w sobie potężną moc.
  • "Gra tajemnic" - to historia brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał kod Enigma.
  • "Zniewolony. 12 Years as Slave" - to ekranizacja wspomnień Salomona Northupa, który zostaje porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Przez 12 lat mężczyzna próbuje uwolnić się i wrócić do rodziny.
  • "Pakt z diabłem" - oparta na faktach historia dwóch mężczyzn, którzy po latach spotykają się ponownie - tym razem w interesach. Ich współpraca ma na celu zniszczenie włoskiej mafii.
  • "Trzecia gwiazda" - to historia śmiertelnie chorego Jamesa, który razem z trójką najlepszych przyjaciół wyrusza w podróż do swojego ulubionego miejsca.