Filmy kostiumowe - które z nich warto obejrzeć?

Filmy kostiumowe pozwalają poczuć wyjątkowy klimat zamierzchłych czasów, dając okazję do przyjrzenia się temu, jak wyglądało życie ludzi w minionych epokach. Zachwyć się wzruszającymi historiami pełnymi miłosnych uniesień i dramatów. Podpowiadamy, które filmy kostiumowe warto zobaczyć.

Najlepsze filmy kostiumowe: te pozycje musisz zobaczyć

Najlepsze filmy kostiumowe czarują pięknymi obrazami, scenografią, a także kostiumami, pozwalającymi przyjrzeć się bliżej temu, jak wyglądały stroje ludzi żyjących niegdyś we wspaniałych dworach, zamkach i pałacach. Historie te potrafią też porwać w wir niesamowitych przygód, które gwarantują opowieści spod znaku płaszcza i szpady. Wśród najlepszych obrazów kostiumowych – zarówno tych sprzed lat, jak i całkiem nowych produkcji, znajdą się również obrazy przepełnione nieoczekiwanymi wydarzeniami i dramatami, z którymi muszą mierzyć się bohaterowie.

 • ''Trzej muszkieterowie'' (1973), reż. Richard Lester

''Trzej muszkieterowie'' w reżyserii Richarda Lestera to jeden z filmów kostiumowych, a przy tym najlepsza ekranizacja powieści Alexandre’a Dumas, która porwie Cię w wir przygód. Bohaterem tej opowieści jest młody Gaskończyk D'Artagnan (Michael York), marzący o dworskiej karierze. Ubogi mężczyzna, którego specjalnością jest władanie szpadą, wyrusza do Paryża. Na miejscu naraża się trzem muszkieterom – Portosowi (Frank Finlay), Aramisowi (Richard Chamberlain) i Atosowi (Oliver Reed), którzy wyzywają młodzieńca na pojedynek. Do starcia jednak nie dochodzi, a muszkieterowie zostają zmuszeni połączyć siły z D’Artagnanem, by stawić czoła kardynałowi Armandowi de Richelieu (Charlton Heston) i jego gwardii. 

Inne filmy kostiumowe, które trzeba zobaczyć:

 • ''Wiek niewinności'' (1993) , reż. Martin Scorsese
 • ''Nędznicy'' (1998), reż. Bille August
 • ''Hrabia Monte Christo'' (2002), reż. Kevin Reynolds
 • ''Małe kobietki'' (2019), reż. Greta Gerwig

Zobacz też: Filmy dreszczowce: trzymające w napięciu historie, które warto zobaczyć

Filmy kostiumowe 2020. Które z nich warto obejrzeć?

Filmy kostiumowe 2020 to najnowsze produkcje, którym warto przyjrzeć się bliżej. Wśród nich znajduje się zaskakująca wspaniałymi strojami ''Emma''. Reżyserką widowiska jest fotografka, Autumn de Wilde, debiutująca jako autorka filmu pełnometrażowego. Historia, inspirowana powieścią Jane Austen, przedstawia losy inteligentnej i pięknej, Emmy Woodhouse (w tej roli Anya Taylor-Joy). Dziewczyna zajmuje się swataniem ludzi, napotykanych na swojej drodze w czym odnosi liczne sukcesy, choć nie unika też porażek. Sama nie ma jednak w planach zamążpójścia.

Filmy kostiumowe: Netflix

Jakie jeszcze filmy kostiumowe warto zobaczyć? Netflix przygotował dla fanów tego gatunku kilka interesujących propozycji, z którymi trzeba się zapoznać. Sprawdź koniecznie, które widowiska oczarują Cię wspaniałymi strojami i wciągającą fabułą.

 • ''Enola Holmes'' (2020), reż. Harry Bradbeer

''Enola Holmes'' to jeden z najnowszych filmów kostiumowych od Netflixa. Bohaterką tej historii jest szesnastoletnia siostra samego Sherlocka Holmesa – Enola (Millie Bobby Brown). Błyskotliwa i odważna dziewczyna trafia pod opiekę swoich starszych braci, Sherlocka (Henry Cavill) i Mycroft (Sam Claflin), tuż po tym, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach Pani Holmes (Helena Bonham Carter) opuszcza dom. Mężczyźni postanawiają wysłać Enolę do szkoły dla młodych dam, jednak nastolatka, której ten pomysł wcale się nie podoba, ucieka do Londynu. Dziewczyna rozwija swoje umiejętności detektywistyczne, szukając wskazówek, mających doprowadzić ją do zaginionej matki.

Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu

Pozostałe filmy kostiumowe Netlixa, które zasługują na Twoją uwagę:

 • ''Elisa i Marcela'' (2019), reż. Isabel Coixet
 • ''Madame J'' (2019), reż. Emmanuel Mouret
 • ''W czepku urodzony'' (2018), reż. Bille August
 • ''Kardec'' (2019), reż. Wagner de Assis

Filmy kostiumowe: historyczne

Filmy kostiumowe historyczne dają widzom okazję do przyjrzenia się temu, jak wyglądało życie władców i służby na dworach w zamierzchłych czasach. Przekonaj się, które obrazy, z postaciami mającymi wpływ na losy dziejów różnych państw, warto zobaczyć. 

 • ''Kochanek królowej'' (2012), reż. Nikolaj Arcel

Jednym z filmów kostiumowych, opartych na prawdziwych wydarzeniach, jest historia żony króla Chrystiana VII (w tej roli Mikkel Boe Følsgaard), Karoliny Matyldy Hanowerskiej (Alicia Vikander). Szukająca zrozumienia i miłości kobieta wdaje się w romans z wpływowym politykiem, Johannem Friedrichem Struenseem (Mads Mikkelsen).

Co jeszcze zobaczyć?

 • ''Elizabeth'' (1998), reż. Shekhar Kapur
 • ''Sissi'' (1955), reż. Ernst Marischka
 • ''Księżna'' (2008), reż. Saul Dibb

Filmy kostiumowe: romantyczne

Filmy kostiumowe romantyczne to kolejna propozycja, obok której nie możesz przejść obojętnie. Najpiękniejsze historie miłosne, wśród których nie brakuje produkcji oscarowych, to pozycje zasługujące na uwagę każdego wielbiciela kina.

 • ''Duma i uprzedzenie'' (2005), reż. Joe Wright

Romantyczne historie i piękne kostiumy to połączenie, sprawiające, że trudno oderwać oczy od ekranu. Jedną z nich jest ''Duma i uprzedzenie'' – film, będący adaptacją słynnej powieści autorstwa Jane Austen. Jest to opowieść o pięciu siostrach Bennet: Elżbiecie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Kitty (Carey Mulligan), Mary (Talulah Riley) i Lidii (Jena Malone), żyjących w czasach georgiańskiej Anglii. Pewnego dnia do zamieszkiwanego przez nie Netherfield wprowadzają się dwaj przystojni kawalerowie: Charles Bingley (Simon Woods) i Darcy (Matthew Macfadyen). Pan Bingley wzbudza zainteresowanie wśród niezamożnych panien, szukających kandydata na męża. Mężczyzna wpada też w oko pani Bennet, matce pięciu córek. Charles jest jednak zainteresowany Jane. Swojego adoratora znajduje również najmłodsza z córek pani Bennet, Elżbieta. Problem w tym, że dziewczyna odbiera go za ponurego, a przy tym najbardziej niesympatycznego człowieka, jakiego przyszło jej poznać.

Te historie kostiumowe również Cię wzruszą:

 • ''Rozważna i romantyczna'' (1995), reż. Ang Lee
 • ''Wiele hałasu o nic'' (1993), reż. Kenneth Branagh
 • ''Przeminęło z wiatrem'' (1939), reż. Victor Fleming
 • ''Pokój z widokiem'' (1985), reż. James Ivory

Zobacz też: Filmy wojenne: zagraniczne i polskie. Produkcje, które zasługują na uwagę

Więcej o: