Choć z uwagi na nowe obostrzenia sytuacja w kinach znowu uległa zmianom (sale mogą teraz być wypełnione w 25%), z pewnością są osoby, które nie chcą rezygnować z seansów - zgodnych z reżimem sanitarnym, ma się rozumieć. Do kinowych repertuarów dołączyli teraz "Banksterzy" oraz "Tajemniczy ogród". Jeśli natomiast dom jest waszą twierdzą, możecie wrzucić na ruszt drugi sezon "Alienisty".
Film "Banksterzy" opowiada o rzeczywistości ludzi, którzy zostali wrobieni w kredyty frankowe. Bohaterowie filmu to kilkaset tysięcy Polaków oszukanych przez banki, ignorowanych przez władzę, zapomnianych przez media i niereprezentowanych przez żadną instytucję. Dwójka głównych aktorów grających w firmie - Tomasz Karolak i Małgorzata Kożuchowska - także przyznali się do tego, że są ofiarami banków i są z nimi w sporach. Autorem scenariusza do filmu jest Adam Guz - ceniony finansista i autor książki o polskich frankowiczach i kulisach największego przekrętu finansowego ostatnich dekad. W swojej powieści pt. „Banksterzy” Adam Guz, także ofiara franków, bez lukru opisuje autentyczne, brutalne praktyki stosowane przez banki w dążeniu do jak największej sprzedaży i zysków z tytułu kredytów i polisolokat.
Powstanie produkcji było wspierane przez organizacje zajmujące się polskimi frankowiczami. Partnerem filmu jest spółka Votum, reprezentująca pokrzywdzonych kredytobiorców w procesach sądowych. Konsultantami merytorycznymi scenariusza byli dawni pracownicy banków, a także specjaliści od rynku kapitałowego w Polsce oraz członkowie stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. W produkcji wystąpili: Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska, Rafał Zawierucha, Marcin Bosak, Maciej Nawrocki, Ewa Kasprzyk, Mariusz Bonaszewski, Przemysław Bluszcz.
Koniec XIX wieku. Laszlo Kreizler (Daniel Bruhl), dociekliwy "alienista", czyli zwolennik nowej, kontrowersyjnej metody leczenia schorzeń psychicznych, jako jedyny może pomóc schwytać rytualnego mordercę młodych chłopców. Wraz ze swoim przyjacielem Johnem Moore’em (Luke Evans) i pracownicą policji Sarą Howard (Dakota Fanning) podejmuje się wyzwania. Zespół napotyka trudności wśród nowojorskich policjantów w NYPD, głównie ze strony kapitana Connora i niedawno emerytowanego komendanta Byrnesa, których od znalezienia sprawców zbrodni bardziej interesuje ochrona reputacji wyższych sfer Nowego Jorku .
W drugim sezonie, którego akcja toczy się w 1897 roku, Sara otworzyła swoją prywatną agencję detektywistyczną. Ona, Kreizler oraz Moore - teraz reporter "New York Timesa" - znowu łączą siły; tym razem po to, by odnaleźć porwaną córeczkę hiszpańskiego konsula. Ich śledztwo doprowadza ich na ślad nieuchwytnego zabójcy. Przy okazji kolejna seria "Alienisty" prezentuje korupcję instytucjonalną, nierówności dochodowe, żółte dziennikarstwo i rolę kobiet w społeczeństwie lat 90. XIX wieku.
Gdy dziesięcioletnia osierocona Mary przybywa do tajemniczej posiadłości w Yorkshire, by zamieszkać ze swym unikającym ludzi wujem i jego bardzo zasadniczą gospodynią, nie może nawet podejrzewać, że właśnie zaczyna się najbardziej niezwykła przygoda jej życia. Mimo surowych zakazów, Mary zaczyna poznawać ukryte zakątki posiadłości, by wkrótce trafić na fantastyczny i ogromny ogród. To tu, wraz z miejscowymi chłopcami Dickonem i Colinem oraz bezpańskim, uroczym psiskiem, dziewczynka odkryje moc wyobraźni, przyjaźni i odwagi.
Tym razem za jakość, rozmach i nowatorskie podejście odpowiada producent takich widowisk jak „Harry Potter”, „Paddington” oraz „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W polskiej wersji językowej usłyszymy Roksanę Węgiel, Wojciecha Malajkata oraz Antka Scardinę. Na ekranie w głównych rolach pojawili się natomiast m.in. Dixie Egerickx, Julie Waters i Colin Firth.