Tom Holland zyskał sławę rolą Spider-Mana. W jakich filmach jeszcze wystąpił?

Tom Holland rozpoznawalność zyskał dzięki filmom z serii Marvel Cinematic Universe, w których wcielił się w postać Spider-Mana. W jakich produkcjach można go jeszcze zobaczyć?

Tom Holland urodził się w 1996 roku w Wielkiej Brytanii. Jest synem fotografki Nicoli Holland i komika Dominica Hollanda. Uczył się w rzymskokatolickiej szkole. Był prześladowany przez innych uczniów za to, że chodził na zajęcia taneczne. W Wimbledonie został jednak zauważony przez choreografkę, która obserwowała występy uczestników szkolnego festiwalu. 

Po dwóch latach treningów Holland został wybrany do musicalowej wersji filmu "Billy Elliot" do roli Michaela (przyjaciela głównego bohatera). Parę miesięcy później zagrał rolę tytułową w tym przedstawieniu, zbierając pozytywne recenzje krytyków. Jego debiutem filmowym była produkcja "Niemożliwe" w reżyserii Juana Antonio Bayona. Tom Holland za rolę w tym filmie zdobył nagrodę Young Artist Award. Był też nominowany do nagrody Goya.

Tom Holland - najmłodszy Spider-Man

W 2015 roku wytwórnia Sony Pictures, która miała prawa do Spider-Mana, porozumiała się z Marvel Studios w sprawie udzielenia praw do tej postaci. Do roli tej wybrany zostaje Tom Holland, który został najmłodszym aktorem wcielającym się w tego bohatera.

Najpierw jako Spider-Man pojawia się w produkcji "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów". Widzowie ogłosili wtedy, że Holland jako Spider-Man jest najlepszą wersją tego bohatera od dawna. Jego poprzednicy: Tobey Maguire i Andrew Garfield krytykowani byli za kolejno niecharyzmatyczne występy lub w przypadku Garfielda - nieumiejętność przedstawienia postaci, która była dręczona przez swoich rówieśników.

W 2019 roku Sony i Disney doszli do porozumienia, dzięki czemu powstanie jeszcze jeden film o Człowieku-Pająku. W negocjacjach między wytwórniami aktywnie udział brał sam Tom Holland. Aktor miał przedstawić dyrektorom wpisy czy akcje na portalach społecznościowych, które pokazywały zaangażowanie widzów w konflikt obydwu firm.

Zobacz wideo Co nowego u Marvela? Thor jako kobieta i powrót Lokiego

Tom Holland - filmy

 • Spider-Man - Tom Holland występuje jako Spider-Man w kilku produkcjach Marvela. W niektórych filmach towarzyszy takim aktorom jak Sebastian Stan, Chris Evans czy Robert Downey Jr. Aktor wystąpił w następujących produkcjach z tej serii:
 1. "Kapitan Ameryka: Civil War"
 2. "Spider-Man: Homecoming"
 3. "Avengers: Wojna bez granic"
 4. "Avengers: Koniec gry"
 5. "Spider-Man: Daleko od domu"
 • "Niemożliwe" - to debiut filmowy Hollanda, a jednocześnie jeden z najlepiej ocenianych filmów katastroficznych ostatnich lat. Inspirowany jest on prawdziwą historią, która miała miejsce w Tajlandii w 2004 roku. Małżeństwo wraz z trójką dzieci jedzie spędzić święta na tropikalnej wyspie. Nad ranem jednak w wyspę uderza potężna fala tsunami.
 • "Diabeł wcielony" - to najnowsza produkcja filmowa Netfliksa. Tom Holland wciela się w bohatera, który mimo tragicznego dzieciństwa stara się nie popełniać błędów swoich rodziców. Niestety nastolatek dorastał w takim społeczeństwie, które nie daje mu zbyt wielu szans na to, by pokazać swoją dobrą stronę. Krytycy najbardziej docenili w tym filmie role Toma Hollanda oraz Roberta Pattinsona.
 • "Pilgrimage" - to film przygodowy z 2017 roku. Akcja rozpoczyna się w XIII wieku w Irlandii. Grupa mnichów ma dostarczyć do Rzymu sekretną relikwię. Muszą to jednak zrobić przez tereny, na których toczy się wojna różnych plemion. Poza Tomem Hollandem wystąpili tu Richard Armitage czy Jon Bernthal.
 • "W samym sercu morza" - to filmowa historia załogi statku wielorybniczego, który zimą 1820 roku zostaje zaatakowany prze ogromnego kaszalota. W rolach głównych wystąpili Chris Hemsworth czy Cillian Murphy.
 • "Zaginione miasto Z" - to film biograficzny o brytyjskim podróżniku i wojskowym Percym Fawcettem. Mężczyzna w 1925 roku podejmuje się wyprawy w głąb amazońskiej dżungli, ponieważ chce znaleźć legendarną indiańską cywilizację. Poza Hollandem w filmie wystąpili Charlie Hunnam czy Robert Pattinson.

Kolejnym filmem Toma Hollanda jest "Uncharted", którego premiera planowana jest na 2021 rok. Jest to film, którego zapowiedź pojawiła się po raz pierwszy w 2009 roku. Sony Pictures, która posiada prawa do produkcji, przez wiele lat nie doprowadziła jednak do rozpoczęcia zdjęć. Problemem było m.in. obsadzenie reżysera i głównego aktora. Film ma być adaptacją jednej z najpopularniejszych gier o przygodach poszukiwacza skarbów Nathana Drake’a, którego celem jest odnalezienie mitycznego El Dorado.

Więcej o: