Colin Firth i klątwa Darcy'ego - znany z roli amantów, doceniony w dramatach

Colin Firth jest uważany za jednego z najlepszych brytyjskich aktorów komediowych, chociaż wiele nagród i nominacji zdobył dzięki rolom dramatycznym. W jakich produkcjach można go zobaczyć?

Colin Andrew Firth urodził się w 1960 roku w Anglii. Od małego sporo podróżował - dzieciństwo spędził m.in. w Nigerii, gdzie jego dziadkowie byli misjonarzami. Rodzice Colina byli nauczycielami, a sam aktor przyznawał, że nie lubił się uczyć. Swoje pierwsze doświadczenie aktorskie zdobywał występując w kościelnych jasełkach. W wieku 14 lat ostatecznie postanowił, że chce zostać aktorem. Jako osiemnastolatek dołączył do National Youth Theater, jednak zazwyczaj pracował za kulisami. Później zaczął studia w Drama Centre. Początkowo grał w teatrze na West Endzie i produkcjach telewizyjnych.

Colin Firth i podwójna klątwa Darcy’ego

Kariera filmowa Firtha rozpoczęła się na dobre pod koniec lat 80. i filmu "Miesiąc na wsi". Później przyszła kolej na "Valmont", "Niebezpieczne związki" oraz miniserial BBC "Dumę i uprzedzenie". Chociaż była to przełomowa rola w jego karierze, to sam Firth przyznaje, że nie czuje do niej sentymentu.

- Od czasu, kiedy zagrałem w tym serialu, nie obejrzałem go ani razu, ale nazwisko Darcy jest jak widmo, które nigdy mnie nie opuszcza, zupełnie jak szkolne przezwisko, które trzyma się człowieka przez długie lata. Zupełnie jakbym przed zagraniem w tym serialu w ogóle nie istniał - mówił w jednym z wywiadów. Firth narzekał, że po tej roli obsadzany jest w roli amantów, które nie stanowią zbyt wielkiego wyzwania aktorskiego.

W 2001 roku zagrał w "Dzienniku Bridget Jones", czym zyskał ogromną rozpoznawalność. W serii tych filmów zagrał Marka Darcy’ego - jak sam mówił, nazwisko to więc faktycznie go prześladowało. Największe sukcesy przyniosły mu jednak angaże w dramatach: za role w "Jak zostać królem" otrzymał Oscara, a za rolę w "Samotnym mężczyźnie" nominację do tej nagrody. Prywatnie ma syna Willa ze związku z aktorką Meg Tilly oraz dwóch synów z małżeństwa z Livią Giuggioli, które przetrwało 22 lata.

Zobacz wideo "Tajemniczy ogród". Nowy zwiastun z Colinem Firthem

Colin Firth - filmy

Portal screenrant.com na podstawie głosów widzów i krytyków serwisów filmowych podał 10 najlepiej ocenianych filmów, w których zagrał Colin Firth. Na drugim miejscu znalazła się Oscarowa rola aktora, a dopiero na 10. słynny "Dziennik Bridget Jones".

  • "Ostateczne rozwiązanie" - film opowiada autentyczną historię sekretnego spotkania faszystowskich przywódców, do którego doszło w 1942 roku w Wannsee. Podczas niego ustalono program rozwiązania "kwestii żydowskiej". W filmie poza Firthem wystąpili Kenneth Branagh i Stanley Tucci. 
  • "Jak zostać królem" - to oscarowa rola Colina Firtha. Aktor zagrał postać księcia Alberta, który po abdykacji swojego brata musi zasiąść na tronie. Jako Jerzy VI ma problem z wypełnianiem swoich obowiązków. Jąkający się król szuka pomocy u specjalisty od dykcji.
  • "Samotny mężczyzna" - to historia profesora uniwersyteckiego, który ciężko przeżywa śmierć swojego wieloletniego partnera. Mężczyzna załamuje się i nie chce już dłużej żyć. Pomóc próbuje mu dawna przyjaciółka. Colin Firth chciał odrzucić tę rolę, ale w trakcie pisania wiadomości do reżysera, przyszedł mężczyzna do naprawy lodówki. Aktor odbierając nagrodę BAFTA za ten film podziękował właśnie "facetowi od lodówki".
  • "Duma i uprzedzenie" - to historia ojca piątki córek, który szuka im dobrych mężów. Największe nadzieje wiąże jednak z dwiema pociechami. Niebawem w okolicy pojawia się bogaty i przystojny kandydat. Razem z nim przyjeżdża nieposkromiony pan Darcy, który zwraca uwagę na młodszą z panien.
  • "Angielski pilot" - ciężko poparzony pilot samolotu trafia pod opiekę kanadyjskiej pielęgniarki. Z majaczeń chorego kobieta powoli dowiaduje się o jego przeszłości.
  • "Dziewczyna z perłą" - to historia XVII-wiecznego malarza Johannesa Vermeera, który zafascynowany jest młodą służącą. Malarz postanawia uwiecznić ją na swoim słynnym obrazie.
  • "Miesiąc na wsi" - to adaptacja powieści J.L. Carra o dwóch mężczyznach, którzy próbują dojść do siebie po traumatycznych doświadczeniach I wojny światowej. Film koncentruje się na emocjonalnych i psychicznych szkodach, jakich doświadczyli.
  • "Szpieg" - to ekranizacja powieści Johna le Carre. Opowiada ]historię emerytowanego agenta, który w trakcie zimnej wojny zostanie przywrócony do służby. Mężczyzna dostaje zadanie zdemaskowania sowieckiego szpiega, który dostał się do szeregów MI6.
  • "Inny kraj" - to historia przyjaźni dwóch outsiderów. Poczucie niedopasowania sprawia, że między kolegami tworzy się bliska przyjaźń. Jeden z nich odkrywa, że jest gejem - brak akceptacji środowiska sprawia, że mężczyzna zaczyna działać na szkodę swojego kraju.
  • "Dziennik Bridget Jones" - to ekranizacja powieści Helen Fielding o 32-latce, która zaczyna prowadzić swój dziennik. Jest to jedno z jej noworocznych postanowień zaraz obok schudnięcia, ograniczenia papierosów oraz poznania życiowego partnera.