Najlepsze filmy fantasy. Lista produkcji, które warto zobaczyć

Filmy fantasy rozbudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się w zupełnie inny świat. Na chłodne, zimowe wieczory prezentujemy listę filmów fantasy, które warto zobaczyć.
Zobacz wideo "Mroczne materie" od HBO. Zwiastun nowego serialu fantasy

Dużą zaletą filmów fantasy jest niewątpliwie to, że można oglądać je całą rodziną. Zarówno starsi jak i młodsi widzowie odnajdą w nich świetną rozrywkę.

Najlepsze filmy fantasy. Lista klasyków, które trzeba znać

Dodatkowo większość z nich składa się z kilku części, co zapewni przyjemność na wiele długich wieczorów. Zanim jednak sięgniemy po produkcje, którą chcemy obejrzeć z dziećmi, sprawdźmy od jakiego wieku jest zalecana. Listę filmów zaczynamy od pozycji kultowej, która zachwyca kolejne pokolenia odbiorców. Jeśli jeszcze jej nie widziałeś, to warto to nadrobić.

 • "Władca Pierścieni" (2001-2003) reż. P. Jackson 

Seria składa się z trzech części:

 • "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia",
 • "Władca Pierścieni: Dwie Wieże",
 • "Władca Pierścieni: Powrót Króla".

Łącznie to ponad dziewięć godzin przygód z fantastycznymi postaciami. Ekranizacja powieści J. R. R. Tolkiena opowiada historię rozległego konfliktu o tytułowy pierścień. Główny bohater - Frodo, musi zniszczyć pierścień. Aby tego dokonać musi udać się do Szczelin Zagłady. Pierścień jest również obiektem pożądania Władcy Ciemności - Saurona i to on rozpętuję wojnę, by go odzyskać. Wielowątkowość, rozbudowane światy i mnóstwo bohaterów sprawiają, że oglądając film nawet powtórnie, bawimy się przy nim świetnie.

 • "Harry Potter" (2001-2011) reż.  Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell i David Yates

Filmy na podstawie książek J.K. Rowling od samego początku zbierały rzesze fanów w kinach i potem przed mniejszymi ekranami. W każdej części Harry Potter, wraz ze swoimi przyjaciółmi, stawia czoła siłom zła, reprezentowanym przez Lorda Voldemorta. Przygody Harry'ego Pottera i jego przyjaciół obejmują osiem filmów (ostatnia część podzielona jest na dwa filmy). Pierwsze trzy części: "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Harry Potter i Komnata Tajemnic" oraz "Harry Potter i Więzień Azkabanu" to filmy zdecydowanie bardziej familijne. Utrzymane w lżejszej konwencji spełnią oczekiwania młodszych widzów.

Kolejnych pięć filmów, czyli: "Harry Potter i Czara Ognia", "Harry Potter i Zakon Feniksa", Harry Potter i Książe Półkrwi" i dwie części "Insygniów Śmierci", zabiorą was w klimat nieco bardziej mroczny. Mocniejsze akcenty walki dobra ze złem, więcej magii i złych bohaterów sprawiają, że te części trafiają lepiej do starszych widzów. Nie zmienia to faktu, że świat Harry'ego Pottera wciąga i bawi każdego, kto da się ponieść magii. 

 • "Hobbit" (2012-2014) reż. P. Jackson

To powrót do filmów na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena. Twórcy również postanowili rozbić historię głównego bohatera na kilka części. Hobbit Bilbo Baggins dzielnie przemierza krainy, mierzy się ze złem i stawia czoła swoim słabościom w trzech filmach:

 • "Hobbit: Niezwykła podróż",
 • "Hobbit: Pustkowie Smauga"
 • "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii"

We wszystkich częściach zanurzymy się w niezwykle barwny świat krasnoludów, elfów i hobbitów. To po prostu trzeba zobaczyć.

Filmy fantasy, które warto obejrzeć

Jeśli masz ochotę zanurzyć się w fantastyce tylko na chwilę, wybierz coś z poniższych propozycji. Nie są to już całe serie filmowe, a historie zamknięte w jednej produkcji - wyjątkowej, tajemniczej i rozbudzającej wyobraźnię.

 • "Labirynt Fauna" - historia pełna tajemnic

To historia dziewczynki, Ofelii, która nie odnajduje się w nowym środowisku, narzuconym jej przez dorosłych. Pewnego dnia ucieka do ogrodu, gdzie spotyka tytułowego fauna. To spotkanie odmienia wszystko - poznaje niezwykły świat, w którym ma do wykonania wyjątkową misję. "Labirynt Fauna" przeniesie Was w inny świat i obudzi w Was ciekawość dziecka. 

 • "Sekrety morza" - animowany film fantasy

Tym razem coś dla fanów filmów animowanych. Sekrety morza to film zarówno przyjemny dla oka, jak i niezwykle poruszający. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, która po stracie matki, nie umie odnaleźć się w nowych realiach. Do czasu, gdy odnajdzie niezwykły płaszcz należący niegdyś do matki. Dzięki znalezisku bohaterka może dowiedzieć się więcej o swojej przeszłości i wyrusza w niezwykłą podróż. Jest to jeden z tych filmów, gdzie mogą pojawić się łzy wzruszenia. 

 • "Wyspa psów" - wyjątkowy film fantasy

Ostatnia propozycja to film, który warto zobaczyć ze względu na charakterystyczny styl reżysera. Wes Anderson, reżyser filmu, stosuje nietypowe kadry, wyraziste kolory i animacje poklatkowe. Fabuła opowiada o chłopcu imieniem Atari, który jest wychowywany przez zarządcę dużego japońskiego miasta. W wyniku decyzji zarządców wszystkie psy mają zostać wysłane na tytułową wyspę, gdzie nie czeka już na nich nic. Zdeterminowany chłopiec udaje się tam w poszukiwaniu swojego zwierzaka. Razem z większą bandą psów postarają się uratować psi (i nie tylko) świat. Dajcie porwać się tej wyjątkowej historii.

Poznajcie nasze propozycje wśród innych gatunków: 

Więcej o: