Horrory o duchach - propozycje filmów na Halloween

Filmy o zjawach, duchach i nawiedzonych domach cieszą się dużą popularnością zwłaszcza pod koniec października. Widzowie, którzy lubią się bać, powinni obejrzeć niektóre z polecanych produkcji.

Horrory z duchami to dość popularna kategoria filmów grozy. I chociaż strach nie należy do najprzyjemniejszych emocji, to niektórzy właśnie lubią produkcje filmowe, które dostarczają takich wrażeń. Poniżej zebraliśmy filmy, które mają najlepsze oceny w rankingach horrorów o duchach.

Straszne horrory o duchach

  • "Paranormal Activity" - to jeden z najpopularniejszych filmów o duchach. Twórcy serii o tym samym tytule twierdzą, że oparte są one na prawdziwych historiach osób, które zmagały się z problemem nawiedzonych domów czy niewytłumaczalnych zjawisk. Krytycy twierdzą, że najlepsza jest pierwsza część - o dziewczynie i chłopaku, którzy przekonani są, że dręczy ich duch. Twórcy wykorzystali ujęcia głównie z kamer monitoringu. Pierwsza produkcja kosztowała zaledwie 15 tys. dolarów, a w samych Stanach Zjednoczonych zarobiła ponad 100 mln dolarów.
  • "Crimson Peak. Wzgórze krwi" - to produkcja z 2015 roku w reżyserii Guillermo del Toro. Przenosi on widza do XIX-wieku. Młoda kobieta, która chce pisać opowieści o duchach, nie jest traktowana poważnie przez swoich bliskich. Rodzina widzi dla niej miejsce u boku lekarza. Dziewczyna buntuje się jednak i wychodzi za mąż za bogatego arystokratę, z którym wyprowadza się do odosobnionej posiadłości.
  • "Inni" - to film hiszpańskiego reżysera Alejandro Amenabara, który toczy się w czasie II wojny światowej. Młoda kobieta opiekuje się dwójką dzieci i czeka na powrót męża z frontu. Niestety jej dzieci mają nietypową alergię na światło słoneczne - z tego powodu całe dni spędzają w pogrążonym w ciemności domu. W nim jednak zaczynają dziać się niepokojące zdarzenia.
  • "1408" - to adaptacja powieści Stephena Kinga w reżyserii Mikaela Hafstroma. Bohaterem filmu jest autor książek grozy, który szukając materiałów do nowej powieści postanawia spędzić noc w pokoju hotelowym 1408. W rolach głównych wystąpili Samuel L. Jackson i John Cusak.
  • "The Ring-Krąg" - to tytuł, który jest znany każdemu, nawet osobom, które nie lubią horrorów. Film z 1998 roku w reżyserii Hideo Nakaty zwrócił uwagę świata na japońskie filmy grozy oraz wierzenia pojawiające się w tej kulturze. Bohaterką jest młoda dziennikarka, prowadząca śledztwo w sprawie kasety wideo, której obejrzenie kończy się śmiercią. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy nagranie ogląda mały synek kobiety. Film oparty jest na wierzeniach w onryo. W Japonii określane są tak dusze ludzi, głównie kobiet, które za życia krzywdzone były przez swoich kochanków lub przeżyły nieszczęśliwą miłość. Za życia bardzo słabe, po śmierci zyskują wielką siłę i mszczą się za krzywdy, których doznały. Zazwyczaj demony te przedstawia się w tradycyjnym, białym stroju pogrzebowym (w Japonii biel oznacza żałobę) oraz z czarnymi, bardzo długimi włosami.
  • "Obecność" - to horror, który zapoczątkował kolejne filmy grozy takie jak "Annabelle" i "Zakonnicę". Reżyser James Wan buduje w nich klimat podobny do horrorów z lat 70. Sam film opowiada historię pary badaczy zjawisk paranormalnych, którzy są poproszeni o udzielenie pomocy rodzinie. Terroryzuje ich potężny demon, z którym nie mogą sobie poradzić nawet "specjaliści".
  • "Candyman" - to film z 1992 roku (chociaż w produkcji jest już remake filmu). Produkcja opowiada o studentce Helen, która pisze pracę o legendach miejskich. Dziewczyna postanawia zbadać sprawę Candymana, który prześladuje mieszkańców pewnego osiedla. Wkrótce miastem wstrząsa seria zbrodni, o które policja podejrzewa Helen.
  • "Ghost Story" - to bardziej film fantasy niż horror, ale warto o nim wspomnieć. Opowiada on historie ducha, który nie potrafi pogodzić się z własną śmiercią. Wraca więc do domu, by nawiązać kontakt z pogrążonymi w żałobie domownikami.
  • "Oculus" - to historia ukazana w dwóch płaszczyznach czasowych. Zaczyna się w momencie, gdy żona zostaje zamordowana z rąk męża. Sprawca zaś ma zginąć z rąk dziesięcioletniego syna. Chłopiec, uznany za szalonego, trafia do zamkniętego szpitala psychiatrycznego. Jego siostra po latach przyjmuje go do domu i stara się dowieść, że wspomniane morderstwo było wynikiem paranormalnych działań. Demony ma wywoływać zabytkowe zwierciadło.
  • "Sinister" - autor kryminałów po przeprowadzce do starego domu odkrywa na strychu projektor ze starymi taśmami. Oglądając nagrania odkrywa szokująca prawdę o domu i jego poprzednich mieszkańcach.
Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe
Więcej o: