Najstraszniejszy horror w historii - badanie "The Science of Scare" daje odpowiedź na to pytanie

Wybór najlepszego filmu, bez względu na gatunek, zawsze będzie kwestią subiektywną i ciężko jest przedstawić taki ranking. Pokusili się o to jednak twórcy badania "The Science of Scare", którymi pokierował Brytyjczyk Daniel Clifford.

"Badanie 'The Science of Scare' zostało zaprojektowane, aby pomóc ludziom znaleźć najbardziej przerażające filmy, jakie kiedykolwiek powstały. Dzięki temu zaoszczędzimy widzom czasu na przeszukiwanie tysięcy tytułów" - napisano w wyjaśnieniu. W testach udział wzięło 50 osób. Musiały one obejrzeć 50 horrorów, które w bazach IMDB i Rotten Tomatoes mają najwyższe oceny. Podczas seansu uczestnikom mierzono puls. Na tej podstawie określono, jakie są najstraszniejsze horrory.

Zobacz wideo Pierwszy zwiastun "Fantasy Island". W horrorze pojawia się Michael Rooker

Straszne horrory - filmy nie tylko na Halloween

W normalnym stanie serce uczestników biło średnio 65 razy na minutę. Podczas najstraszniejszych seansów serce badanych uderzało już 86 razy na minutę. Najstraszniejszym filmem okazał się horror z 2012 roku pt. "Sinister". Największe skoki ciśnienia (do 113 uderzeń na minutę) zaobserwowano natomiast przy "Naznaczonym". Ranking 10 najstraszniejszych horrorów zamyka z kolei "Wizyta".

  1. "Sinister" - to historia autora powieści sensacyjnych, który razem z rodziną wprowadza się do domu na przedmieściach. Na strychu mężczyzna znajduje stare taśmy filmowe, które przedstawiają historie poprzednich mieszkańców. Są to zapisy ich życia oraz śmierci. Morderstwa powtarzają się od lat i wszystkie coś łączy.
  2. "Naznaczony" - młoda rodzina, którą tworzą Josh i Renai oraz trójka ich dzieci, przeprowadzają się do wymarzonego domu. Początkowa radość zostaje przerwana przez niewytłumaczalne zjawiska. Pewnego dnia jeden z synów zapada w śpiączkę po upadku z drabiny. W końcu rodzina decyduje się na zmianę domu, jednak nie daje to większej poprawy.
  3. "Obecność" - opowiada historię Eda i Lorraine, badaczy zjawisk paranormalnych, którzy zostają poproszeni przez pewną rodzinę o pomoc. Domownicy nawiedzani są przez zjawę, która nie chce dać im spokoju. Chcą więc przeprowadzić egzorcyzmy, na które jednak muszą mieć zgodę Kościoła.
  4. "Dziedzictwo. Hereditary" - śmierć seniorki rodu nie była dla rodziny dużym zaskoczeniem. Wszyscy zaczynają doświadczać niepokojących zjawisk: początkowo tłumaczone są one żałobą lub przemęczeniem, jednak z czasem zdarzenia te są coraz bardziej tragiczne.
  5. "Paranormal Activity" - młoda para uważa, że ich dom jest nawiedzony przez duchy. Montują więc monitoring, by mieć dowody na niewytłumaczalne dla nich zjawiska.
  6. "Coś za mną chodzi" - 19-letnia Jay poznaje chłopaka, z którym spędza noc. Skutkiem tego jest tajemnicza zjawa, która jest niewidoczna dla innych osób. Dodatkowo może ona przybrać postać każdego z otoczenia dziewczyny. Wspierana przez przyjaciół Jay stara się znaleźć sposób na to, jak powstrzymać złą moc.
  7. "Obecność 2" - to kolejna część przygód Lorraine i Eda. Tym razem para udaje się do północnej części Londynu, gdzie chcą pomóc matce, która samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Niestety ich dom nawiedzany jest przez złe duchy.
  8. "The Babadook" - to historia matki i jej sześcioletniego syna. Kobieta jest zaniepokojona zachowaniem Samuela, który twierdzi, że nocą nawiedza go dziwny stwór. Z czasem matka nie jest w stanie rozróżnić, czy zagrożenie jest realne, czy wynika z pogłębiającej się alienacji i psychozy.
  9. "Zejście" - to historia uwięzionych w jaskini sześciu grotołazek. Zawał skalny w dzikim rejonie Appalachów odcina im drogę, dlatego starają się znaleźć inne wyjście. Podczas wędrówki wkraczają na teren, zamieszkiwany przez dziwne, człekokształtne istoty.
  10. "Wizyta" - to historia rodzeństwa, które zostaje wysłane z wizytą do nigdy niewidzianych przez siebie dziadków. Już pierwszej nocy Becca i Tyler są świadkami dziwnych zachowań babci i dziadka. Jak się okazuje, są one wynikiem rodzinnej tajemnicy.

Na podstawie tych badań "królem horroru" określony został James Wan - reżyser trzech filmów grozy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu ("Naznaczony", "Obecność", "Obecność 2"). Co ciekawe, współczesne horrory spisywały się lepiej niż klasyczne produkcje. W raporcie badania napisano, że chociaż "Egzorcysta" czy "Koszmar z ulicy Wiązów', uznawane są przez krytyków za lepsze filmy, to nie budziły one takiego strachu, jak współczesne horrory

Więcej o: