Maciej Musiałowski na dużym ekranie, a Marcin Dorociński w domu. "Polot", "Gambit królowej" i inne premiery tygodnia

"Polot" to debiut reżyserski z Maciejem Musiałowskim w roli głównej, a "Gambit królowej" jest miniserialem Netfliksa z mocną drugoplanową rolą Marcina Dorocińskiego. Oprócz tego zwracamy uwagę m.in. na sześcioodcinkowy serial "Od nowa" i powrót Eberharda Mocka.

W tym tygodniu do kin wchodzą dwie polskie premiery - "Polot" oraz "Czyściec". Ten pierwszy film wydaje się nam ciekawszy - to opowieść o Karolu (w tej roli Maciej Musiałowski), utalentowanym i przedsiębiorczym 25-latku, który dorabia w rodzinnej firmie i prowadzi własny obiecujący biznes. Gdy ojciec, instruktor lotnictwa, ginie w wypadku, na barki Karola spada obowiązek utrzymania domu i matki. Wraz z dwójką najlepszych przyjaciół stawia wszystko na jedną kartę - zamierza skonstruować innowacyjny sterowiec. Oprócz Musiałowskiego w produkcji występują m.in. Tomasz Włosok, Eryk Kulm jr, Pola Błasi, Iza Kuna i Andrzej Konopka. W drugim tytule, który jest dramatem religijnym, zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską.

Zobacz wideo "Polot", "Wyprawa na Księżyc" i "Gambit królowej". Oprócz tego zdradzamy sekrety naszych serc

W kinach m.in. "Polot", w streamingu "Gambit królowej", a w księgarni "Moloch"

Każdy z nich grał u Komasy, ale nie grali razem. Teraz będą robić wspólny biznes w "Polocie" >>

W kinach będzie można także oglądać m.in. zwycięzcę tegorocznego LGBT Film Festivalu, którym jest pełnometrażowy debiut Filippa Meneghettiego "My dwie". Nina (Barbara Sukowa) i Madeleine (Martine Chevallier) są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce (Lea Drucker), jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób.

"My dwie" - znakomity coming out emerytek wchodzi na ekrany polskich kin >>

Jeśli chodzi o serwisy streamingowe, warto na pewno zwrócić uwagę na "Gambit królowej" (Netflix). "W najnowszym serialu Netfliksa główne role należą do Anyi Taylor-Joy i szachów. Jeśli kochacie - albo chociaż lubicie - klimat lat 60., opowieści o burzliwym dorastaniu i Anyę, a nie znacie się ani trochę na szachach, z dużym prawdopodobieństwem po seansie sami zechcecie zasiąść do rozgrywki. Jeśli natomiast uwielbiacie szachy, a nie poznaliście się jeszcze na talencie Taylor-Joy i jesteście głodni serialowych doznań na wysokim poziomie, przed wami prawdziwa uczta z porządnym tortem (i małą wisienką w postaci Marcina Dorocińskiego)" - pisze Maja Piskadło.

Przechodząc przez to, co ona, najpewniej płakałabym cały czas. Fascynująca historia w "Gambicie królowej" [RECENZJA] >>

Propozycją dla całej rodziny może być animacja Netfliksa "Wyprawa na Księżyc", w której zdeterminowana i bystra dziewczynka buduje rakietę, aby wyruszyć w kosmos i udowodnić, że legendarna bogini Księżyca istnieje naprawdę. Jej wyprawa obiera jednak nieprzewidziany kurs i prowadzi ją do niezwykłej krainy pełnej dziwacznych stworzeń. 23 października w Amazon Prime Video debiutuje z kolei produkcja zdecydowanie nie dla dzieci: "Borat 2" z Sachą Baronem Cohenem w roli tytułowej. Nie brakuje oczywiście zarzutów o przekraczanie granic dobrego smaku (zupełnie jak przy poprzedniej części), ale większość recenzentów docenia, że Baron Cohen robi to, by pokazać hipokryzję, zakłamanie i ignorancję swoich (anty)bohaterów. Jednym z nich jest Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku, a obecnie prywatny prawnik Donalda Trumpa.

"Borat 2" - recenzenci zachwyceni, ale prawnik Donalda Trumpa nie. Kompromitacja w hotelowym pokoju >>

A 26 października premiera "Od nowa" z Nicole Kidman i Hugh Grantem w HBO GO i HBO. Sześcioodcinkowa produkcja to ekranizacja powieści Jean Hanff Korelitz "Od nowa". Bohaterami serialu "Od nowa" są Grace i Jonathan Fraserowie (Nicole Kidman i Hugh Grant). Grace odnosi sukcesy jako terapeutka, kończy właśnie swoją pierwszą książkę. Jednak kilka tygodni przed publikacją jej życie nagle zostaje wywrócone do góry nogami - jej kochający mąż znika. Szybko okazuje się, że Jonathan nie był tym, za kogo uważała go żona. Na domiar złego sprawa ma charakter publiczny. W obliczu tych wydarzeń Grace musi zbudować swój świat od nowa - dla siebie i swojego 12-letniego syna (Noah Jupe).

Muzycznie nowość to m.in. nowa płyta - dwudziesty studyjny album! - Bruce'a Springsteena, a książkowo powrót Eberharda Mocka w "Molochu" Marka Krajewskiego. W opisie książki czytamy: "Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz ze swą dawną kochanką. Jej córka i syn zostali porwani, a ślad po nich zaginął. Po stracie ukochanej Sophie nic nie wstrząsnęło Mockiem równie mocno jak to spotkanie. Hedwig postradała zmysły: o morderstwo dzieci oskarża własnego męża. Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok".

Piosenki o miłości i rockowe hymny, od których serce roście. Bruce Springsteen w życiowej formie >> 

Więcej o: