Komedie romantyczne - lista filmów o miłości wartych polecenia

Komedie romantyczne należą do jednych z najbardziej popularnych gatunków filmowych. Są dobrym pomysłem na wieczór z przyjaciółmi lub we dwoje. Jakie komedie romantyczne są godne polecenia?

Komedie romantyczne zaczęły pojawiać się w latach 20. i cieszyły się sporą popularnością do połowy lat 50. XX wieku. Od lat 90. gatunek ten przeżywa renesans, który spowodowany był w pewnym stopniu spadkiem popularności filmów akcji. Większość filmów opiera się na schemacie, w którym dwójka bohaterów musi pokonać wiele trudności, by w finale wyznać sobie miłość. Komedie romantyczne, w porównaniu do komediodramatów romantycznych, powinny mieć zawsze dobre zakończenie.

Zobacz wideo Klasyki i nowości. Oto lista 100 najlepszych zdaniem krytyków filmowych komedii

Najlepsze komedie romantyczne - filmy godne polecenia

Ranking 10. ciekawych komedii romantycznych według "Vanity Fair" przedstawia zarówno czarno-białe filmy starego Hollywood, jak i nowe produkcje.

  • "Rzymskie wakacje" - to historia księżniczki Anny, która przyjeżdża do Rzymu z wizytą. Dziewczyna, która jest już zmęczona obowiązkami i kontrolą, ucieka, by zasmakować normalności. W nocy trafia na nią dziennikarz, który rozpoznaje w niej księżniczkę. Mając nadzieję na ciekawy materiał, oferuje jej gościnę w swoim skromnym mieszkaniu.
  • "Kiedy Harry poznał Sally" - film opowiada o relacji Harry’ego i Sally, którzy poznają się w czasach studenckich. Na początku jednak nie pałają do siebie zbyt dużą sympatią. Po latach przypadkiem spotykają się i odkrywają, że mogą być dobrymi znajomymi. Głównym pytaniem filmu jest to, czy mężczyźni i kobiety naprawdę mogą być tylko przyjaciółmi.
  • "Masz wiadomość" - to historia nieznajomych sobie ludzi, którzy zaczynają komunikować się ze sobą przez internet. Rodzi się między nimi sympatia, której w rzeczywistości nie mogliby osiągnąć. On jest właścicielem sieci księgarń, ona z kolei prowadzi niewielki sklep z książkami dla dzieci, który ma coraz więcej trudności z utrzymaniem się na rynku.
  • "Dziennik Bridget Jones" - to historia 32-letniej Bridget Jones, która z okazji nowego roku planuje wprowadzić w swoim życiu zmiany. Zakłada dziennik, w którym planuje opisywać realizację swoich celów: utraty 10 kilogramów, ograniczenia papierosów i alkoholu oraz poznania partnera życiowego. Początkowo nie idzie jej najlepiej - powodami jest rozpadająca się rodzina, znajomi, którzy przypominają jej o samotności i niezbyt udane życie zawodowe. 
  • "Notting Hill" - rozwiedziony właściciel księgarni prowadzi, jak sam to określa, "życie na pół gwizdka". Pewnego dnia, do jego kiepsko prosperującego sklepu, zagląda gwiazda filmowa. Zakochany po uszy bohater ma nadzieję, że stworzy z aktorką trwały związek.
  • "Telepasja" - to historia dwóch dziennikarzy, którzy walczą o względy swojej koleżanki z pracy. Tom, który dotychczas był dziennikarzem sportowym, zaczyna pracę jako prezenter. Nie idzie mu najlepiej, więc prosi o pomoc Jane. O jej względy musi rywalizować z doświadczonym rywalem.
  • "Wiele hałasu o nic" - to ekranizacja sztuki Szekspira. Don Pedro, książę Aragonii, wraca z wygranej wojny. W domu okazuje się, że dwójka jego przyjaciół - Beatrycze i Benedict, toczą między sobą zacięte spory. Para bardzo się nie lubi, ale jedno ich łączy - niechęć do małżeństwa. Książe i jego przyjaciele postanawiają uknuć intrygę, by zmienić ich nastawienie względem siebie.
  • "Bezsenność w Seattle" - po śmierci żony Sam jest pogrążony w ogromnym smutku. W wigilijny wieczór jego synek dzwoni do radia z życzeniem, by jego tata znalazł sobie nową partnerkę. Audycji tej słucha Annie, która jest poruszona miłością syna i ojca. Kobieta postanawia ich odnaleźć.
  • "Cztery wesela i pogrzeb" - to historia Charlesa, któremu nie udaje się zbyt długo pozostać w jednym związku. Na kolejne wesela wybiera się z nowymi partnerkami lub sam. Na jednym z nich spotyka piękną Amerykankę, z którą spędza noc. Odrzuca jednak jej propozycję i para się rozstaje. Kiedy orientuje się w swoich uczuciach odkrywa, że kobieta wychodzi za mąż za kogoś innego.
  • "Love, Rosie" - to historia Rosie i Alexa, którzy znają się od dzieciństwa. Mimo tego żadne z nich nie potrafi przyznać się do swoich uczuć. Ich ścieżki życiowe ciągle się mijają i nie potrafią trafić z uczuciem na dobry moment. Ich relacja zostanie wystawiona na próbę, gdy Alex wyjeżdża do Ameryki na studia. Miłość, która rozwija się między bohaterami bardzo powoli, będzie poddana ogromnej próbie.
Więcej o: