Polska animacja "Ja i moja gruba dupa" nagrodzona w Cannes. Zobacz zwiastun

Etiuda animowana "Ja i moja gruba dupa" Yelyzavety Pysmak zdobyła drugą co do ważności nagrodę w sekcji Cannes Cinéfondation 2020 - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Reżyserką, autorką scenariusza oraz zdjęć jest studentka Szkoły Filmowej w Łodzi.

Pierwszą nagrodę (15 tys. euro) 23. Cannes Cinéfondation zdobył film "Catdog" w reżyserii Ashmita Guha Neogi z Indii, a o tym, w czyje ręce trafią nagrody, decydowało jury w składzie: Damien Bonnard, Rachid Bouchareb, Claire Burger, Charles Gillibert, Dea Kulumbegashvili i Céline Sallette. Laureatka drugiej nagrody dostanie 11,250 euro.

Zobacz wideo "Ja i moja gruba dupa" - zwiastun

Portret Sharbat Guli - Steve McCurry, 'Afghan Girl', 1984"Afgańska dziewczyna" to najdroższe zdjęcie zlicytowane na aukcji w Polsce

Druga nagroda wśród prawie dwóch tysięcy zgłoszeń

Pysmak urodziła się w Czernichowie na Ukrainie w 1997 roku i studiuje na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Za montaż animacji "Ja i moja gruba dupa" odpowiada Natalia Jastrzębska, a za dźwięk Szymon Kucharski i Michał Lejczak, który jest też autorem muzyki. Opieką artystyczną projekt otoczyli Piotr Dumała i Piotr Milczarek.

Sekcja Cinéfondation, która jest częścią wydarzenia Cannes Special, od 1998 roku prezentuje filmy krótkometrażowe ze szkół filmowych na całym świecie. W tym roku komisja selekcyjna wybrała 17 filmów (13 fabuł i cztery animacje) spośród 1952 zgłoszeń nadesłanych z 444 szkół filmowych z całego świata, m.in. z takich krajów jak: Izrael, Wielka Brytania, Argentyna, Węgry, Rumunia, Indie, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Francja, Polska, Portugalia, Niemcy oraz Słowenia.

Będzie dobrze - Magda Danaj / PorysunkiPlakaty na Strajk Kobiet do pobrania za darmo udostępniają najlepsze graficzki i graficy

"Ja i moja gruba dupa" - o czym jest nagrodzona animacja?

Pewnego poranka dziewczyna próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że się na niej nie zapinają. Dziewczyna jest w szoku, w lustrze widzi swoje odbicie jako ogromną, grubą świnię. Decyduje natychmiast poddać się srogiej diecie. Żadnych cukierków, coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, jednak razem z tłuszczem wychodzi z niej cała radość życia. Jednak ona, będąc już niezdrowo wychudzona, ciągle nie hamuje się. Dziewczyna przypomina teraz zombie, które, nie wiedząc, co robi, wlecze się w nocy do lodówki prześladującej ją w snach. Podczas jednego z uwodzeń lodówkowych dziewczynie objawia się Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię. Co to za ceremonia? Czy Chude Dupy są tak niewinnie słodkimi stworzeniami, jak się wydają? Jakiemu Bóstwu kłaniają się? Czy da się wrócić z Królestwa Zachudodupia, jeżeli coś pójdzie nie tak?

Więcej o: