Co naprawdę oznacza "Być królową"? Nieznane historie z życia Elżbiety II w najnowszym filmie National Geographic

Tegoroczna produkcja Toma Jenningsa ("Księżna Diana. Własnymi słowami", "Apollo: droga na księżyc") to niezwykle intymna biografia Elżbiety II, ukazana na tle najważniejszych i najtrudniejszych momentów z dziejów angielskiej rodziny królewskiej. Film "Być królową" ukazuje wyjątkowy portret najdłużej panującej monarchini, naszkicowany przez niepublikowane do tej pory wywiady i materiały filmowe oraz rzadkie fotografie.

Od ponad 67 lat każdy jej krok, decyzja, zachowanie, a nawet ubiór nieustannie podlegają ocenie publicznej. Jednocześnie to, jak brytyjska monarchini przez wszystkie te lata radziła sobie w roli matki, żony i babci, pozostaje tajemnicą. Czy Elżbiecie II zawsze udawało się godzić relacje rodzinne ze sprawowaniem obowiązków wobec kraju? Jak z perspektywy rodziny Windsorów wyglądały kluczowe, historyczne wydarzenia?

Zobacz wideo "Downton Abbey" przedstawia nam Wielką Brytanię, której nigdy nie będziemy mieli szansy poznać [Popkultura]

"Być królową", czyli Elżbieta II, jakiej do tej pory nie znaliśmy

8 listopada National Geographic zaprezentuje film dokumentalny "Być królową", ukazujący historie z życia Elżbiety II, które pozostawały zamknięte za drzwiami Pałacu Buckingham… aż do teraz. Dzięki nieupowszechnionym wcześniej materiałom możemy przyjrzeć się wydarzeniom, które wstrząsnęły dynastią i na ich kanwie przekonać się, jak różni się prywatne życie królowej od jej oficjalnego wizerunku.

Producentem wykonawczym i reżyserem jest uznany zdobywca nagród Emmy i Peabody, Tom Jennings - twórca głośnych produkcji: "Księżna Diana. Własnymi słowami" oraz "Apollo: droga na księżyc". Reżyser do stworzenia swojego najnowszego dokumentu skorzystał m.in. ze zdigitalizowanych dopiero niedawno wywiadów z przyjaciółmi królowej i jej prywatnymi sekretarzami. Po materiały – takie jak zdjęcia, nagrania wideo i audio - sięgnął do archiwów British Movietone, Reuters, BBC, ITN, ITV. Produkcje Jenningsa odznacza charakterystyczny styl opowiadania z perspektywy pierwszej osoby, tworzący dzięki temu porywający opis życia osobistego królowej.

 

Jennings na potrzeby filmu dotarł do źródeł, z których inspiracje czerpali autorzy książki "The Monarchy: An Oral Biography of Elizabeth II", opublikowanej w 2002 roku. Znalazł w ten sposób ponad 100 wywiadów z najbliższymi przyjaciółmi i współpracownikami królowej oraz osobami z najbliższego otoczenia księcia Filipa, m.in. jego prywatny sekretarz, kuzynka czy przyjaciel.

"Być królową" pozwala nam cofnąć się aż do momentu, w którym 13-letnia księżniczka Elżbieta poznaje 18-letniego ucznia szkoły wojskowej - Filipa Mountbattena. Ich niezwykła relacja budziła w rodzicach nastoletniej księżniczki pewne zastrzeżenia co do wybranka córki. Sam Filip również czuł obawę przed zamążpójściem, wiedząc, że ślub z Elżbietą zmieni jego życie na zawsze. Jak ten moment w życiu królowej wspominają jej najbliżsi? Film rzuca również nowe światło na wydarzenia z roku 1953, gdy Elżbieta objęła tron brytyjski po śmierci króla Jerzego VI oraz ukazuje, jak już w roli królowej godziła rolę żony, matki, a później i babci z obowiązkami wobec korony.

7258271f7258271f Adrian Dennis / Adrian Dennis/AP/REX/Shutterstock

Czy zawsze stawiała monarchię na pierwszym miejscu? Jak radziła sobie w obliczu licznych rodzinnych skandali, takich jak m.in. romans jej siostry, księżniczki Małgorzaty, który w latach 70. trafił na pierwsze strony gazet, czy ukazanie się kontrowersyjnej książki "Diana: Prawdziwa historia", opisującej trudne relacje żony księcia Karola z rodziną królewską. Z dokumentu dowiadujemy się, jak Elżbieta II reagowała na te wydarzenia i jakie emocje towarzyszyły jej w tamtym czasie. Zwieńczeniem tego przejmującego obrazu jest współczesny kontekst, który ukazuje wstrząsy w życiu Elżbiety związane z pandemią koronawirusa. Czy wiele lat niełatwych rządów przygotowało brytyjską królową do stawienia czoła wyzwaniom XXI wieku?

Historia Elżbiety II opowiadana jest przez jej bliskich do muzyki wielokrotnego zdobywcy Oscara - Hansa Zimmera oraz Russela Emanuela. Ścieżka dźwiękowa została nagrana w maju 2020 roku - zdalnie, przez 44-osobową funkcjonującą w izolacji orkiestrę. Każdy muzyk samodzielnie zarejestrował w domu swoją część, która potem została bezbłędnie i misternie połączona z pozostałymi, tworząc zapierającą dech w piersiach partyturę.

Premiera filmu "Być królową" w niedzielę, 8 listopada o godz. 21.00 na National Geographic.

Więcej o: