Jane Fonda wspiera Polki. "Rząd musi trzymać się z dala od decyzji kobiet dotyczących ich ciał"

Jane Fonda, legendarna aktorka, ikona feinistek i aktywistka, wsparła Strajk Kobiet. "Pismo" pokazało fragment korespondencji, którą przeprowadziła z nią na blogu redaktorka naczelna Magdalena Kicińska.

Jane Fonda, laureatka Oscarów za filmy "Klute" oraz "Powrót do domu", od lat 70. występuje publicznie w obronie swoich przekonań i zachęca innych do angażowania się w aktywizm.

Zobacz wideo Jane Fonda treningiem namawia rodaków do głosowania

Jane Fonda do protestujących: Chylę czoła przed polskimi kobietami i dobrymi mężczyznami

Teraz aktorka, którą można podziwiać aktualnie w serialu "Grace i Frankie", napisała do tych, którzy od ponad tygodnia na ulicach i w sieci pokazują sprzeciw po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji:

Chylę czoła przed polskimi kobietami i dobrymi mężczyznami, którzy wspierają je w protestach przeciwko odebraniu kobietom prawa do kontrolowania własnego ciała. Żaden rząd, żadna grupa mężczyzn nie ma prawa zmuszać kobiety do rodzenia. Rząd musi trzymać się z dala od decyzji kobiet dotyczących ich ciał. Ale patriarchat jest ranny. Wie, że siła kobiet rośnie i boi się jej. To jest kąsanie zranionej bestii. Niebezpieczne, ale skazane na porażkę. Bądźcie silne. Przesyłam miłość i wyrazy podziwu ze Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy z Wami!

Jane Fonda angażuje się mocno w sprawy społecznę i politykę od lat. Kiedy po rozstaniu z pierwszym mężem Rogerem Vadimem (byli małżeństwem w latach 1965-73) wróciła do Stanów Zjednoczonych z Paryża, razem z Donaldem Sutherlandem założyła grupę Free The Army (FTA) - Uwolnić Armię, agitowała przeciwko wojnie wietnamskiej. Wyszła po raz drugi za mąż, tym razem za aktywistę i polityka Toma Haydena (jednego z bohaterów filmu Arona Sorkina "Proces Siódemki z Chicago"). W ciągu kilku lat Fonda stała się głównym celem ataków konserwatystów, była oskarżana o zdradę stanu.

Proces Siódemki z Chicago"Proces Siódemki z Chicago" na Netfliksie. Świetnie zagrany i nie taki odległy

Potem walczyła m.in. o prawa Indian i przeciwko dyskryminacji czarnoskórych. Popierała również "Solidarność" i odwiedziła Polskę w 1987 roku, gdzie spotkała się m.in. z Lechem Wałęsą. W latach 90. zajęła się propagowaniem świadomego rodzicielstwa, problemami Trzeciego świata, ochroną zwierząt, jogą oraz wegetarianizmem. Oficjalnie odcięła się wtedy od swoich występów przeciwko wojnie w Wietnamie, przepraszała za to żołnierzy i weteranów. Od 2019 jest bardzo aktywna w ruchu Fire Drill Fridays, nagłaśniającym kwestie związane z katastrofą klimatyczną.

People Jane Fonda ArrestJane Fonda aresztowana podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie

Więcej o: