Koniec zdjęć do ekranizacji "Chłopów". Zagrały Kożuchowska i Kasprzyk, ale nie zobaczymy ich w gotowym dziele

Padł ostatni klaps na planie filmowym "Chłopów", adaptacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli. Zdjęcia aktorskie to dopiero pierwszy etap prac nad najnowszą animacją malarską twórców nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent". Trwa rekrutacja malarzy, którzy pomogą w realizacji produkcji.

Dorota Kobiela i Hugh Welchman to twórcy nominowanej do Oscara animacji "Twój Vincent" - teraz pracują nad ekranizacją powieści Władysława Reymonta "Chłopi". Podobnie jak w przypadku "Vincenta", każda klatka tego filmu zostanie namalowana ręcznie. Produkcja będzie inspirowana polskim malarstwem przełomu XIX i XX wieku: na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

>>> Tak powstają "Chłopi" twórców "Twojego Vincenta". 50 malarzy, 72 tys. klatek i opowieść o sile kobiet [WIDEO] <<<<

Zakończyły się zdjęcia do filmu "Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli

Zdjęcia z udziałem aktorów to pierwszy etap procesu realizacji filmu, który powstanie w technice animacji malarskiej. W ekranizacji sagi o rodzinie Borynów szczególnie ważna będzie tragiczna postać Jagny - w tę rolę wcieli się Kamila Urzędowska. W malowniczej ekranizacji zobaczymy także: Mirosława Bakę (Boryna), Sonię Mietelicę (Hanka), Roberta Gulaczyka (Antek) oraz Ewę Kasprzyk (Dominikowa) i Andrzeja Konopkę (Wójt). W "Chłopach" pojawią się również m.in. Małgorzata Kożuchowska oraz Julia Wieniawa.

Magorzata Kożuchowska na planie 'Chłopów'Magorzata Kożuchowska na planie 'Chłopów' mat. Breakthru Films

Po kilku miesiącach zdjęć nakręcony został cały potrzebny materiał z udziałem ekipy filmowej. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądała praca na planie, możecie zobaczyć kilka fotografii dokumentujących pracę filmowców w galerii zdjęć albo obejrzeć nasz reportaż:  

Zobacz wideo Byliśmy na planie "Chłopów" - to 78 tys. malowanych klatek. "Plan jest dużo bardziej rozszalały od 'Twojego Vincenta'" [TYLKO U NAS]

Teraz wszystko w rękach montażystów, a później: malarzy! Do stworzenia filmu studio BreakThru Films wykorzysta autorski pomysł stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations), dzięki którym możliwe jest ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy. Obecnie trwa rekrutacja malarzy w studiach w Polsce, Serbii i Ukrainie. Niebawem rozpocznie się montaż zdjęć, a na początku przyszłego roku grupa malarzy rozpocznie prace w studio w Sopocie.

>>> L.U.C. napisze muzykę do malowanych "Chłopów". I mówi o powieści to, co my wszyscy kiedyś myśleliśmy [TYLKO U NAS] <<<

– Czeka nas ogrom pracy. Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i czasochłonna, ale dzięki 'Twojemu Vincentowi' wiemy, że przeniesienie malarstwa olejnego na duży ekran daje magiczny efekt – opowiada Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.

BreakThru Productions zostało założone przez producentów: Hugh Welchmana oraz Seana Bobbitta w 2012 roku. Znane jest z przełomowych, artystycznych i osiągających komercyjny sukces filmów animowanych, takich jak "Piotruś i Wilk" - zdobywcy ponad dwudziestu nagród, w tym Oscarem w kategorii najlepsza animacja krótkometrażowa.

Ostatnia produkcja studia, "Twój Vincent", odniosła światowy sukces oraz zdobyła liczne nagrody na festiwalach filmowych, w tym dla Najlepszego Filmu Animowanego w ocenie Europejskiej Akademii Filmowej. Była również nominowana do Oscara, nagrody BAFTA oraz Złotego Globu jako Najlepszy Film Animowany.

Premiera "Chłopów" planowana jest na 2022 rok, ale już teraz studio BreakThru Films wraz z New Europe Film Sales podpisało pierwszą umowę na zagraniczną dystrybucję filmu z francuskim The Jokers – odpowiadającym za hit zeszłego roku, zdobywcę Złotej Palmy i czterech Oscarów "Parasite". Dystrybutorem filmu w Polsce jest Next Film.

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: