W rolach głównych Wojciech Solarz - zobacz zwiastun "Pokoju" według Stanisława Lema

Krótkometrażowy "Pokój" Krzysztofa Jankowskiego to komedia science-fiction nakręcona na podstawie jednej z przygód Ijona Tichego z "Dzienników gwiazdowych" - "Podróży siódmej". Premiera jest zapowiadana na 2021 rok.

- Ekranizując Lema chcę nie tylko wyrazić swój podziw, ale przede wszystkim złożyć podziękowanie za dorobek, który dla wielu pokoleń jest początkiem przygody z fantastyką naukową. Twórczość Stanisława Lema wielu wydaje się trudna w odbiorze, przez co nie cieszy się takim zainteresowaniem, na jakie w rzeczywistości zasługuje. Ekranizacja pełni rolę pośrednika między tekstem literackim, a jego zrozumieniem. Wizualizuje przekaz i zachęca do lektury - opowiada o produkcji reżyser.

"Pokój" według Lema - zobacz zwiastun

Akcja flmu toczy się w przyszłości, w 2055 roku. Jak można przeczytać na stronie poświęconej ekranizacji, Ijon Tichy, znany kosmonauta, członek wielu międzyplanetarnych ekspedycji jest obecnie delegatem do Parlamentu Pansłowiańskiego. Próbuje się przeciwstawić wprowadzeniu "zakrzywiacza czasoprzestrzeni" do powszechnego użytku. Zostaje jednak uwięziony przez prominentnego przedstawiciela partii koalicyjnej, który wraz z agentką tajnych służb testuje na nim działanie nowej broni – co doprowadza do wielu komicznych sytuacji...

Zobacz wideo "Pokój siódmy" [ZWIASTUN]

Przypominamy najlepsze ekranizacje powieści Stanisława Lema [ZESTAWIENIE 8 FILMÓW] >>

W obsadzie znaleźli się Wojciech Solarz, Kamila Kamińska i Paweł Ciołkosz. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Nowak. "Dzienniki gwiazdowe" to cykl opowiadań science-fiction powstających na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pierwsze Lem pisał na początku lat 50. ubiegłego wieku, ostatnie powstało w 1999 roku. "Podróż siódma" po raz pierwszy została wydana w 1964 roku.

Filmowcy z innych krajów chętniej sięgali po prozę Lema - wśród ekranizacji są zarówno film Stevena Soderbergha z Georgem Clooney'em ("Solaris" z 2002 roku), holenderski film "Victim of the Brain" z 1988 roku (reż. Piet Hoenderos) czy - ostatnio - międzynarodowa koprodukcja z 2018 roku zatytułowana "Głos Pana" (György Pálfi).

<<Reklama>> Książka "Dzienniki gwiazdowe" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: