W tym roku o nagrody w Konkursie Głównym powalczy 14 produkcji. Nie wszystkie filmy będą dostępne w internecie dla widzów. Dlaczego?
- W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie możemy, niestety, pokazać on line szerokiej publiczności wszystkich filmów z Konkursu Głównego. Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy Festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych - mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF.
Z powodu nowych obostrzeń związanych z pandemią platforma internetowa będzie jedyną przestrzenią wydarzeń festiwalowych, a pokazy filmowe filmów udostępnionych platformie festiwalowej będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Będzie można tam znaleźć także materiały dodatkowe, takie jak konferencje prasowe z udziałem twórców czy wydarzenia towarzyszące: debaty, webinaria i inne. Pełny program ma zostać ogłoszony wkrótce.
Liczba akredytacji, uprawniających do korzystania z platformy on-line, będzie ograniczona. Ich sprzedaż rozpocznie się 15 listopada. W zeszłych latach obok akredytacji "branża" i "media" była także przygotowana kategoria "obserwator", przeznaczona dla wszystkich osób, które chcą wziąć udział w FPFF, a nie są związane z mediami ani branżą filmową. Cena wszystkich typów akredytacji była jednakowa. Oprócz tego można było kupić pojedyncze bilety.
Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej. - Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego Festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny Festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z Festiwalem - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz.
W zeszłym roku Złote Lwy odebrała Agnieszka Holland za "Obywatela Jonesa". Wśród tytułów zakwalifikowanych do konkursu głównego w tym roku są cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i sześć drugich filmów reżyserów. 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest zaplanowany na 8-12 grudnia 2020 roku.