Gdzie obejrzeć filmy historyczne? Kilka propozycji dla siebie odnajdą widzowie TVP1, TVP Historia i Kino Polska. W telewizji wyemitowane zostaną zarówno historyczne obrazy dokumentalne, jak i przejmujące dramaty historyczne, ukazujące burzliwe losy państwa polskiego. Wśród filmów, budzących w widzach ducha patriotyzmu, znajdą się zarówno starsze produkcje, czyli ''Pan Tadeusz'' oraz ''Ogniem i Mieczem'', jak i nieco nowsze propozycje, takie jak ''1920 Bitwa Warszawska'' w reżyserii Jerzego Hoffmana. Dla osób, które wolą same decydować, kiedy i co oglądać, wiele interesujących filmów historycznych jest również dostępnych na platformach streamingowych.
Co obejrzeć w TV 11 listopada? Miłośnicy obrazów dokumentalnych nie mogą przegapić filmu w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego - ''Niepodległość'' z 2018 roku, który zostanie wyemitowany na TVP1 o godzinie 12:20. Kolejną propozycją dokumentalną jest film z 2019 pt. ''Zrodzeni do szabli'' w reżyserii Pawła Deląga (emisja na TVP1 o godzinie 22:55). Niektórzy widzowie mogą również zainteresować się koncertem z okazji Narodowego Święta Niepodległości ''11 listopada'' (emisja o 17:35 na TVP1).
Obraz dokumentalny ''Zrodzeni do szabli'' można również obejrzeć na TVP Historia o godzinie 15:30. Widzowie, którzy przegapią emisję filmu Krzysztofa Talczewskiego, ''Niepodległość'' na kanale TVP1, mogą również zobaczyć ten dokument na TVP Historia o godzinie 20:05. O godzinie 23:00 miłośnicy kina patriotycznego mogą natomiast spędzić miło wieczór przy seansie filmu w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku - ''Pana Tadeusza''.
Kilka interesujących propozycji można będzie też obejrzeć na kanale Kino Polska. Na godzinę 09:15 zaplanowana została emisja filmu z 2011 roku, ''1920 Bitwa Warszawska'' w reżyserii Jerzego Hoffmana. O 16:25 na Kino Polska widzowie zobaczą ''Ogniem i Mieczem'', a wieczorem, o 20:00 spędzą czas przy filmie ''Orzeł'' z 1958 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.
Netflix ma w swojej ofercie filmy historyczne, idealnie nadające się do obejrzenia z okazji Święta Niepodległości. Sprawdź, których z nich nie miałeś jeszcze okazji zobaczyć i koniecznie nadrób zaległości.
Jedną z propozycji w sam raz na Święto Niepodległości, jest film zdobywcy Oscara, Andrzeja Wajdy, ''Wałęsa. Człowiek z nadziei''. W roku 1970 partia narzuca odgórnie podwyżki cen żywności, skutkiem czego stają się wystąpienia na Wybrzeżu. Ruszają masowe aresztowania, wojsko otwiera ogień do robotników. Władze zatrzymują między innymi elektryka ze Stoczni Gdańskiej, Lecha Wałęsę (w tej roli Robert Więckiewicz). Mężczyzna zostaje zmuszony do podpisania dokumentów o współpracy. Wkrótce prosty człowiek zaczyna coraz bardziej angażować się w tworzenie wolnych związków zawodowych, przechodzi przemianę w charyzmatycznego przywódcę i staje na czele strajku, zorganizowanego przez gdańskich stoczniowców.
Kolejnym filmem historycznym, który widzowie odnajdą na serwisie Netflix, jest ''Katyń''. Akcja tego przejmującego dramatu rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku. Andrzej Wajda przybliża nam losy polskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli. Reżyser ukazuje tę historię oczami oficerów Wojska Polskiego, jak i kobiet, które mimo upływu lat oczekiwały na powrót swoich bliskich do domu.
Jeśli nie widzieliście jeszcze filmu ''W ciemności'', teraz macie doskonałą okazję, aby nadrobić zaległości. Film Agnieszki Holland to poruszająca historia drobnego złodziejaszka, Leopolda Socha (Robert Więckiewicz). Mężczyzn znajduje okazję do łatwego zarobku i pomaga grupie Żydów ukrywać się w kanałach przed Niemcami.
Bohaterami tej opowieści są młodzi Polacy, którym przyszło wchodzić w dorosłość w bardzo niekorzystnych czasach okupacji. Mimo trudnej sytuacji grupa przyjaciół stara się czerpać jak najwięcej z każdego dnia. Stefan (Józef Pawłowski), ma na utrzymaniu matkę i młodszego brata, dlatego znosi upokorzenia ze strony Niemców, poświęcając się pracy w Fabryce Wedla. Wkrótce chłopak dołącza do szeregów Armii Krajowej. Poznaje tam dziewczynę, która zdobywa jego serce. W obliczu okrutnej wojny miłość młodych ludzi zostaje jednak wystawiona na wiele trudnych prób, bo właśnie rozpoczyna się Powstanie Warszawskie.
Dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego przybliża opowieść o młodej Polce, Zosi (Michalina Łabacz), której serce zdobywa Ukrainiec Petro (w tej roli Wasyl Wasylik). Ojciec dziewczyny postanawia jednak, aby jego córka została żoną bogatego wdowca, Skiby (Arkadiusz Jakubik), mającego dwójkę dzieci. Tuż po ślubie, mąż Zosi wyrusza na front, a w wiosce dochodzi do tragicznych wydarzeń, Wołyń spływa kriwą mordowanych Polaków. Młoda dziewczyna rozpoczyna walkę o życie i ocalenie dzieci.
Ostatnią z propozycji, która może zainteresować widzów, jest ''Kamerdyner'' w reżyserii Filipa Bajona. Jest to opowieść o Mateuszu Krollu (Sebastian Fabijański), chłopcu z kaszub, który po utracie matki trafia do domu arystokratki, Gerdy von Krauss (Anna Radwan). Chłopak dorasta w pałacu, gdzie poznaje swoją rówieśniczkę, Maritę (Marianna Zydek), córkę państwa Kraussów. Między bohaterami rodzi się uczucie. Wraz z zakończeniem się I wojny światowej, kaszubski patriota Bazyli Miotke (w tej roli Janusz Gajos), walczy podczas pokojowej konferencji w Paryżu o przyłączenie Kaszub do mapy Polski. Wkrótce ród von Kraussów traci część majątku, jak i swoje wpływy. Narastająca nienawiść doprowadza do masowych mordów na Kaszubach, dokonanych przez Niemców w 1939 roku w lasach pod Piaśnicą.