Jeszcze nie koniec pasma sukcesów "Bożego Ciała". Są nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

Była nominacja do Oscara, świetne noty na festiwalach, perfekcyjne wyniki na RottenTomatoes, ale przed hitowym filmem Jana Komasy jest jeszcze przynajmniej kilka szans na kolejne sukcesy. Europejska Akademia Filmowa we wtorek ogłosiła nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2020 - "Boże Ciało" stanie w szranki w czterech kategoriach.

Niedawno pisaliśmy o tym, że "Boże Ciało" znalazło się w zestawieniu najlepszych filmów 2020 roku, które sporządził RottenTomatoes, jeden z najpopularniejszych na świecie portali poświęconych tematyce kina. Ostatnie 12 miesięcy obfituje w powody do radości dla Jana Komasy, Mateusza Pacewicza i całej ekipy pracującej nad filmem - na miły koniec roku pojawiły się nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Zobacz wideo "Król". Rozmawiamy z "gwiazdą" serialu

"Boże Ciało" powalczy o cztery Europejskie Nagrody Filmowe. Wśród nominowanych również Agnieszka Holland

"Boże Ciało" ma szansę na statuetkę w kategorii najlepszy film europejski. Jan Komasa otrzymał nominację za najlepszą reżyserię, Mateusz Pacewicz - za najlepszy scenariusz, natomiast Bartosz Bielenia powalczy o wyróżnienie dla najlepszego aktora. Warto dodać, że Komasa będzie rywalizował o uznanie jury z Agnieszką Holland, którą nominowano za reżyserię "Szarlatana".

Do tytułu najlepszego filmu europejskiego pretendują również: "Na rauszu" Thomasa Vinterberga, "Berlin Alexanderplatz" Burhana Qurbaniego, "Martin Eden" Pietro Marcello, "Undine" Christiana Petzolda, jak również kontrowersyjny "Malowany ptak" na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego. Podczas pokazu produkcji Vaclawa Marhoula na festiwalu w Wenecji połowa publiczności wyszła z sali.

Werdykty Europejskiej Akademii Filmowej będą ogłaszane w dniach od 8 do 12 grudnia za pośrednictwem transmisji online. Z powodu pandemii COVID-19 nie odbędzie się tradycyjna gala wręczenia nagród.

O czym opowiada "Boże Ciało" Jana Komasy?

20-letni Daniel (Bartosz Bielenia), który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę, skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony i skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Pod nieobecność duchownego chłopak zaczyna udawać księdza i pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii (Aleksandra Konieczna).

Z czasem nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. W miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka (Tomasz Ziętek), a córka kościelnej, Marta (Eliza Rycembel), coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Więcej o: