Filmy bollywood - 10 najlepiej ocenianych produkcji hindi cinema

Filmy bollywood to ciekawe, kolorowe i często kilkugodzinne filmy pokazujące kulturę wschodu. Które z produkcji hindi cinema warto obejrzeć?
Zobacz wideo Indie - Taneczna zmiana warty.

Bollywood jest umowną, potoczną nazwą całego indyjskiego przemysłu filmowego, która utworzona została w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. W samych Indiach nazwa Bollywood nie jest zbyt dobrze odbierana, dlatego częściej używane są sformułowania hindi cinema, kino hindi-urdu czy kino hindustani. 

Filmy bollywood - skąd wziął się fenomen hinduskiego kina?

Filmy bollywood kilkanaście lat temu trafiły na polskie ekrany i już wtedy podbiły serca Polaków. Pokazują one bowiem zupełnie inne realia, niż te znane nam z codziennego życia - dlatego też tak łatwo przyciągają widzów przed ekrany. Skąd wziął się fenomen kina hinduskiego w Europie? Otóż na pewno jest to związane z chęcią poznawania kultury i sztuki Dalekiego Wschodu, ale także rosnącego znaczenia Indii jako państwa ulegającego dynamicznym przemianom, którego gospodarka stale rozrasta się. Przy tym Indie poszczycić się mogą sięgającą tysiące lat wstecz historią. 

Kino bollywood: ogólna charakterystyka

Sięgając po produkcje kina bollywood trzeba mieć świadomość, że mamy tu do czynienia z zupełnie innym sposobem prezentowania fabuły, niż ma to miejsce w klasycznym kinie amerykańskim czy europejskim. Dominującym tematem jest oczywiście miłość romantyczna, która w kastowym społeczeństwie praktycznie nie ma szans na powodzenie.

Wszystkiemu towarzyszy cała feeria barw, którą zawdzięczamy przepięknym strojom, dekoracjom i scenografii. Charakterystyczną cechą filmów bollywood jest muzyka, która pomaga oddać klimat tamtejszej kultury i tradycji. Dla widzów hindi cinema ważni są też aktorzy wcielający się w role. Zwykle są to bardzo popularni celebryci, których udział sprawia, że film już na starcie może okazać się hitem.

Natalia Janoszek w 'Mera Sufi Ishq | Chicken Curry Law | Natalia Janoszek & Ganesh Pai | Shalmali Kholgade'"Chicken Curry Law". Polka gra główną rolę w bollywoodzkim filmie. Można już obejrzeć zwiastun

Filmy bollywood: tytuły produkcji, które cieszą się uznaniem widzów

Filmy bollywood są wciąż chętnie oglądane przez europejskich widzów. Największe zainteresowanie nimi miało miejsce na początku tego stulecia - później zaczęło maleć. Niemniej jednak dla osób, które chciałyby nadrobić znajomość tych produkcji, przygotowaliśmy 10 najlepiej ocenianych tytułów filmów bollywood, które naprawdę warto zobaczyć.

''Teefa w kłopotach'' - Bollywood w WarszawieWarszawa ''zagrała'' w superprodukcji z Bollywood. Zdjęcia wyglądają rewelacyjnie
  • "Gdyby jutra nie było" (Kal Ho Naa Ho - 2003) 


To film, w którym główną rolę gra uwielbiany i znany nie tylko w Indiach, Shah Rukh Khan. Film jest klasycznym melodramatem, który przedstawia historię miłości, która wbrew pozorom nie dzieje się w Indiach, ale w realiach amerykańskich. Nie zabraknie tu jednak hinduskiego klimatu.
  • "Bajrangi Bhaijaan" (2015)


Jest to jeden z najbardziej dochodowych filmów Bollywood, które powstały do tej pory. Opowiada o sześciolatce, która w Indiach gubi swoją mamę. W powrocie do domu, który znajduje się w Pakistanie, pomaga jej poczciwy bramin. 
  • "Czasem słońce, czasem deszcz..." (Kabhi Khushi Kabhie Gham... - 2001)


W żadnym z zestawień najpopularniejszych filmów indyjskich nie może zabraknąć hitowej produkcji "Czasem słońce, czasem deszcz". W Polsce był to prawdopodobnie pierwszy film indyjski, który trafił do szerszej publiczności. I mimo tego, że trwa on około trzech godzin, to dzięki pięknym kostiumom, wspaniałej scenografii i wpadającej w ucho muzyce, trafił w upodobania wielu widzów.

  • "Happy New Year" (2014), reż. F. Khan
  • "Nigdy nie mów żegnaj" (2006), reż. K. Johar
  • "Don" (2006), reż. F. Akhtar
  • "To właśnie przyjaźń" (2008), reż. T. Mansukhani
  • "Dhoom 3" (2013), reż. V. K. Acharya
  • "Secret Superstar" (2017), reż. A. Chandan
  • "War" (2019), reż. S. Anand
 
Więcej o: