Nie żyje Halina Kwiatkowska. Aktorka i przyjaciółka Karola Wojtyły miała 99 lat

13 listopada zmarła aktorka Halina Kwiatkowska. Była także wykładowczynią akademicką, pisarką i podróżniczką. Wystąpiła m.in. w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy, a z Karolem Wojtyłą przyjaźniła się już w czasach szkolnych i studenckich. O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Halina Kwiatkowska urodziła się 25 kwietnia 1921 roku, w przyszłym roku skończyłaby 100 lat. Pierwsze doświadczenia aktorskie zdobywała jeszcze w czasach szkolnych. U boku Karola Wojtyły grała w międzyszkolnym teatrze amatorskim, występowali wspólnie w takich przedstawieniach jak "Śluby panieńskie", "Balladyna" czy "Antygona". Była również związana z Teatrem Rapsodycznym.

Nie żyje Halina Kwiatkowska. Miała 99 lat

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP. Grała na scenach krakowskich – w Teatrze Rapsodycznym, w teatrze im. Słowackiego i w Starym Teatrze, współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim" - czytamy na stronie Związku Artystów Scen Polskich.

Jak podaje krakowski portal naszemiasto.pl, tak Halina Kwiatkowska wspominała swoje aktorskie początki:

Kiedy brat Mietka został zamordowany, Wojtyła przygarnął Kotlarczyków do swojego maleńkiego mieszkania na Tynieckiej. Tam właśnie, w suterenie zwanej przez nas katakumbami, odbywały się pierwsze próby Teatru Słowa. 1 listopada 1941 roku po raz pierwszy stanęłam na scenie podziemnego Teatru Rapsodycznego. Wzięłam udział w siedmiu premierach, które grane były w prywatnych mieszkaniach.

Występowała także w słynnym krakowskim kabarecie w Jamie Michalikowej, uczyła w krakowskiej PWST, pisała własne dramaty, słuchowiska radiowe, memuary, a nawet podręcznik dobrego zachowania. Jej mężem był pisarz Tadeusz Kwiatkowski.

Halina Kwiatkowska współpracowała także z takimi reżyserami jak Wojciech Jerzy Has. Jej pierwszą filmową rolą była pułkownikowa Katarzyna Staniewiczowa, szwagierka Szczuki w głośnym "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy. W 1968 roku zagrała w ekranizacji "Lalki" - wcieliła się w baronową Krzeszowską", pojawiła się też przelotnie np. w kultowym serialu "07 zgłoś się" czy np. w filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem".

W 2007 roku została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"