Filmy świąteczne - które z nich rozbudzą w Tobie prawdziwego ducha świąt?

Filmy świąteczne to zazwyczaj propozycje, przy których dobrze bawi się cała rodzina. Niezależnie od tego, ile ma się lat i co robi się w życiu, propozycje te nieodmiennie bawią, wzruszają i pomagają w utrzymaniu tego wyjątkowego nastroju, o jaki trudno przez resztę roku.

Filmy świąteczne – animacje nie tylko dla najmłodszych

Filmy świąteczne skierowane do różnych odbiorców to przede wszystkim animacje. Jest ich bardzo wiele, a łączy je nie tylko wspólna tematyka, ale i ogromne emocje, jakie potrafią wzbudzać w widzach za każdym razem, gdy się je ogląda. Choć zwykle mają prostą fabułę tak, by najmłodsi z domowników bez problemu wczuli się w przedstawianą na ekranie historię, coś dla siebie odnajdą w nich także dorośli, którzy być może spojrzą wówczas na świąteczny rozgardiasz nieco inaczej.

Kadr z filmu 'To właśnie miłość' Świąteczne filmy na Boże Narodzenie - lista najlepszych świątecznych filmów

  • ''Ekspres polarny'' (2004), reż. Robert Zemeckis

Pewien ośmioletni chłopiec nie jest do końca pewien, czy Święty Mikołaj rzeczywiście istnieje i nachodzą go coraz większe wątpliwości w tej kwestii. Niespodziewanie jednak, w wigilijną noc, z łóżka wyrywa go odgłos nadjeżdżającego pociągu. Gdy chłopiec wychodzi, zostaje zaproszony w podróż przez Konduktora, który na pewno nie jest do końca zwyczajny. Ekspres udaje się na Biegun Północny, a jego pasażerowie to spragnione przygód dzieci. Chłopiec decyduje się na jazdę, a w pociągu poznaje nową przyjaciółkę, która, podobnie jak sama ekscytująca podróż, pomoże mu odzyskać wiarę w niepowtarzalną magię świąt.

  • ''Opowieść wigilijna'' (2009), reż. Robert Zemeckis

To historia oparta na słynnej książce Charlesa Dickensa o tym samym tytule. Główny bohater, Ebenezer Scrooge (Jim Carrey), to starszy mężczyzna, dla którego w życiu zawsze liczyły się tylko pieniądze. Z tego powodu jest sam, nie przyjaźni się z nikim, a osobami mniej majętnymi zwyczajnie gardzi. Oczywiście, Wigilię także spędza w pojedynkę, pozostając w swoim sklepie. To tam znienacka nawiedza go duch byłego wspólnika, Marleya (Gary Oldman). Upiór nie tylko potępia jego dotychczasowy sposób bycia, ale zapowiada również nadejście innych zjaw, dzięki którym Scrooge zobaczy, jaki jest naprawdę. Czy mężczyzna postanowi zmienić swoje dotychczasowe postępowanie?

  • ''Artur ratuje Gwiazdkę'' (2011), reż. Sarah Smith

O to, by wszyscy otrzymali swój gwiazdkowy prezent dba świetnie przeszkolona armia Elfów Polowych. Niestety, nawet najlepszym zdarzają się błędy, dlatego okazuje się, że jedno z sześciuset milionów dzieci prawdopodobnie nie otrzyma swojego prezentu na czas. Zarówno Mikołaj, jak i świetnie przygotowany do służby syn Mikołaja, Steve, nie zamierzają się tym przejmować, uważając to za niewielkie uchybienie, na które nic nie da się już poradzić. Tymczasem Arthur, młodszy syn Mikołaja, którego nikt nigdy nie bierze na poważnie, nie może się z tym pogodzić. Właśnie dlatego zabiera sanie z reniferami, z których nikt już dawno nie korzystał i w towarzystwie nieco ekscentrycznego dziadka, wyrusza ocalić święta jednego jedynego dziecka, mającego obejść się bez wymarzonego prezentu.

  • ''Klaus'' (2019), reż. Sergio Pablos

Młody Jesper nie do końca radzi sobie jako jeden ze studentów akademii listonoszy. Między innymi z tego powodu ląduje na niedużą i bardzo mroźną wyspę mieszczącą się jeszcze za kołem podbiegunowym. Tamtejsi mieszkańcy nie żyją ze sobą w zgodzie, dlatego niemal ze sobą nie rozmawiają, a tym bardziej nie piszą do siebie listów. Zrezygnowany Jesper powoli traci nadzieję, jednak wtedy w jego życiu pojawia się sympatyczna nauczycielka, Alva oraz intrygujący stolarz, Klaus, mieszkający sam w niewielkiej chatce, gdzie trzyma zabawki własnej roboty. To więź, jaka tworzy się między tą trójką, wpływa na to, że inni mieszkańcy wyspy powoli zaczynają zmieniać swoje nastawienie do siebie.

'Facet na święta' Świąteczne filmy i seriale: jakie propozycje przygotował Netflix?

Filmy o świętach – które z nich warto zobaczyć?

Filmy o świętach to także produkcje aktorskie, które opowiadają o interesujących, nierzadko magicznych wydarzeniach związanych z okresem Bożego Narodzenia. Zwykle są to historie familijne, które docierają i do wyobraźni dziecka, i świadomości dorosłych, którym na pewno po ich obejrzeniu zrobi się nieco cieplej na sercu.

  • ''Kevin sam w domu'' (1990), reż. Chris Columbus

Ta komedia familijna to jeden z najczęściej oglądanych filmów w okresie bożonarodzeniowym, która stała się niejako symbolem tych świąt. Opowiada historię ośmioletniego chłopca, Kevina (Macaulay Culkin), który w wyniku pośpiechu przy pakowaniu pozostałych członków rodziny i trwającego zamieszania, nie zostaje zabrany na świąteczny wyjazd do Francji. Tym sposobem Kevin pozostaje sam w opustoszałym domu. Z początku sytuacja bardzo mu się podoba, dopóki nie orientuje się, że jego domem zainteresowali się pewni złodzieje (Joe Pesci i Daniel Stern). Chłopiec nie zamierza się jednak tak łatwo poddać i postanawia bronić dobytku przed intruzami.

  • ''Świąteczna gorączka'' (1996), reż. Brian Levant

Howard Langston (Arnold Schwarzenegger) to bardzo zapracowany biznesmen. Przez czas, który poświęca swojej pracy, mocno zaniedbuje najbliższych. Z tego powodu jego syn, Jamie (Jake Lloyd) powoli przestaje mu ufać. Mężczyzna, chcąc naprawić błąd, postanawia zdobyć upragnioną zabawkę Jamie’go, Turbo-Mana, którą obiecał mu kupić. Nie podejrzewa jednak, jak trudno dostępna się okaże. Przez ogromny tłum kupujących praktycznie nie sposób się przebić, a co więcej, Howard ma konkurencję – tę samą zabawkę dla swojego syna upatrzył także pewien listonosz, Myron (Sinbad). Kto wygra wyścig o pierwszeństwo? Czy pech zniweczy planu obu ojców?

  • ''Family Man'' (2000), reż. Brett Ratner

Jack Campbell (Nicolas Cage) jest bogatym biznesmenem, właścicielem jednej z największych firm na Wall Street. Mężczyzna nie narzeka na swoje życie, w którym praktycznie nie brakuje mu niczego, oprócz uczuć i życia prywatnego. Od czasu do czasu wspomina jednak swoją byłą dziewczynę, Kate (Tea Leoni), z którą rozstał się trzynaście lat wcześniej, by wspiąć się po szczeblach kariery. Pewnego dnia budzi się i ze zdumieniem zauważa, że nie znajduje się na Manhattanie, ale w New Jersey. Co więcej, Kate jest jego żoną, on zajmuje się sprzedażą opon, a w ich życiu są także obecne dzieci. Jack, chcąc wyjaśnić, co właściwie zaszło, jedzie na Manhattan, gdzie spotyka pewnego chłopaka, którego widział ubiegłego wieczora. Ten wyjaśnia mu, że to pewnego rodzaju próba. Czy Jack jej podoła?

Zobacz wideo Świąteczne filmy. Jakie lubimy najbardziej?
Więcej o: