Filmy o miłości. Top 10 kultowych filmów romantycznych

Filmy o miłości to dobry wybór na romantyczny wieczór we dwoje. Poznaj tytuły najpiękniejszych historii miłosnych, które każdy powinien zobaczyć. Przeżyj chwile wzruszenia podczas seansu z najlepszymi romansami, melodramatami, a nawet opowieściami w klimatach science fiction. Przedstawiamy top 10 kultowych filmów romantycznych.

Kultowe filmy o miłości – produkcje komediowe

Kultowe filmy o miłości potrafią bawić i wzruszać, dlatego warto wybierać je na seans, szczególnie podczas gorszych dni. Romantyczne historie komediowe są doskonałą odskocznią od codziennych problemów i znakomicie poprawiają humor.

  • 1. ''Amelia'' (2001), reż. Jean-Pierre Jeunet

Czasem każdy ma ochotę odpocząć nieco od hollywoodzkiego kina, by wczuć się w nieco bardziej poetycki klimat. Jednym z filmów romantycznych, czarujących widza pewnego rodzaju magią i urokiem, jest opowieść o młodej mieszkance wielkiego Paryża. Amelia (w tej roli zachwycająca Audrey Tautou) to piękna, nieśmiała i bardzo samotna dziewczyna. Pewnego dnia w jej ręce wpada wyjątkowy skarb, dzięki któremu Amelia odnajduje swój życiowy cel. Niebawem na jej drodze pojawia się również pewien mężczyzna.

  • 2. ''Pretty Woman'' (1990), reż. Garry Marshall

''Pretty Woman'' to jedna z najpopularniejszych komedii romantycznych, która mimo upływu lat wciąż bawi i chwyta za serce. Młoda Vivian (Julia Roberts) jest dziewczyną do towarzystwa. Jej życie odmienia się dzięki przypadkowemu spotkaniu z bogatym i czarującym Edwardem (Richard Gere).

Najpiękniejsze filmy miłosne – przejmujące melodramaty

Filmy romantyczne to nie tylko zabawne komedie, to także chwytające za serce melodramaty, podczas których trudno obejść się bez paczki chusteczek higienicznych. Masz ochotę na przejmujący seans? Sprawdź, jakie najpiękniejsze filmy miłosne sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej.

  • 3. ''Trzy kroki od siebie'' (2019), reż. Justin Baldoni

Miłość może nadejść w najmniej oczekiwanym momencie, nawet w obliczu nieuleczalnej choroby. Młodość powinna mieć okazję do szaleństw, dobrej zabawy i chwil pełnych radości. Co jednak zrobić, kiedy los okazuje się nie być łaskawy? Nastoletnia Stelli Grant (Haley Lu Richardson) uwielbia spędzać czas przy swoim laptopie, a także w gronie przyjaciół. Jej codzienność różni się jednak od tej, którą znają jej rówieśniczki. Większość czasu Stella musi spędzać w szpitalu – dziewczyna jest chora na mukowiscydozę. Warunkiem jej życia jest pilne przestrzeganie zasad, zwyczajów i samokontrola, o której nie wolno jej zapominać. Pewnego dnia dziewczyna poznaje w szpitalu Willa Newmana (Cole Sprouse), chłopaka, który zmaga się z tą samą chorobą co Stella. Przeszkodą w rodzącym się między nimi uczuciu jest warunek zachowania od siebie dystansu, mierzącego trzy kroki.

  •  4. ''Jeden dzień'' (2011), reż. Lone Scherfig

Historia wyjątkowej przyjaźni, która przerodziła się w miłość. Emma (Anne Hathaway) i Dexter (Jim Sturgess) po zakończeniu nauki obiecują sobie, że każdego roku będą spędzać ze sobą jeden dzień – 15 lipca. Bohaterów dzielą różnice – ona jest młodą marzycielką z wielkimi ambicjami, wywodzącą się z klasy robotniczej, on jest młodym uwodzicielem, który zawsze dostaje to, czego chce. Emma i Dexter dotrzymują złożonej sobie obietnicy i każdego roku, przez dwadzieścia lat, spotykają się w ten jeden wyjątkowy dzień, by rozmawiać o swoich sukcesach, planach i związkach. W pewnym momencie zdają sobie sprawę, że są sobie przeznaczeni.  

  • 5. ''Zanim się pojawiłeś'' (2016), reż. Thea Sharrock

Młoda Luisa (Emilia Clarke), mieszka w niewielkim miasteczku i wciąż nie jest pewna swoich planów na dalszą przyszłość. Dziewczyna rozpoczyna pracę jako opiekunka niepełnosprawnego Willa Traysona (Sam Clafin). Młody, bogaty mężczyzna, kiedyś pełen chęci do życia, po wypadku zmienił się w cynika, który pozbył się nadziei na to, że może być jeszcze szczęśliwy. Louisa postanawia pomóc mu odzyskać utraconą radość.  

Najlepsze filmy o miłości – oscarowe hity           

Najlepsze filmy o miłości to między innymi produkcje Oscarowe, docenione za scenariusz, reżyserię, kostiumy, jak i grę aktorską. Sprawdź, które z nich każdy powinien zobaczyć.

  • 6. ''Przeminęło z wiatrem'' (1939), reż. Victor Fleming

''Przeminęło z wiatrem'' to prawdziwa klasyka kina. Film chwyta za serce i zachwyca niezwykłymi kreacjami aktorskimi (Oscar w 1940 roku w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa dla Vivien Leigh i Oscar w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa dla Hattie McDaniel). Historia, której fabuła rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej, przedstawia losy córki plantatora z południa, pięknej Scarlett O’Hary. Codzienność dziewczyny obraca się wokół mężczyzn i pięknych sukienek. Pewnego dnia Scarlett dowiaduje się, że jej wybranek serca ma poślubić inną. Zrozpaczona dziewczyna postanawia zrobić mu na złość i przyjmuje oświadczyny Charlesa Hamiltona, jednak mężczyzna wkrótce ginie, a Scarlett zostaje wdową. Nadzieją na odnalezienie szczęścia jest dla niej znajomość z awanturnikiem, Rhettem Butlerem (Clark Gable).

  • 7. ''Titanic'' (1997), reż. James Cameron

Jednym z najbardziej poruszających filmów o miłości, jest historia dwójki młodych ludzi, którzy poznali się na pokładzie brytyjskiego statku – tytułowego ''Titanica''. To opowieść o dziewczynie z bogatej rodziny, siedemnastoletniej Rose (Kate Winslet) i dwudziestotrzyletnim Jacku Dawsonie (Leonardo DiCaprio), przypadkowo dostającym szansę na rejs najwspanialszym transatlantykiem świata. Piękna Rose nie czuje się szczęśliwa u boku narzeczonego – aroganckiego bogacza, Caledona Hockley’a (Billy Zane). W swej rozpaczy postanawia odebrać sobie życie. Przed skokiem do lodowatej wody ratuje ją podróżujący trzecią klasą Jack. Między młodymi ludźmi budzi się uczucie, jednak kochankowie mają na drodze do szczęścia wiele trudności do pokonania.

Najpiękniejsze filmy o miłości – dla miłośniczek fantastycznych klimatów

Najpiękniejsze filmy o miłości mogą zaskoczyć oryginalnymi historiami, w których pojawia się motyw fantastyczny. Jeśli lubisz takie opowieści, zobacz, jakich pozycji nie możesz przeoczyć. Te klimatyczne filmy miłosne dadzą Ci okazję do wielu wzruszeń.              

  • 8. ''Uwierz w ducha'' (1990), reż. Jerry Zucker

Jednym z filmów, które śmiało można zaliczyć do kultowych historii romantycznych, jest ''Uwierz w ducha''. Opowieść przedstawia losy zakochanej w sobie pary. Molly (Demi Moore) i Sam (Patrick Swayze) wracają wieczorem z teatru. Niestety zostają napadnięci, a mężczyzna ginie. Jego dusza wciąż jednak pozostaje w świecie żywych i dowiaduje się, że to morderstwo nie było jedynie wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Duch mężczyzny musi ostrzec swoją ukochaną przed grożącym jej niebezpieczeństwem, jednak to zadanie nie jest wcale takie proste.

  • 9. ''Wiek Adaline'' (2015), reż. Lee Toland Krieger

''Wiek Adaline'' to historia dwudziestodziewięcioletniej kobiety, która pewnego dnia ulega poważnemu wypadkowi. Niezwykłe wydarzenia sprawiają, że Adaline (Blake Lively) unika śmierci. Wraz z upływem czasu kobieta orientuje się, że wciąż wygląda tak samo. Czy dar nieśmiertelności może jednak traktować jako cud, czy raczej swoje przekleństwo? Adaline wciąż podróżuje i zmienia tożsamość, by nie zdradzić światu swojego sekretu. Uciekając przed wszystkim, w końcu nie daje rady oprzeć się miłości. Jednak czy jest jej dane odnaleźć szczęście u boku ukochanego?

  • 10. ''Czas na miłość'' (2013), reż. Richard Curtis

Dwudziestojednoletni Tim (Domhnall Gleeson) dowiaduje się od ojca, że wszyscy mężczyźni z ich rodziny posiadają możliwość podróżowania w czasie. W ten oto sposób Tim rozpoczyna prawdziwą przygodę swojego życia i postanawia znaleźć dla siebie odpowiednią dziewczynę. Poznaje piękną Mary (Rachel McAdams), która zakochuje się w nim z wzajemnością. Szybko jednak okazuje się, że podróże po czasoprzestrzeni mają swoje konsekwencje. 

Zobacz wideo Zobacz Popkulturę odcinek 53
Więcej o: