Bajka o 14-latce, która myśli o aborcji. Debiut reżyserski Olgi Bołądź w telewizji

"Alicja i żabka" to bajka o 14-latce, która w świecie wyobraźni szuka schronienia przed niechcianą ciążą i brakiem perspektyw na legalną aborcję. Film, który jest debiutem reżyserskim Olgi Bołądź, pokaże TVN Fabuła.

Aktorka znana z ról teatralnych i takich filmów jak "Skrzydlate świnie" czy "Służby specjalne" w swoim debiucie reżyserskim porusza temat zbyt szybkiego dorastania i związanych z tym trudnych decyzji. Za scenariusz odpowiadają oprócz Bołądź: Magdalena Lamparska, Julita Olszewska, Jowita Radzińska.

Zobacz wideo Alicja i żabka [ZWIASTUN]

Olga Bołądź: Film o tym, o czym dziś głośno protestują kobiety i mężczyźni w całej Polsce

Zbierając pieniądze na realizację 27-minutowego filmu, twórcy pisali o nim: "'Alicja i Żabka' to historia szybkiego dorastania, na które Alicja - główna bohaterka - nie chce się zdecydować. To opowieść o tym, jak problem odcina od rzeczywistości, bo jest tak ciężko, że aż nierealnie. Razem z bohaterką przenosimy się do świata fantazji, w którym jest pięknie i strasznie. Jak w bajce pełno jest symboli i ukrytych znaczeń. Ale to jedyne miejsce, gdzie Alicja po swojemu radzi sobie z problemem. Chodzi o aborcję - trudny temat, na który nie ma jednej odpowiedzi, a pewnie żadna nie jest dobra. Wszystko zależy od człowieka i od jego decyzji. Ale czy może być ona samodzielna?".

Zapowiadając telewizyjną emisję Olga Bołądź pisze:

Dlaczego chcę, abyście obejrzeli ten film? Bo jest o tym, o czym dziś głośno protestują kobiety i mężczyźni w całej Polsce.
Zobacz wideo Alicja i żabka [ZWIASTUN]

"Alicja i żabka" to historia 14-letniej dziewczynki, która zachodzi w niechcianą ciążę i przerażona ucieka w świat wyobraźni. Odtąd bajka miesza się z rzeczywistością. Nikt z mieszkańców miasteczka nie staje po stronie Alicji, a żaden z lekarzy nie chce podjąć się przeprowadzenia legalnej aborcji. W tytułową rolę wciela się debiutująca w aktorstwie modelka Julia Kuzka.

Będzie dobrze - Magda Danaj / PorysunkiPlakaty na Strajk Kobiet do pobrania za darmo udostępniają najlepsze graficzki i graficy

"Już w tytule mamy nawiązanie do 'Alicji w krainie czarów', a w fabule jest ich jeszcze więcej" - pisał po pokazie filmu podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Michał Piepiórka. "Nie mamy natomiast klasycznie opowiedzianej historii, twórcy bowiem raczej opowiadają obrazami i metaforycznymi scenami, skrzącymi się od wizualnych i symbolicznych pomysłów. Twórcy celowo podkreślają sztuczność scenografii, operują mocnymi kolorami, formą snu, fantazji i musicalu – na myśl przychodzi przede wszystkim cekinowa estetyka 'Córek dancingu'" - zauważał.

Torunianie przynoszą na protesty w obronie praw kobiet pomysłowe i wymowny banery"Jeszcze będzie przepięknie" ma pół mln wyświetleń. To nie rekord Strajku Kobiet

Widzowie TVN Fabuła będą mogli zobaczyć film "Alicja i żabka" 20 listopada o godzinie 22:50.

Więcej o: