Centrum Praw Kobiet z drastycznym spotem. Monika Strzępka mówi "Stop kobietobójstwu"
W Polsce od ponad miesiąca trwają protesty kobiet, które wyszły na ulice, by wyrazić sprzeciw wobec kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego. Osoby biorące udział w protestach zwracają uwagę na wiele innych, ważnych społecznie kwestii - m.in. na skalę przemocy domowej wobec kobiet. W dniach 25 listopada-12 grudnia trwa międzynarodowa akcja "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć", w której udział bierze Centrum Praw Kobiet. Na stronie CPK można podpisać petycję "Stop kobietobójstwu" - towarzyszy jej drastyczny spot.
"Stop kobietobójstwu". "Gdyby prawo działało, te kobiety miałyby szansę wciąż żyć"
"W dobie pandemii w Polsce podobnie jak w wielu innych krajach wzrasta skala przemocy wobec kobiet. Pandemia koronawirusa, jak wskazuje wielu ekspertów, nie pozostaje także bez wpływu na jedną z najbardziej ekstremalnych form przemocy ze względu na płeć, jaką jest kobietobójstwo – zabójstwa kobiet i dziewcząt popełniane m.in. przez ich partnerów" - czytamy w petycji Centrum Praw Kobiet. "Za obrażenia i śmierć kobiet doświadczających przemocy odpowiedzialny jest nie tylko ten, kto stosował przemoc i zabił, ale także państwo, które nie tworzy rozwiązań prawnych i instytucjonalnych skutecznie chroniących kobiety przed ciężkim uszkodzeniem ciała i zabójstwem" - piszą autorzy.
Wśród postulowanych rozwiązań jest m.in. sfinansowanie ze środków publicznych powołania Obserwatorium ds. Kobietobójstwa i opracowanie i wdrożenie krajowego programu przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i jej najbardziej drastycznym formom jak kobietobójstwo.
Nawet 500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. To kobiety, które są zabijane, bite ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa. To nie są odosobnione przypadki. Takie zabójstwa często poprzedzone są latami przemocy – poniżania, szantażowania, bicia, gwałtów – ale i obojętności instytucji. Gdyby prawo działało, te kobiety miałyby szansę wciąż żyć
- zapewniają autorzy petycji oraz towarzyszącego jej spotu w reżyserii Moniki Strzępki. W prawie czterominutowym klipie udział wzięli m.in. Wiktoria Gorodeckaja, Andrzej Chyra, Krzysztof Dracz, Paweł Tomaszewski i Marcin Czarnik. Autorem muzyki jest Andrzej Smolik. Patronat honorowy nad kampanią "Stop kobietobójstwu" objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Uwaga: poniższy spot zawiera drastyczne sceny.
-
Kristen Stewart jako księżna Diana wygląda niesamowicie. To naprawdę ona? Pierwsze zdjęcie z filmu "Spencer"
-
Seriale Netflix 2021: co ciekawego pojawi się na platformie w tym roku?
-
HBO - nowości na luty 2021. Jakie filmy i seriale będzie można obejrzeć?
-
"Kajko i Kokosz" wracają w serialu! Netflix ogłosił datę premiery - to już niedługo
-
Czarnoskóra elfka w uniwersum Sapkowskiego. Polscy fani ruszyli do boju, Netflix z godnością odpiera ataki
- Netflix ogłosił, że "Wiedźmin" stracił tytuł najpopularniejszego serialu w historii. "Bridgertonowie" górą
- Wokół J.K. Rowling znowu wybuchł skandal. Wystarczyła plotka o serialu "Harry Potter"
- Paszporty Polityki 2020 nie mogły się obyć bez polityki. Aluzje w kierunku prezydenta i poparcie dla strajków
- Anne Hathaway zdobyła Oscara i zalała ją fala hejtu: To było dla mnie dobre
- Reżyser zdradził, czyja to historia. "Jak najdalej stąd" z Paszportem Polityki, film można już zobaczyć w sieci