Filmy dla nastolatek i nastolatków - sprawdź listę produkcji dla młodzieży

Filmy dla nastolatek i nastolatków pełnią różną rolę - od zwykłej rozrywki, po inspirację i skarbnicę wiedzy na temat społeczeństwa czy relacji międzyludzkich. Sprawdź listę klasyków oraz nowości, które zdecydowanie warto zobaczyć lub polecić młodzieży.
Zobacz wideo Kobiety w baśniach nie muszą być tylko złymi macochami, mogą też się wspierać [Popkultura]

Współczesne nastolatki mierzą się z tymi samymi problemami, które mieli ich rodzice - z tą różnicą, że ich życie toczy się w dużej mierze także w mediach społecznościowych. W internecie coraz częściej szukają też odpowiedzi na nurtujące pytania. Ważnym źródłem informacji jest też dla nich kino, filmy czy seriale. W tym artykule znajdziesz listę tytułów, które poruszają tematy ważne dla młodzieży.

Najlepsze filmy młodzieżowe - klasyka gatunku 

Poniżej prezentujemy dwa klasyki, które z upływem czasu potwierdzają tylko uniwersalne prawdy o dorastaniu i potrzeby przynależności do grupy.  

 • "Klub winowajców" (1985) 

"Klub winowajców" to film, który mogą pamiętać jeszcze rodzice dzisiejszej młodzieży. Nie oznacza to jednak, że tematyka poruszana w tej produkcji jest nieaktualna. Akcja filmu toczy się w Chicago, a głównymi bohaterami są prymas Brian, sportowiec Andrew, buntownik John, skupiona na swojej urodzie i bogactwie Claire oraz ekscentryczna Allison. Ci różni uczniowie muszą za karę spędzić całą sobotę w bibliotece. Nauczyciel każe im napisać wypracowanie pt. "Kim jestem?". Karne zadanie i przymusowe zamknięcie bohaterów, którzy pochodzą z różnych środowisk sprawiają, że poznają się lepiej. Okazuje się, że mimo wielu różnic, na co dzień mierzą się z podobnymi problemami czy niepewnością. 

 • "Wredne dziewczyny" (2004)

"Wredne dziewczyny" to film, który inspiruje nawet dziś. Kultową scenę z tej produkcji w swoim teledysku wykorzystała Ariana Grande. Zabawny wątek wrednych dziewczyn pojawia się też w ostatnim sezonie popularnego serialu "Modern Family". W kategorii najlepsze filmy dla nastolatek to prawdziwa klasyka, która podsumowuje wszystkie niepisane zasady panujące w danej grupie. Ciekawym odkryciem może być też obserwowanie topowych dziś gwiazd - w filmie wystąpiły między innymi: Lindsay Lohan, Rachel Mc Adamas, Amanda Seyfried czy Lizzy Caplan. 

Lista filmów młodzieżowych: 

 1. "Szkoła uczuć",
 2. "Podróż za jeden uśmiech",
 3. "Zakochana złośnica",
 4. "Szatan z 7. klasy"
 5. "Trzy metry nad niebem",
 6. "Amerykańskie graffiti",
 7. "Do wszystkich chłopców, których kochałam",
 8. "Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów",
 9. "Wojna guzików",
 10. "Koniec wakacji",
 11. "Szesnaście świeczek",
 12. "Gwiazd naszych wina",
 13. "Łatwa dziewczyna",
 14. "Była sobie dziewczyna",
 15. "Każdego dnia",
 16. "Juno",
 17. "Nerve",
 18. "Pitch Perfect",
 19. "Ostatnia piosenka",
 20. "W blasku nocy",
 21. "Szkoła dorastania".

Kadr z serialu Jak poznałem waszą matkęSeriale romantyczne - zakochaj się w tych tytułach Netfliksa

Filmy młodzieżowe - nowości z 2020 roku

Kolejne dwa tytuły to prawdziwe hity ubiegłego roku. Pierwszy z nich porusza ważny temat, który coraz mocniej eksponowany jest w filmach dla młodzieży. Drugi to czysta rozrywka, która pomaga nabrać dystansu do okresu dorastania. 

 • Filmy dla nastolatek i nastolatków "Wszystkie jasne miejsca" - dramat miłosny w nowej odsłonie 

"Wszystkie jasne miejsca" to ważny film, który łamie tabu na temat chorób psychicznych wśród młodzieży. Para głównych bohaterów poznaje się dosłownie na krawędzi - Theodor ratuje Violet przed skokiem z mostu. Chłopak sam też mierzy się z zaburzeniami, które czasem przejmują kontrolę nad jego życiem. W rolach głównych wystąpili Elle Fanning i Justice Smith. 

 • "Opiekunka: Demoniczna królowa" - horror/komedia 

Filmy dla nastolatek i nastolatków nie zawsze niosą ze sobą ważne przesłanie - czasami jest to czysta rozrywka. Ostatnim filmem tego typu jest druga część "demonicznej opiekunki", która zawsze ma wszystko pod kontrolą.  W 2020 roku był to bardzo popularny film na Netfliksie. Historia dzieje się dwa lata po tym, jak nastoletni obecnie Cole pokonał siły ciemności i czeka go kolejna walka z demonami z licealnej ławy. Główny bohater wyrusza w niezwykłą podróż, podczas której ponownie stanie oko w oko z opiekunką z dzieciństwa. 

Filmy dla nastolatków, które poruszają temat edukacji seksualnej

Nastolatki szukają też w filmach czy serialach przykładów relacji, które znają lub dopiero poznają w swoim życiu. W ostatnim czasie w Polsce głośno było na temat Gillian Anderson, która skrytykowała brak zajęć z edukacji seksualnej w polskiej szkole. Poniżej prezentujemy dwa tytuły, które poruszają to zagadnienie. 

 • "Sex Education" - młodzież szuka

Serial opisuje historię Otisa, który po rozwodzie rodziców wychowywany jest przez mamę - seksuolożkę (w tej roli wspomniana wcześniej Gillian Anderson). Nastolatek w tajemnicy przysłuchuje się sesjom terapeutycznym prowadzonym przez jego matkę, a także czyta znajdujące się w domu poradniki. Jego "wiedza" teoretyczna zostaje dostrzeżona przez Maeve, która organizuje mu w szkole "sesje terapeutyczne" z rówieśnikami, którzy mają wiele pytań i nie wiedzą gdzie szukać odpowiedzi. 

'SEXIFY', Sezon 1, Od lewej: Maria Sobocińska, Aleksandra Skraba, Sandra Drzymalska Netlix robi polskie "Sex Education". "Sexify" opowie o seksualności młodych dziewczyn

 • "The Sex Education Show"

To brytyjski program telewizyjny na temat edukacji seksualnej prowadzony przez Annę Richardson i dr Radhę Modgli. Eksperci odwiedzają szkoły i rozmawiają z młodzieżą na tematy relacji i intymności. Program pokazuje prawdziwe i różnorodne oblicze ludzkiego ciała, przekazuje wiedzę na temat różnych metod antykoncepcyjnych oraz walczy ze stereotypami na temat seksualności człowieka. 

Więcej o: