Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka znana z kultowego "Kogla-mogla" miała 87 lat

Zmarła aktorka Katarzyna Łaniewska. Przez kilkanaście lat wcielała się w postać Józefiny w serialu "Plebania", widzowie kochali ją też za rolę matki Kasi Solskiej w kultowej serii komediowej "Kogel-mogel".

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 roku w Łodzi, zmarła w swoim rodzinnym mieście 7 grudnia 2020 roku. Ukończyła warszawską PWST w 1955 roku. Przez lata była przewodnicząca oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich. Była aktorką teatralną i filmową.

Katarzyna Łaniewska nie żyje

Związek Artystów Scen Polskich dzięki wnukowi artystki potwierdził dla Onetu smutną informację: Katarzyna Łaniewska odeszła w wieku 87 lat. O śmierci artystki jako pierwsza poinformowała Anita Czerwińska.

Widzowie ostatni raz mogli ją zobaczyć na dużym ekranie w trzeciej części "Miszmasz, czyli kogel-mogel 3", który premierę miał w 2019 roku. Brała udział w zdjęciach do czwartej odsłony popularnego cyklu. Aktorka zagrała także w takich produkcjach jak głośny "Smoleńsk", pojawiła się także w "Czterdziestolatku". 

 Jedną z jej pierwszych ról filmowych był epizod w filmie komediowym "Nikodem Dyzma" z 1956 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Pojawiła się także w takich produkcjach jak "Doktor Ewa","Pierścionek z orłem w koronie", "Tulipan", "W labiryncie", "Dom", "Tygrysy Europy", "Miodowe lata", "Przedwiośnie", "Ojciec Mateusz" czy "Na dobre i na złe". Poza ekranem była także związana ze stołecznymi teatrami: Teatrem Narodowym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim, Teatrem Ateneum i Teatrem Ochota.

Aktorka odznaczona była m.in. takimi wyróżnieniami jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury", Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" czy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 roku za całokształt twórczości dostała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Jeszcze w czasie studiów należała do organizacji młodzieżowej ZMP, później dołączyła do PZPR. Jednak pod koniec lat 70. postanowiła dołączyć do antykomunistycznej opozycji i w 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum. Aktywnie zajmowała się kolportowaniem podziemnych wydawnictw opozycyjnych, organizowała też koncerty patriotyczne - w tamtym czasie współpracowała z księdzem Jerzym Popiełuszką.

W 2011 roku zdecydowała się wziąć udział w wyborach parlamentarnych i jako bezpartyjna kandydatka startowała z ramienia PiS w okręgu Warszawa - Śródmieście: dostała 100 tys. głosów i przegrała z Barbarą Borys-Damięcką, która dostała blisko 197 tys. głosów.

Więcej o: