Rok w wyszukiwarce - filmy i seriale 2020. Te tytuły wpisywaliśmy najczęściej w Google'u

Ten rok spędzaliśmy w dużej mierze w domu i w domowym zaciszu właśnie konsumowaliśmy kulturę. Jakie tytuły - filmy i seriale - najczęściej wyszukiwali użytkownicy w Google'u? M.in. "365 dni Blanki Lipińskiej". I to nie tylko w Polsce.

"Rok 2020 był rokiem poszukiwań sposobów na rozrywkę w domu - zjawisko binge-watching osiągnęło w tym roku rekord wszechczasów na całym świecie" - można przeczytać w raporcie Google'a za 2020 rok.

"365 dni" Blanki Lipińskiej to najczęściej wyszukiwany film 2020 roku

W Polsce w TOP10 najczęściej wyszukiwanych filmów bezkonkurencyjna okazała się polska produkcja w reż. Barbary Białowąs "365 dni", na podstawie książki Blanki Lipińskiej. Zainteresowanie budziły przede wszystkim polskie tytuły - jedyny zagraniczny w pierwszej piątce to południowokoreański "Parasite", który zgarnął wiele międzynarodowych nagród, w tym m.in. dla najlepszego filmu podczas oscarowej gali. Nie pokonał jednak w tym zestawieniu ekranizacji powieści Blanki Lipińskiej, która do kin weszła w lutym 2020 roku. Ogromnym zainteresowaniem użytkowników wyszukiwarki cieszyły się także inne tegoroczne premiery kinowe (np. sensacyjne "Jak zostałem gangsterem" i "Psy 3") lub te, które do kin wejść nie zdążyły, np. "W lesie dziś nie zaśnie nikt" - pierwszy polski slasher, który ze względu na pandemię od razu trafił na Netflixa. 

Rany Julek! "W lesie dziś nie zaśnie nikt" to naprawdę spoko film [RECENZJA] >>

Zobacz wideo „W Lesie Dziś Nie Zaśnie Nikt” z Julią Wieniawą - zwiastun

Niektórych może dziwić, dlaczego tak wiele osób interesował horror z 2011 roku "Megan is missing". Film w reżyserii Michaela Goi zyskał w tym roku popularność wśród milionów użytkowników TikToka. Jego twórca ostrzegał potencjalnych widzów przed swoim "traumatyzującym" dziełem - film zawiera tak brutalne sceny, że niedługo po premierze został wręcz zakazany w niektórych krajach.

Wiele osób szukało w tym roku informacji o dokumencie Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanym 9 listopada w TVN24, z którego wynika,  że kardynał Stanisław Dziwisz mógł brać udział w tuszowaniu nie tylko polskich, ale i światowych skandali pedofilskich. Na ósmym miejscu znalazła się natomiast dokumentalna "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich, która także porusza temat pedofilii w polskim Kościele. Jedno miejsce wyżej w zestawieniu znalazła się "odpowiedź" Sylwestra Latkowskiego na ten film - "Nic się nie stało", materiał wyemitowany był premierowo w TVP Info. Tu jednak liczni komentatorzy zarzucają twórcy dokumentu stawianie zarzutów osobom, bez posiadania dowodów przeciwko nim.

 1. "365 dni"
 2. "Parasite"
 3. "Don Stanislao"
 4. "Jak zostałem gangsterem"
 5. "Psy 3"
 6. "Megan is missing"
 7. "Nic się nie stało"
 8. "Zabawa w chowanego"
 9. "W lesie dziś nie zaśnie nikt"
 10. "Mayday"

Jak wygląda sytuacja na świecie? Najczęściej wyszukiwane filmy 2020 roku

Jeśli przyjrzymy się światowym wyszukiwaniom, tutaj na szczycie jest "Parasite". Tuż za nim znalazł się wojenny film Sama Mendesa "1917", który niespodziewanie święcił triumfy na rozdaniu Złotych Globów w styczniu tego roku. "Oczko" niżej jest natomiast "Czarna pantera", która premierę miała dwa lata temu i zyskała przychylność zarówno specjalistów, jak i widzów. Ponowne zainteresowanie w 2020 roku ma niestety smutny powód - 29 sierpnia świat obiegła wiadomość, że Chadwick Boseman, który zagrał w produkcji Marvela tytułową rolę, zmarł po kilkuletniej walce z rakiem, którą cały czas utrzymywał w tajemnicy. Zaskakiwać może aż czwarta pozycja polskiego "365 dni" - film jednak nie tylko cieszył się dużą popularnością poza Polską, gdy Netflix dodał go do swojej biblioteki, ale dodatkowo budził spore kontrowersje. Dlatego nawet kilka miesięcy po kinowej premierze było o nim głośno.

Tuż za ekranizacją książki Blanki Lipińskiej znalazł się "Contagnion - Epidemia strachu", którego premiera odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2011 roku, gdzie film był prezentowany poza Konkursem Głównym. Teraz znowu zrobiło się o nim głośno. W produkcji z Mattem Damonem przyczyną epidemii jest bowiem wirus. Zainteresowanie filmem to pokłosie epidemii COVID-19.

"Contagion - epidemia strachu". Kiedyś "niegłupie kino społeczne", dziś film prawie proroczy >>

 1. "Parasite"
 2. "1917"
 3. "Czarna Pantera"
 4. "365 dni"
 5. "Epidemia strachu"
 6. "Tenet"
 7. "Enola Holmes"
 8. "Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)"
 9. "Mulan"
 10. "Jojo Rabbit"

Najpopularniejsze seriale? Na szczycie Netflix

Jeśli chodzi o seriale, w pierwszej piątce znalazła się polska produkcja: "Brzydula 2" (miejsce 4.). Wyprzedziły ją produkcje Netfliksa - dobrze znana widzom hiszpańska, czyli "Dom z papieru", a także nowość z udziałem Marcina Dorocińskiego, uznawana za jeden z lepszych tytułów tego roku - "Gambit królowej". Podium zamyka turecki "Więzień miłości", a za kontynuacją "Brzyduli" w rankingu uplasowała się rosyjska opowieść historyczna w odcinkach "Cena wolności".

Miejsca w drugiej piątce zajęły m.in. polska ekranizacja bestsellera Harlana Cobena "W głębi lasu" z Grzegorzem Damięckim i Agnieszką Grochowską czy "Unorthodox" - ekranizacja autobiografii, której autorka - Deborah Feldman - wychowała się w ortodoksyjnej chasydzkiej społeczności, z której uciekła.

 1. "Dom z papieru"
 2. "Gambit królowej"
 3. "Więzień miłości"
 4. "Brzydula 2"
 5. "Cena wolności"
 6. "W głębi lasu"
 7. "Przysięga"
 8. "Zawsze warto"
 9. "La Bandida"
 10. "Unorthodox"

Produkcje w odcinkach, które były najczęściej wyszukiwane na świecie, to także przede wszystkim tytuły, które ma w swojej ofercie Netflix. Pierwsze miejsce zajął kontrowersyjny serial dokumentalny "Król Tygrysów", opowiadający o podziemnym świecie hodowców wielkich kotów, w którym spotkać można najbardziej ekscentrycznych ze wszystkich ekscentryków. Wysoko, bo na drugiej pozycji, uplasowała się brazylijska edycja "Big Brothera", ale tuż za nią mamy już opowieści tworzone przez scenarzystów, m.in. "Dom z papieru", "Cobra Kai", w którym po latach powracają bohaterowie "Karate Kid" i "The Umbrella Academy" o dysfunkcyjnej rodzinie superbohaterów.

 1. "Król Tygrysów"
 2. "Big Brother Brazylia"
 3. "Dom z papieru"
 4. "Cobra Kai"
 5. "The Umbrella Academy"
 6. "Emily w Paryżu"
 7. "Ozark"
 8. "Gambit królowej'
 9. "Outer Banks"
 10. "Locke & Key"
Więcej o: