Agnieszka Holland nową prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej. Zastąpi Wima Wendersa

Polska reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland została prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej. Gratulacje złożył już artystce wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

"Agnieszka Holland została wybrana na stanowisko nowego prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej. Polska reżyserka zastąpi Wima Wendersa, który pełnił tę funkcję od 1996 roku. Gratulujemy!" - poinformował w środę wieczorem Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reżyserka w latach 2014-2019 była przewodniczącą zarządu akademii. Agnieszkę Holland na prezydentkę wybrało ponad 3,8 tys. członków EFA.

- Czasy są trudne i aby ocalić twórczą moc kina niezależnego i zaangażowanie widzów, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię - mówi Agnieszka Holland w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Akademii. - Uważam, że EFA odgrywa tutaj ważną rolę i cieszę się, że mogę być jej częścią - dodaje.

Agnieszka Holland reżyserowała w swojej karierze filmy nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Do jednych z najbardziej popularnych dzieł artystki należą produkcje takie jak m.in. "Europa, Europa", "Gorzkie żniwa", "Plac Waszyngtona", "Obywatel Jones".

Agnieszka Holland prezydentką EFA

Europejska Akademia Filmowa to inicjatywa europejskich filmowych twórców. Siedziba instytucji mieści się w Berlinie. Akademia przyznaje od ponad 30 lat Europejskie Nagrody Filmowe. Od 1996 r. prezydentem EFA był niemiecki reżyser i scenarzysta Wim Wenders.

"Przez cały rok EFA inicjuje i uczestniczy w szeregu działań związanych z polityką filmową, aspektami ekonomicznymi, artystycznymi i szkoleniowymi. Program obejmuje konferencje, seminaria i warsztaty, a wspólnym celem jest zbudowanie pomostu między kreatywnością a przemysłem. Kulminacją tych działań jest coroczna prezentacja Europejskich Nagród Filmowych" - czytamy na stronie EFA.

"Gratuluję Pani Agnieszce Holland objęcia prestiżowej i ważnej funkcji prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej" - napisał na Twitterze wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Zobacz wideo Popkultura [ODCINEK 48]
Więcej o: