Europejskie Nagrody Filmowe. "Na rauszu" zmiótł konkurencję

Europejskie Nagrody Filmowe, określane mianem "europejskich Oscarów", zostały wręczone. Szanse na statuetki mieli m.in. twórcy "Bożego Ciała", ale oni i wielu innych musieli uznać wygraną duńskiego "Na rauszu", który zdominował tegoroczną listę zwycięzców.

Najlepszy europejski film 2020 to "Na rauszu". Duńska produkcja, która zdobyła wcześniej Srebrną Muszlę na MFF w San Sebastian, opowiada historię znajomych, którzy postanawiają wcielić w życie teorię o tym, że ciągłe pozostawanie pod wpływem niewielkiej dawki alkoholu pozwala lepiej funkcjonować niż na trzeźwo. Polska premiera filmu jest planowana na przyszły rok.

Statuetkę dla najlepszego aktora otrzymał Mads Mikkelsen, właśnie za rolę w "Na rauszu" w reżyserii Thomasa Vinterberga. Najlepszą europejską aktorką została Niemka Paula Beer, wyróżniona za rolę w niemiecko-francuskiej koprodukcji "Undine" Christiana Petzolda. Polskie "Boże Ciało" Jana Komasy miało szansę na statuetki w czterech kategoriach: najlepszy film, scenariusz (Mateusz Pacewicz), aktor (Bartosz Bielenia) i reżyseria (Jan Komasa), jednak nie udało się wygrać w żadnej z nich. W tej ostatniej kategorii wśród nominowanych była także Agnieszka Holland za "Szarlatana". Najlepszym reżyserem został jednak Thomas Vinterberg za "Na rauszu". 

Europejskie Nagrody Filmowe. Włoski reżyser polskiej koprodukcji odkryciem roku

Statuetka Europejskie Odkrycie - Prix FIPRESCI trafiła do Carlo Sironiego za nagrodzoną dwukrotnie na festiwalu w Wenecji włosko-polską koprodukcję "Sole". W tym dramacie Sandra Drzymalska zagrała ciężarną polską emigrantkę, która zgadza się sprzedać swoje dziecko bezpłodnej, bogatej parze. Pieczę nad nią w trakcie oczekiwania na poród sprawuje spokrewniony z małżeństwem Ermanno, który uznał dziecko Leny za swoje ze względu na włoskie przepisy, ułatwiające adopcję w gronie rodziny.

 

Po raz pierwszy w 33-letniej historii nagród przyznana została statuetka za innowacyjne opowiadanie historii - jej laureat był ogłoszony wcześniej. To Mark Cousins, reżyser "Kobiet za kamerą" - "przełomowego dokumentu, 14-godzinnej odysei zapoznającej widza z wieloma niesamowitymi, ale często pomijanymi autorkami kina". Co ciekawe, statuetki dla najlepszych europejskich filmowców w tym roku były przyznawane tego samego wieczora co Złote Lwy i inne nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Europejskie Nagrody Filmowe w najważniejszych kategoriach były wręczane w tym roku podczas gali online. W specjalnie przygotowanym studiu pojawiły się jednak m.in. ustępująca dyrektorka Europejskiej Akademii Filmowej Marion Döring oraz Agnieszka Holland, która w grudniu tego roku została wybrana prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej. Polska reżyserka zastępuje na stanowisku Wima Wendersa, który pełnił tę funkcję od 1996 roku i również był obecny w studiu.

Zobacz wideo Filmy 2020 - to one zrobiły na nas największe wrażenie

Chociaż znamy zwycięzców Europejskich Nagród Filmowych, do 11 kwietnia można jeszcze głosować na nagrodę publiczności LUX Award, która jest inicjatywą Europejskiej Akademii Filmowej, Komisji Europejskiej i sieci kin w ramach programu Unii Europejskiej "Media" - Europa Cinemas. Nominowane są: "Na rauszu", dokument "Colectiv" i "Boże Ciało".

"Colectiv". Ofiary pożaru w klubie umierały od niegroźnych ran. Dziennikarze śledczy odkryli masowe oszustwa >>

Europejskie Nagrody Filmowe - lista zwycięzców

  • Europejski Film - "Na rauszu" - Thomas Vinterberg (Dania)
  • Europejski Dokument - "Colectiv"
  • Europejski reżyser - Thomas Vinterberg - "Na rauszu"
  • Europejska Aktorka - Paula Beer - "Undine"
  • Europejski Aktor - Mads Mikkelsen ("Na rauszu")
  • Europejski Scenariusz - Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm ("Na rauszu")
  • Europejskie Odkrycie - Prix FIPRESCI - "Sole" - Carlo Sironi (Italy/Poland)
  • Innowacyjne opowiadanie historii - Mark Cousins ("Kobiety za kamerą")
Więcej o: