Tomasz Kot nie zagra w filmie o Tesli. "Jest żal, który trzeba też przerobić"

Tomasz Kot miał zagrać główną rolę w biograficznym filmie o genialnym wynalazcy, Nikoli Tesli. Reżyserem oraz producentem miał być twórca głośnej "Dziewczyny z perłą", Anand Tucker. Aktor wyjaśnił, jaki jest teraz status produkcji.

Po trzech nominacjach do Oscara dla "Zimnej wojny", Tomasz Kot zyskał słuszne zainteresowanie zagranicznych filmowców. Aktor pojawił się m.in. w brytyjskim serialu "World on fire" u boku Helen Hunt czy filmie "The Perfect Enemy". Jak się okazuje, niestety nie zobaczymy go w biograficznym filmie o Nikoli Tesli. Powód jest prosty: produkcja nawet nie ruszyła.

Zobacz wideo Tomasz Kot i Zofia Wichłacz w jednym serialu z Helen Hunt. Jest pierwszy zwiastun "World on fire"

Tomasz Kot nie zagra Nikoli Tesli

Reżyser i porducent Anad Tucker po ogłoszeniu, że Tomasz Kot zagra główną rolę w jego najnowszym filmie, mówił: - Nikola Tesla był jednym z największych umysłów XX wieku i na wiele sposób ukształtował dzisiejszy świat, z elektrycznymi samochodami, natychmiastową łącznością przez Internet i globalną komunikacją. Był też bardzo skomplikowanym i niezwykłym człowiekiem. Tomasz jest wybitnym aktorem i kiedy zobaczyłem jego niesamowitą kreację w "Zimnej wojnie", nie miałem wątpliwości, kto powinien zagrać Teslę - zachwalał. Jednak przyszła globalna pandemia i produkcja stanęła pod dużym znakiem zapytania. Tomasz Kot w rozmowie z serwisem naekranie.pl wyjaśnił:

To jest bolączkowa historia. Na razie "Tesla" nie powstał i z tego co wiem, to nie powstanie. To jest taka historia, którą sobie nazwałem testem na człowieczeństwo: mam wszelkie papiery na to, żeby płakać i wszelkie papiery na to, żeby być wdzięcznym. Czyli tak naprawdę wybór tutaj oznacza, jakim jesteś człowiekiem, 'jakim jesteś gościem Tomek'.

Podkreślił też:

Jest żal, który trzeba też przerobić, to była wykonana praca, ale też no kurde, zawsze może być gorzej. Jest tak, że jest też powód do wdzięczności, bo znam moich kolegów po fachu, którzy mają bardzo, bardzo słabą sytuację. Nie dlatego, że sobie zawinili, ale np. dlatego, że nie mieszkają w Warszawie. A w tych mniejszych miastach teatry są wyłączone.
 

Na pocieszenie dodajmy zatem, że "The Perfect Enemy", psychologiczny thriller na podstawie książki Amelie Nothomb, w którym Kot zagrał główną rolę, na hiszpańskim festiwalu filmowym Isla Calavera dostał trzy nagrody, w tym dla najlepszego filmu i nagrodę publiczności.