Nie żyje Hanna Stankówna. Aktorka znana m.in. z "Seksmisji" miała 82 lata

W wieku 82 lat zmarła Hanna Stankówna, jedna z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych polskich aktorek filmowych oraz teatralnych. Informację o jej śmierci przekazał "Gazecie Wyborczej" syn artystki, Kacper Lisowski. Stankówna była doskonale znana widzom z ról w tak kultowych produkcjach jak "Seksmisja", "07 zgłoś się" czy też serialach "Na wspólnej" i "Barwy szczęścia".

Hanna Stankówna w filmach zaczęła grać jeszcze jako 19-latka. Jej pierwsza rola to epizod w "Prawdziwym końcu wielkiej wojny" Jerzego Kawalerowicza. W 1959 roku ukończyła PWST w Warszawie, była przez lata związana z Teatrem Polskim w Warszawie, występowała też w Starej Prochowni. W jej dorobku znajdują się role w tak pamiętnych produkcjach filmowych i telewizyjnych jak "Samotność we dwoje", "Trędowata", "07 zgłoś się", "Seksmisja" czy "Panna z mokrą głową".

Hanna Stankówna nie żyje

Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 roku w Poznaniu, jak poinformował jej syn, scenarzysta i operator Kacper Lisowski, zmarła 14 grudnia w Warszawie. 

Aktorka przez cztery dekady związana była ze sceną warszawskiego Teatru Polskiego - była jego aktorką od 1959 do 1999 roku. W tym czasie zagrała m.in. w "Śmierci Gubernatora", "Wyzwoleniu" i "Weselu" reżyserowanych przez Kazimierza Dejemka czy w "Celestynie" pod okiem Stanisława Różewicza.

Widzowie doskonale znali ją z dużego i małego ekranu. W pamiętnej "Trędowatej" z 1976 roku zagrała hrabinę Ćwilecką, a w kultowym serialu "07 zgłoś się" powracała w kilku odcinkach i to w różnych rolach. Grała także w tak znanych produkcjach jak "Kariera Nikodema Dyzmy", "Królowa Bona", "Jan Serce", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "Tulipan", "Panna z mokrą głową ", "Awantura o Basię", "Tygrysy Europy", "Boża Podszewka", "Niania" czy "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego. W "Seksmisji" zagrała bezwzględną Teklę, szefową działu Genetix. W ostatnich latach pojawiała się też m.in w serialu "Barwy szczęścia", gdzie grała Mariolę Barczyk oraz w "Na Wspólnej" jako Ludwika Sobczak.

Została wyróżniona także licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Jej mężem był zmarły w 2004 roku Jerzy Lisowski - krytyk literacki, tłumacz polskiej literatury na język francuski i francuskiej na język polski, a także redaktor naczelny "Twórczości". Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze G-tuje-2.  Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pogrzeb artystki odbędzie się w środę 23 grudnia na tym samym cmentarzu.