Anya Taylor-Joy zachwyca w "Gambicie królowej", ale musicie zobaczyć też jej inne role. W jakich filmach zagrała?

Anya Taylor-Joy to urodzona w Stanach Zjednoczonych aktorka, która w ostatnich miesiącach podbiła erca widzów i krytyków swój rolą w "Gambicie królowej". Debiutowała na dużym ekranie szcześć lat temu w filmie "Przeznacznie Wikinga". Od tamtej poru dorobiła się kilku ciekawych ról w przeróżnych filmach oraz serialach. Te produkcje z jej udziałem warto zobaczyć.

Anya Taylor-Joy: życiorys

Anya Taylor-Joy urodziła się 16 kwietnia 1996 w Miami, ma pięcioro rodzeństwa. Do szóstego roku życia mieszkała w Argentynie, potem przeniosła się do Wielkiej Brytanii, a następnie do USA. Jedna z pierwszych produkcji, w jakiej wzięła udział, czyli "Czarnowica: Bajka ludowa z Nowej Anglii" z 2015, przyniosła jej już dużą rozpoznawalność. Potem przyszły kolejne głośne filmy "Morgan" i "Split", a jej kariera zaczęła się rozpędzać. W 2021 roku za główną rolę w serialu "Gambit królowej" otrzymała Złotego Globa

Anya Taylor-Joy: filmy

W jakich filmach można zobaczyć tę zdolną aktorkę młodego pokolenia?

 • "Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii" (2015)

Film z 2015 roku, wyreżyserowany przez Roberta Eggersa. To właśnie tutaj Taylor-Joy ujawniła swój wielki potencjał. Za wcielenie się w postać Thomasiny, czyli jednej z ważniejszych bohaterek, otrzymała nagrodę Gotham za najlepsza przełomową role aktorską oraz dwie nominacje: "Największa aktorska nadzieja kina" oraz "Najlepszą kreacja młodego aktora lub aktorki". Jeżeli chodzi o sam film to jest to na pewno produkcja dla ludzi o mocnych nerwach. Jest to trzymający do końca w napięciu, psychologiczny horror opowiadający historię angielskiej rodzinny z XVII wieku. Najpierw znika ich syn, potem niszczeją plony, a potem... Lęki, obawy, mrok i czające się gdzieś tuż za rogiem zło sprawi, że długo nie zapomnicie o tej produkcji. 

 • "Emma" (2020)

"Emma" to przepiękny, kostiumowy komediodramat w reżyserii Autumn de Wilde. Główna bohaterka, w tej roli właśnie Anya Taylor-Joy, zajmuje się głównie swataniem, ale sama nie spieszy się do zamążpójścia. Czy odnajdzie w końcu szczęśliwą miłość? Oglądając jej perypetie, na ekranie możemy też podziwiać przepiękne kadry, a szczególnie niesamowite ujęcia samej Emmy, która wygląda, jakby była namalowana. W tle możemy zobaczyć fragmenty ówczesnych norm społecznych i ilsutrację konwenansów, przeplecione jednak świetnie dawką humoru. 

Fot. mat. prasowe

Inne filmy z Anyą Taylor-Joy to:

 • "Barry" (2016) jako Charlotte
 • "Split" (2016) jako Casey Cooke
 • "Morgan" (2016) jako Morgan
 • "Tajemnica Morrowbone" (2017)
 • "Panny z dobrych domów" (2017) jako Lily
 • "Skłodowska" (2019) jako Irene w wieku 18 lat
 • "Glass" (2019) jako Casey Cooke
 • "Here Are The Young Men" (2020) jako Jen
 • "Nowi mutanci" (2020) jako Illyana Rasputin / Magik

Anya Taylor-Joy: seriale

W telewizji Anyę możemy oglądać przede wszystkim w "Gambicie Królowej" - miniserialu Netfliksa z 2020 roku. Rola Beth Harmon, genialnej dziewczyny z domu dziecka, która odkrywa u siebie talent do szachów, jednocześnie walcząc ze swoją tendencją do autodestrukcji przez różne uzależnienia, zdecydowania przyniosła młodej aktorce największy rozgłos. Warto również zaznaczyć, że miała ona duży większy wpływ na role niż tylko odegranie jej. Brała też miedzy innymi udział w kreacji wyglądu bohaterki. "Gambit królowej" nie jest serialem tylko o grze w szachy, ale także o geniuszu i cenie jaką trzeba za geniusz zapłacić. W "Gambicie" możemy też zobaczyć świetną rolę Marcina Dorocińskiego, jako głównego przeciwnika Beth. 

Anya Taylor-Joy wystąpiła także jako Gina Gray w 5. sezonie "Peaky Blinders" oraz jako Petronella Brandt w miniserialu "The Miniaturist".

Więcej o: