Filmy biograficzne - TOP 10 najlepszych filmów biograficznych

Filmy biograficzne są interesujące pod każdym względem. Ich realizacja nastręcza wielu problemów, jednak ostateczne efekty potrafią przejść najśmielsze oczekiwania widzów.

Filmy biograficzne skupiają się zazwyczaj na przedstawieniu historii znanej postaci i najważniejszych epizodów z jej życia. Prawda jest jednak taka, że stworzenie dobrego kina w oparciu o prawdziwy życiorys bywa niezmiernie trudne.

Filmy biograficzne: jaki jest sekret ich sukcesu?

Każdy posiada w swoim życiu epizody, którymi nie chciałby się chwalić. Dlatego też filmy biograficzne często posądzane są o wybiórczość czy wręcz o wybielanie i gloryfikowanie przedstawianej postaci. Nie zmienia to faktu, że dzięki nim niejednokrotnie możemy poznać motywacje i okoliczności które ukształtowały bohatera i sprawiły, że jego losy potoczyły się w ten a nie inny sposób. 

Zobacz wideo Aktorskie rodziny, czyli jak zaczynał Maciej Stuhr [Popkultura]

Film biograficzny: najlepsze polskie produkcje

Film biograficzny to wymagające kino. Nie oznacza to jednak, że nie mamy rodzimych produkcji, które spełniałyby światowe standardy. Jednym z najbardziej znanych i świetnie ocenianych obrazów tego typu jest film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego z 2014 roku. Opowiada on historię najbardziej znanego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi, w którego znakomicie wcielił się Tomasz Kot. Fabuła skupia się wokół prób przeprowadzenia udanej transplantacji serca oraz tworzenia pierwszego ośrodka transplantacyjnego w Zabrzu. Mocną stroną filmu są doskonale oddane realia ówczesnej Polski, ale także gra Kota, który perfekcyjnie naśladował charakterystyczny chód, sposób mówienia czy przygarbienie Religi. Producentom chwali się również to, że nie ukrywali negatywnych cech swojego bohatera: arogancji, łatwego popadania w złość czy skłonności do alkoholu. 

Ciekawą propozycją z 2016 roku jest film "Ostatnia rodzina", który opowiada o losach rodziny Beksińskich. Film w reżyserii Jana Matuszyńskiego przedstawił codzienność Zdzisława, Zofii i Tomka, z których każde zmagało się z własnymi problemami, jednocześnie wciąż troszcząc się o pozostałych członków rodziny. Atutem filmu są świetne kreacje aktorskie Dawida Ogrodnika, Aleksandry Koniecznej i Andrzeja Seweryna.

Najlepsze filmy biograficzne ostatnich lat

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp filmów biograficznych. Poniżej znajdziesz subiektywny wybór najlepszych filmów biograficznych, które warto obejrzeć.

  • "Piękny umysł" (2001) reż. R. Howard - film opowiada historię matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii Johna Nasha Jr. Fabuła skupia się na działaniach matematyka mających doprowadzić do przełomowego odkrycia naukowego. Jednocześnie naukowiec zmaga się z nasilającymi się objawami schizofrenii. 
  • "Bohemian Rhapsody" (2018) reż. B. Singer, D. Fletcher - film przedstawia historię jednego z najbardziej kultowych zespołów "Queen", ze szczególnym uwzględnieniem jego frontmana - Freddiego Mercurego, którego rolę zagrał znakomity Rami Malek.
  • "Jak zostać królem" (2010) reż. T. Hooper - to dramat historyczny, opowiadający historię króla Jerzego VI, który po niespodziewanej abdykacji Edwarda VIII musi objąć tron.

Warto także zarezerwować czas na seans tych filmów biograficznych:

  • "Le Mans '66" (2019), reż. J. Mangold,
  • "Witaj w klubie" (2013), reż. J.M. Vallée,
  • "Teoria wszystkiego" (2014), reż. J. Marsh,
  • "Król rozrywki" (2017), reż. M. Gracey,
  • "Niczego nie żałuję - Edith Piaf" (2007), reż.O. Dahan.

Ciekawe filmy biograficzne: w klimacie wojennym

Bez wątpienia biografie są niezwykle zajmującymi filmami, zwłaszcza gdy oprócz historii bohatera ukazują też czasy, w jakich przyszło mu żyć. Tak właśnie dzieje się w "Pianiście" Romana Polańskiego z 2002 roku. Poznajemy w nim historię Władysława Szpilmana - tytułowego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia. Jego historia przedstawiana jest na tle dramatu jakim dla ludności była II wojna światowa. Obraz zachwycił publiczność i krytyków, czego dowodem są prestiżowe nagrody: trzy Oscary, Złota Palma oraz siedem Cezarów. 

Pozostając w tematyce wojennej, warto zwrócić uwagę na inny film biograficzny z 2016 roku pt.: "Przełęcz ocalonych". Opowiada on historię Desmonda Dossa, który po wybuchu II wojny światowej wstępuje do armii. Młody żołnierz, mimo dołączenia do formacji militarnej, postanawia pozostać wierny swoim przekonaniom i nie odbierać życia nikomu oraz nie używać broni... Dzięki swojemu uporowi uratował życie wielu ludzi i zyskał niezwykłe uznanie. 

Więcej o: