Ich raj zginął w płomieniach. Premiera filmu Rona Howarda "Odbudować Paradise" w National Geographic

Z afiszy Sundance Film Festival 2020 i Millennium Docs Against Gravity na antenę National Geographic - 17 stycznia o godz. 21.00 odbędzie się telewizyjna premiera poruszającego filmu "Odbudować Paradise" w reżyserii Rona Howarda (zdobywcy Oscara za "Piękny umysł"). To niezwykły manifest siły oraz determinacji ofiar największego pożaru w historii Kalifornii. W obliczu katastrofy, która stanowi bolesny dowód destrukcyjnych skutków ocieplenia klimatu, mieszkańcy w niezwykły sposób jednoczą się, by budować swój wspólny dom od zera.

W listopadzie 2018 roku znany reżyser Ron Howard chwycił za kamerę i wyruszył do miasteczka Paradise w Kalifornii, by udokumentować walkę z największymi od stu lat pożarami w USA. Jednak w przeciwieństwie do relacjonujących tę tragedię ekip telewizyjnych Howard został z mieszkańcami Paradise znacznie dłużej. Gdy opadł kurz i ustąpił dym, oczom wszystkich ukazał się obraz wszechogarniających strat.

Zobacz wideo "Elegia dla Bidoków" - Glenn Close i Amy Adams w zwiastunie filmu Rona Howarda

"Odbudować Paradise". Ron Howard podkreśla, że czas na pobudkę

Ogień pochłonął 85 ludzkich żyć i zniszczył 95 proc. lokalnej infrastruktury. Ponad 14 tys. domów obróciło się w popiół, a 50 tys. osób musiało się ewakuować. Część z mieszkańców Paradise została, by podnosić z gruzów swój utracony raj, inni zdecydowali się opuścić to miejsce. Ron Howard obserwował i rejestrował wspólne działania mieszkańców, zmierzające do odbudowy zniszczonej kataklizmem przestrzeni. Jak mówi twórca "Odbudować Paradise":

Jeśli za tą historią stoi inspirująca lekcja, to z pewnością taka, że jesteśmy całkiem nieźli w rozwiązywaniu problemów. Jednak czy zawsze musi wydarzyć się katastrofa, aby nas zjednoczyć? Mam nadzieję, że jest to pytanie, nad którym ludzie się zastanowią.
 

Dokument został uznany przez krytyków za wyjątkowo aktualny i rezonujący z problemami, z którymi obecnie boryka się świat w obliczu konsekwencji, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. W filmie, poza ujęciami autorstwa Rona Howarda, zobaczymy też m.in. nagrania z kamerek samochodowych mieszkańców, którzy zmuszeni byli uciekać przed szalejącym żywiołem, jak i zdjęcia z powietrza, ukazujące post apokaliptyczny obraz miasta po pożarze.

Scenom towarzyszy narracja świadków zdarzeń, a tuż obok pytań o to, kto jest winny tej tragedii, pojawia się też refleksja – czy jesteśmy w stanie powstrzymać efekty zmian klimatycznych? - Nie ma wątpliwości, że zmiana klimatu przyczynia się do historycznych pożarów [...] na zachodnim wybrzeżu Ameryki, niszczących całe społeczności. To powinna być pobudka - Paradise może być każdy z nas - podkreśla Ron Howard.

Więcej o: