Wiktor Zborowski odpowiada na apel Niedzielskiego ws. wolontariatu. "Trzeba to zrobić"

Wiktor Zborowski odniósł się do słów Adama Niedzielskiego, który zaproponował, by zaszczepieni poza kolejnością popracowali wolontariacko w placówkach medycznych. - To dobry pomysł - powiedział aktor. Zastrzegł przy tym, by nie traktować wolontariatu jako karę.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl lub zadaj je na Facebooku. My zapytamy w Waszym imieniu eksperta. We wtorek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie prof. Krzysztof Simon.

- Trzeba to zrobić. Uważam, że to dobry pomysł - powiedział w Radiu Zet Wiktor Zborowski. To odpowiedź na apel Adama Niedzielskiego, który przedstawił w poniedziałek wyniki kontroli przeprowadzanej w związku ze szczepieniami poza kolejnością w placówce Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczepienia poza kolejnością. Zborowski: Moje intencje były czyste

Wśród osób spoza grupy zero, które się tam zaszczepiły, była m.in. Krystyna Janda, Krzysztof Materna, Andrzej Seweryn i właśnie Wiktor Zborowski. Jak powiedział, "w razie czego" wyrazi zgodę. - Tylko bym chciał, żeby to nie było traktowane jako kara, bo to nie jest kara. Bo w całej tej awanturze moje intencje były czyste - podkreślił Zborowski.

Reporter Radia Zet dopytał aktora, czy rozmawiał o tym pomyśle z kolegami i koleżankami, którzy także się zaszczepili. - Rozmawiałem z Krzysiem Materną, powiedział, że też się przychyla do tego - stwierdził. 

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w placówce WUM z blisko 450 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 blisko połowa trafiła do osób spoza personelu medycznego. Niedzielski zaapelował, by rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong podał się do dymisji. Zwrócił się też do samych zaszczepionych.

Adam Niedzielski: Odwołuję się do państwa sumień

- Mamy możliwość dopuszczenia do szczepień osób, które są wolontariuszami w szpitalach, więc myślę, że pewnym odpracowaniem w ramach tego niesłusznie przyjętego przywileju bycia zaszczepionym w pierwszej kolejności byłaby taka praca w charakterze wolontariusza w przychodniach czy w innych miejscach, w których trwa walka z COVID-em, dlatego że będziecie już państwo na zachorowania odporni [odporność buduje się po przyjęciu drugiej dawki szczepionki - red.]. Odwołuję się do państwa sumień i do państwa odwagi cywilnej, żeby właśnie dać przykład innym i na zasadzie wolontariatu pokazać, że to szczepienie było wykonywane w dobrej wierze - powiedział szef resortu zdrowia.

Więcej o: