"Boże Ciało" oraz "Oficer i szpieg" nominowane do "hiszpańskich Oscarów"

"Boże Ciało" Jana Komasy i "Oficer i szpieg" znalazły się wśród produkcji nominowanych do Nagród Goya. Powalczą o statuetkę dla najlepszego europejskiego filmu.

"Boże Ciało" z Bartoszem Bielenią w roli mężczyzny udającego księdza zyskało rozgłos nie tylko w Polsce. Produkcja była nominowana m.in. do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych. Serwis Rotten Tomatoes wskazał go jako jeden z najlepszych filmów 2020 roku. "Oficer i szpieg" to natomiast opowieść o głośnym i sfingowanym procesie francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, którego pod koniec XIX wieku oskarżono o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Film Polańskiego zdobył trzy Cezary ("francuskie Oscary"), ale reżyser nie pojawił się na gali. W czasie francuskiej premiery oraz gali wręczenia nagród trwały protesty związane z oskarżeniami Polańskiego o gwałt. 

"Boże Ciało", "Oficer i szpieg" oraz dwa filmy o starości

W kategorii najlepszy film europejski do hiszpańskich Nagród Goya poza polskim kandydatem do Oscara 2019 oraz filmem polskiego reżysera, który jest produkcją francuską, nominowane są także: "Jeszcze jest czas" i "Ojciec".

"Jeszcze jest czas" to film wyreżyserowany przez debiutującego w tej roli Viggo Mortensena, który jest również autorem scenariusza i odtwórcą jednej z głównych ról. Bohaterowie to ojciec - konserwatywny farmer, który przenosi się do Los Angeles, by zamieszkać ze swoim synem - i syn właśnie. Mężczyznom trudno się porozumieć nie tylko ze względu na powiększające się problemy ojca związane z wiekiem.

Zobacz wideo "Jeszcze jest czas" - zwiastun filmu Viggo Mortensena

W obsadzie filmu są także m.in. Lance Henriksen oraz Laura Linney. Ze względu na pandemię, ciągle czekamy na polską premierę "Jeszcze jest czas".

"Ojciec" Floriana Zellera także porusza temat starości i zagubienia, jednak w zupełnie inny sposób. Anthony Hopkins gra mężczyznę mieszkającego z córką (Olivia Colman), który ma kłopoty z pamięcią. W jego życiu zaczynają się dziać zaskakujące rzeczy - tylko czy one naprawdę się zadziały, czy to tylko wizja stworzona przez jego mózg?

Tegoroczny wyścig o nagrody Goya zdominował film "Adu", dostępny w serwisie Netflix. Ma 14 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i reżysera. Gala wręczenia Nagród Goya odbędzie się 6 marca w Maladze. Poprowadzą ją Antonio Banderas i Maria Casado.

Więcej o: