Nie żyje Ryszard Kotys. Aktor znany ze "Świata według Kiepskich" miał 88 lat

W wieku 88 lat zmarł aktor Ryszard Kotys. Widzom dobrze był znany z roli Mariana Paździocha w jednym z najdłużej nadawanych w polskiej telewizji seriali komediowych "Świat według Kiepskich".

Ryszard Kotys zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie. Informację Gazeta.pl potwierdziła Sylwia Olech z ATM Media. To producent "Świata według Kiepskich".

Ryszard Kotys nie żyje. Wystąpił w ponad 150 filmach

Ryszard Kotys był aktorem filmowym i teatralnym, zajmował się także reżyserią i scenopisarstwem. Jeszcze w 1953 roku ukończył krakowskie PWST, a w trakcie ponad 65-letniej kariery wystąpił w ponad 150 filmach fabularnych i 40 różnych serialach. Największą rozpoznawalność aktorowi przyniosła jednak rola w serialu komediowym "Świat według Kiepskich". Od 1999 roku wcielał się w nim w postać Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego. Jego śmierć to kolejna strata dla obsady serialu, który pozostaje jedną z najdłużej nadawanych w polskiej telewizji produkcji. Pod koniec 2020 roku zmarł z powodu koronawirusa Dariusz Gnatowski, który portretował niemniej lubianą przez widzów postać Arnolda Boczka.

Karierę zawodową Ryszard Kotys zaczynał na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach tuż po uzyskaniu dyplomu. W następnych latach był związany m.in. z Teatrem Wybrzeże w Gdański, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, Teatrem Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W tym ostatnim zajmował się także reżyserią.

Kotys współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami takimi jak Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Krzysztof Zanussi, Władysław Pasikowski czy młody Łukasz Palkowski. Aktor pojawił się, choćby epizodycznie, w najbardziej kultowych czy znaczących polskich produkcjach filmowych ostatnich kilkudziesięciu lat. Jego pierwszą rolą filmową był występ w filmie "Pokolenie" Andrzeja Wajdy z 1954 roku - wcielił się tam w Jacka. Aktor pojawił się również w tak pamiętanych produkcjach jak "Sami swoi", "Aktorzy prowincjonalni", "Kingsajz", "Czterej pancerni i pies", "Wielki bieg", "Wodzirej", "Psy 2. Ostatnia krew" czy "Bogowie".

W 1999 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o: