Luzowanie obostrzeń - rząd otwiera kina i teatry. Stawia jednak surowe warunki

Od 12 lutego w reżimie sanitarnym zostaną otwarte kina oraz teatry - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Placówki kultury zostaną otwarte warunkowo na dwa tygodnie, po których rząd sprawdzi, czy nie doszło do zwiększenia liczby zakażeń.

Morawiecki wyjaśnił, że od kilku tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, liczby zajętych łóżek covidowych oraz respiratorów. Dodał, że cały czas "niepokojąca" jest liczba zgonów, dlatego możemy dzisiaj jedynie mówić o "kruchej stabilizacji".

Zobacz wideo Morawiecki: W połowie lutego otwieramy hotele, kina i teatry

Kina i teatry otwarte od 12 lutego. Ilu gości przyjmą? Na jakich warunkach?

Premier ogłosił, że w ramach luzowania obostrzeń od piątku 12 lutego zostaną ponownie otwarte kina, teatry, filharmonie oraz opery. Podczas wydarzeń kulturalnych zajętych będzie mogło być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Uczestników będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa oraz zakaz konsumpcji.

- Podstawą jest zachowanie zasad reżimu sanitarnego - maseczki, dystans, mycie rąk. Mamy bardzo pozytywne opinie, jeśli chodzi o otwarcie muzeów i galerii sztuki. Tam reżim jest przestrzegany [...] Polacy są spragnieni kultury. W sposób odpowiedzialny, z dużym zaangażowaniem pracowników tych instytucji, możemy ją udostępniać publiczności - powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Ponowne otwarcie placówek kultury następuje w sposób warunkowy na dwa tygodnie.

- Po 2 tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy pewien punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do liczby zachorowań, liczby zgonów, zajętych łóżek covidowych i respiratorów, jakie jest tempo szczepień - wyjaśnił Morawiecki.

Jeśli częściowe otwarcie gospodarki nie spowoduje wzrostu zachorowań, można spodziewać się, że luzowanie obostrzeń w placówkach kultury zostanie przedłużone na kolejny okres.

- Jeśli sytuacja będzie rozwijała się lepiej, to możliwe, że będą możliwe kolejne luzowania, ale od nas to wszystko zależy czy będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego: dystans, dezynfekcja, maseczka - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej o: