Wzruszające filmy o miłości - co warto obejrzeć we dwoje?

Wzruszające filmy o miłości cieszą się niesłabnącym powodzeniem, nawet gdy kina są zamknięte. Filmy o miłości można oglądać samotnie - w towarzystwie dużej paczki chusteczek, jak i we dwoje - nie tylko w walentynkowy wieczór. Które tytuły to typowe wyciskacze łez? Co warto obejrzeć?

Wzruszające filmy romantyczne z chorobą w tle – bez chusteczek ani rusz!

Co sprawia, że wzruszające filmy romantyczne cieszą się tak dużą popularnością? Z pewnością fakt, że opowiadają o miłości, o jakiej wiele osób marzy. Wzruszająca historia na ekranie to dobra okazja do wypłakania się, co często pomaga w oczyszczeniu się z negatywnych emocji i poprawie nastroju. A jeśli jeszcze bohaterowie takiego filmu romantycznego zmagają się z chorobą – wzruszenia gwarantowane. Niezależnie od tego, czy dany film klasyfikowany jest jako komedia romantyczna, czy melodramat. Oto przykłady wzruszających filmów romantycznych z chorobą w tle:

''Ja cię kocham, a ty śpisz'' (1995), reż. Jon Turteltaub

Lucy (Sandra Bullock) pracuje jako kasjerka w metrze. W oko wpada jej jeden z pasażerów, przystojny Peter (Peter Gallagher), którego codziennie obsługuje. Podczas dyżuru w Boże Narodzenie Lucy jest świadkiem napaści na mężczyznę i zepchnięcia nieprzytomnej ofiary na tory. Kasjerka ratuje Petera przed śmiercią pod kołami pociągu. Mężczyzna, w towarzystwie Lucy, trafia do szpitala w stanie śpiączki. Personel i rodzina chorego uznają kobietę za narzeczoną Petera.

''I że cię nie opuszczę'' (2012), reż. Michael Sucsy

Paige (Rachel McAdams) i Leo (Channing Tatum) to młode małżeństwo. Na skutek wypadku samochodowego Paige zapada w śpiączkę, a po wybudzeniu okazuje się, że straciła pamięć. Leo, którego traktuje jak obcego mężczyznę, zrobi wszystko, by żona na nowo go pokochała.

''Gwiazd naszych wina'' (2014), reż. Josh Boone

Hazel (Shailene Woodley) i Gus (Ansel Elgort) to para nastolatków zmagających się z chorobą nowotworową. Poznali się na spotkaniu grupy wsparcia dla chorych na raka. Łączy ich uczucie i miłość do książek. Hazel chciałaby poznać swego ulubionego pisarza, ale nie udaje jej się nawiązać z nim kontaktu. Gus jest bardziej wytrwały i dostaje zaproszenie do Amsterdamu na spotkanie.

''Zanim się pojawiłeś'' (2016), reż. Thea Sharrock

Louisa (Emilia Clarke) jest mieszkanką niewielkiego angielskiego miasteczka. Zostaje opiekunką Willa (Sam Claflin), młodego i bogatego bankiera, którego dwa lata wcześniej wypadek przykuł do wózka inwalidzkiego. Lou chce mu udowodnić, że ma po co żyć.

Filmy o miłości – również tej skomplikowanej

Filmy o miłości nie zawsze traktują o uczuciu spełnionym. Czasem życie piętrzy przed bohaterami filmów przeszkody, wydawałoby się, nie do pokonania, czasem styka ze sobą osoby, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują. Bywa i tak, że sielankę bohaterów przerywa śmierć ukochanej osoby. Te historie miłosne również wyciskają wiele łez u widzów. Oto filmy o miłości, które trudno skwitować słowami ''i żyli długo i szczęśliwie'':

''Uwierz w ducha'' (1990), reż. Jerry Zucker

Molly (Demi Moore) i Sam (Patrick Swayze) to szczęśliwa i kochająca się para. Pewnego wieczora zostają napadnięci na ulicy, a mężczyzna zastrzelony. Jego śmierć nie była przypadkowa, a Sam, pod postacią ducha, próbuje ostrzec Molly przed niebezpieczeństwem. Do czego posunie się, by ją ochronić?

''List w butelce'' (1999), reż. Luis Mandoki

Theresa (Robin Wright Penn) jest młodą dziennikarką po rozwodzie. Spędzając samotnie wakacje nad morzem, znajduje na plaży butelkę, a w niej miłosne wyznanie, które robi na niej spore wrażenie. Postanawia odszukać autora, którym okazuje się Garret (Kevin Costner). Marynarz nie potrafi się pogodzić ze śmiercią swej pięknej, młodej żony.

''Titanic'' (1997), reż. James Cameron

Siedemnastoletnia Rose (Kate Winslet) podróżuje z rodziną transatlantykiem do Filadelfii. Dziewczyna niebawem ma wyjść za mąż z rozsądku. Gdy niespodziewanie próbuje popełnić samobójstwo, skacząc do lodowatej wody, jej zamiar udaremnia Jack (Leonardo DiCaprio), młody i niezamożny pasażer statku. Tak rodzi się uczucie, któremu przeszkodzi katastrofa Titanica.

''Jeden dzień'' (2011), reż. Lone Scherfig

Emma (Anne Hathaway) to ambitna idealistka z klasy robotniczej. Dexter (Jim Sturgess) jest bogatym uwodzicielem. Spędzają ze sobą noc po rozdaniu dyplomów ukończenia szkoły. Postanawiają spotykać się co roku tego samego dnia, by opowiadać sobie wzajemnie o swoim życiu.

''Twój na zawsze'' (''Remember Me'', 2010), reż. Allen Coulter

Tyler (Robert Pattinson) to zbuntowany dwudziestolatek, który wchodzi w zatarg z prawem. Dzięki koneksjom ojca unika kary. Chcąc zemścić się na surowym policjancie, postanawia uwieść jego córkę, Ally (Emilie de Ravin). Nie spodziewa się, że zakochają się w sobie.

Zobacz wideo Kto jest królem polskiej komedii romantycznej? Zwycięzca mógł być tylko jeden [Popkultura Extra]

Wzruszające filmy romantyczne inspirowane literaturą

Wzruszające filmy romantyczne to nie zawsze oryginalne scenariusze. Wiele popularnych tytułów inspirowanych było światowymi bestsellerami czytelniczymi. Dobrze opowiedziana historia, która wyciska łzy podczas lektury, zwykle sprawdza się też na kinowym czy telewizyjnym ekranie. Twórcy wzruszających filmów romantycznych szczególnie chętnie sięgają po powieści Nicholasa Sparksa, ale ekranizacji doczekały się także książki Cecelii Ahern, Ericha Segala czy Jojo Moyes. Tak było w przypadku wspomnianych już tytułów: ''Gwiazd naszych wina'', ''Zanim się pojawiłeś'', ''List w butelce'' i ''Jeden dzień''. Oto przykłady innych wzruszających filmów romantycznych powstałych na bazie literackich pierwowzorów:

''P.S. Kocham Cię'' (2007), reż. Richard LaGravenese

Holly (Hilary Swank) i Gerry (Gerard Butler) to małżeństwo idealne. Niestety, Gerry umiera, pozostawiając żonę w żałobie. Niespodziewanie, w dniu 30. urodzin, Holly otrzymuje list od zmarłego męża. To jedna z dwunastu przesyłek, jaką otrzyma. Każdą kończą słowa ''P.S. Kocham Cię''.

''Pamiętnik'' (2004), reż. Nick Cassavetes

Allie (Gena Rowlands) jest pensjonariuszką domu starców, cierpiącą na chorobę Alzheimera. Inny z pacjentów, Duke (James Garner), czyta jej na głos jej własny pamiętnik, opowiadający historię jej nieszczęśliwej miłości do Noaha (Ryan Gosling).

''Szczęściarz'' (2012), reż. Scott Hicks

Sierżant Logan Thibault (Zac Efron) podczas misji wojskowej w Iraku znajduje na pustyni zdjęcie nieznajomej kobiety. Od tego czasu dopisuje mu szczęście, a on wiąże to ze znalezieniem fotografii. Po powrocie do kraju postanawia odnaleźć kobietę ze zdjęcia. Beth (Taylor Schilling) okazuje się rozwódką z dzieckiem. Czy Logan zdobędzie jej serce?

''Love Story'' (1970), reż. Arthur Hiller

Oliver (Ryan O’Neal), bogaty student prawa, mimo sprzeciwu rodziny żeni się z Jenny (Ali MacGraw), ubogą studentką muzyki. Zrywa też kontakt z rodziną – aż do czasu, gdy jego ukochana żona zapada na śmiertelną chorobę…

''Dla Ciebie wszystko'' (2014), reż. Michael Hoffman

Amanda (Michelle Monaghan) i Dawson (James Marsden) kochali się w młodości, ale rozmaite przeciwności losu nie pozwoliły im być razem. Po latach spotykają się na pogrzebie dawnego przyjaciela. Powracają uczucia, ale i konflikty z przeszłości.

 Zobacz też: Filmy dla młodzieży - najlepsze filmy dla nastolatków. Nie tylko o miłości

Więcej o: