Sąd zdecydował w sprawie Reksia. Wskazano jedynego właściciela praw autorskich do bajki

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej podjął decyzję w sprawie jedynego właściciela praw autorskich do animowanej postaci sympatycznego psiaka - Reksia. Uznane nim zostało bielskie Studio Filmów Rysunkowych.

Batalia sądowa o prawa autorskie do animowanej postaci trwały od kilku lat. 65 odcinków bajki dla dzieci z Reksiem w roli głównej powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, jednak prawa autorskie do postaci zostały zakwestionowane.

Studio Filmów Rysunkowych jedynym właściciel do praw autorskich

11 lutego Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej orzekł, że Studio Filmów Rysunkowych w dalszym ciągu jest jedynym właścicielem praw autorskich do bajki. Decyzja spotkała się z zadowoleniem ze strony bielskiego studia. - To wspaniała wiadomość dla studia i wszystkich, którzy wychowali się na filmach o Reksiu. Dzięki decyzji sądu w Bielsko-Białej nasz Reksio nie będzie już blokowany i dostanie szanse na zupełnie nowe życie - powiedział dyrektor SFR Tomasz Małodobry.

 

Co więcej, decyzją sądu oddalone zostały wszystkie argumenty stawiane bielskiemu podmiotowi. - Umożliwi nam to w przyszłości stworzenie nowej serii przygód sympatycznego pieska - zapowiedział Małodobry cytowany przez "Dziennik Zachodni".

Reksio, czyli kultowa polska bajka

Polski serial animowany, opowiadający o przygodach sympatycznego psiaka, został wyreżyserowany i oparty na scenariuszu Lechosława Marszałka. Produkcja odcinków odbywała się w latach 1967-1990. W kolejnych latach wydanych w rekonstrukcji cyfrowej zostało kolejnych sześć odcinków.

Popularność serii doprowadziła do tego, że Reksio został również nakręcony w angielskiej wersji. Dodatkowo w Bielsku-Białej, na cześć tytułowego bohatera bajki, pomiędzy ulicami 11 listopada i Stojałowskiego znajduje się pomnik Reksia. Piesek patrzy w stronę sąsiadującej z pomnikiem fontanny i wskazuje na nią palcem. Jego waga wynosi 130 kilogramów.

Zobacz wideo "Ranczo" - bajka, którą pokochali polscy widzowie
Więcej o: