Filmy kostiumowe. Które produkcje warto obejrzeć?

Filmy kostiumowe to obrazy zjawiskowe dla widzów, a jednocześnie bardzo wymagające dla aktorów i całej produkcji. Które filmy kostiumowe zasługują na szczególną uwagę?

Co to jest film kostiumowy?

Zastanawiasz się, co to jest film kostiumowy i czy warto go obejrzeć? Film kostiumowy to szerokie pojęcie, pod którym kryją się zarówno adaptacje literatury, jak i produkcje bazujące częściowo na faktach historycznych. Wszystkie je łączy to, że za pomocą rekwizytów, strojów, fryzur i odpowiedniej scenografii starają się wiernie odwzorować realia przedstawianych czasów. I właśnie za to najbardziej podziwiają je widzowie. Im bardziej realistyczny film, tym lepsze oceny. Przy realizacji tego typu produkcji konieczne jest, aby ekipa miała dużą świadomość realiów historycznych danej epoki. O sukcesie decyduje także przywiązanie do detali, które uważne oko widza jest w stanie bardzo szybko zweryfikować. 

Trzej muszkieterowie (1973)Filmy kostiumowe - najlepsze filmy kostiumowe

Najlepsze filmy kostiumowe: top 3 

Najlepsze filmy kostiumowe to te, w których postawiono na detale. Jest ich całkiem sporo, więc wybór 3 najlepszych wydaje się bardzo trudny. Oto subiektywny top 3 filmów kostiumowych:

 • "Przeminęło z wiatrem" (1939)

Ten film to absolutny klasyk, który zna każdy kinomaniak. Nagrodzony ośmioma Oscarami, a także wieloma innymi prestiżowymi nagrodami filmowymi. Powstał w oparciu o powieść autorstwa Margaret Mitchell i opowiada o burzliwym związku Scarlett O'Hara i Rhetta Butlera. Główna bohaterka to piękna i beztroska dziewczyna, która wiedzie idealne życie. Sielankę przerywa wybuch wojny i wieść o ślubie ukochanego Ashleya z Melanią. Scarlett w odruchu rozpaczy i złości przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny. Ten jednak szybko umiera, pozostawiając młodą wdowę. Wtedy do jej życia wkracza Rhett Butler...

 • "Iluzjonista" (2006)

Przepiękny film z doborową obsadą i ciekawym wątkiem, który toczy się w Wiedniu z początku XX wieku. Eisenheim, w którego wciela się enigmatyczny Edward Norton, to iluzjonista, który wystawia magiczne spektakle. Jego działalność wzbudza zainteresowanie księcia Leopolda, pretendenta do tronu. Mężczyzna jest przekonany, że pokaz iluzjonisty to tylko sprytne sztuczki i chce go zdemaskować. W tym celu wykorzystuje swoją narzeczoną - Sophie (w tej roli Jessica Biel). Nie jest świadom wspólnej przeszłości księżniczki i magika... 

 • "Hrabia Monte Christo" (2002)

Kolejna produkcja będąca adaptacją słynnej powieści. Historia hrabiego Monte Christo doczekała się wielu wersji filmowych, jednak ta z 2002 roku zasługuje na szczególną uwagę, nie tylko ze względu na wyjątkową obsadę, ale też dbałość o detale, choć i tu nie obyło się bez wpadek. Film opowiada historię Edmunda Dantesa, który został niesłusznie oskarżony i skazany. Udaje mu się jednak zbiec z więzienia. Mężczyzna spragniony zemsty powraca w rodzinne strony, aby dokonać rozliczenia z tymi, którzy przyczynili się do jego katuszy...

Zobacz też: Filmy włoskie - najlepsze dramaty, komedie, produkcje o mafii i inne klasyki prosto z Italii

Zobacz wideo Kobiety w baśniach nie muszą być tylko złymi macochami, mogą też się wspierać [Popkultura]

Piękne filmy kostiumowe: polskie produkcje sprzed lat

Polska kinematografia w ostatnich latach nie może się pochwalić spektakularnymi osiągnięciami w dziedzinie filmów kostiumowych. Jest za to kilka udanych obrazów sprzed lat, które każdy fan kina powinien obejrzeć przynajmniej raz. Przedstawiamy piękne polskie filmy kostiumowe:

 • "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964)\
 • "Ojciec królowej" (1979)
 • "Wesele" (1972)
 • "Godzina pąsowej róży" (1963)
 • "Janosik" (1974)
 • "Popioły" (1965).

Najpiękniejsze filmy kostiumowe ostatnich lat: "Wielki Gatsby" i nie tylko

Najpiękniejsze filmy kostiumowe? Na szczególną uwagę wśród produkcji kostiumowych z ostatniej dekady zasługują sobie filmy, które podbiły serca widzów i stały się kinowymi hitami, które do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem. Wśród nich bez wątpienia jest "Wielki Gatsby" z 2013 roku, czyli adaptacja prozy Fitzgeralda z Leonardo diCaprio w roli głównej. Film zachwyca swoim rozmachem, co odzwierciedla chociażby ilość zdobytych nominacji i nagród filmowych, w tym dwóch Oscarów. Warto także pamiętać o innych ciekawych obrazach z ostatnich lat:

 • "Anna Karenina" (2012)
 • "Z dala od zgiełku" (2015)
 • "Jane Eyre" (2011)
 • "La la Land" (2016)

Filmy dreszczowce - przedstawiamy najlepsze propozycjeFilmy dreszczowce - przedstawiamy najlepsze propozycje

Filmy kostiumowe: Netflix

Moda na filmy kostiumowe w ostatnich tygodniach powróciła na fali serialu Netflixa pt.: "Bridgertonowie", który opowiada o perypetiach miłosnych młodej Daphne i księcia Hastings. Serial powstał w oparciu o książkę, a widzów zachwycił niezwykłą atmosferą, ciekawymi eksperymentami muzycznymi i dobrą grą aktorów, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowych. Filmy kostiumowe na Netflixie, które warto zobaczyć po obejrzeniu wspomnianego serialu to m.in.:

 • "Kochanice króla" (2008)
 • "Enola Holmes" (2020)
 • "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" (2018)
 • "W samym sercu morza" (2015)
 • "Ogniem i mieczem" (1999)
 • "Duma i uprzedzenie" (2005)
 • "Król" (2019)
 • "The Highwaymen" (2019).

Zobacz też: Filmy o miłości - najlepsze propozycje na wieczorny seans we dwoje

Więcej o: