Filmy przygodowe - tajemnicze podziemia Paryża czy rajd po klubach Europy?

Filmy przygodowe - szukasz filmowej propozycji, która zabierze Cię w sam środek niezwykłej historii? Sprawdź nasze pomysły w kategorii produkcji przygodowych dla każdej grupy wiekowej.
Zobacz wideo Kobiety w baśniach nie muszą być tylko złymi macochami, mogą też się wspierać [Popkultura]

Filmy przygodowe cechuje szybkie tempo akcji, brawurowe rozwiązania fabularne oraz liczne przeszkody, które muszą być pokonane przez głównych bohaterów. Pełno w nich scen pościgów, ucieczek czy eksplozji. Zakłada się, że pierwszym reżyserem tworzącym w tym gatunku był Georges Méliès, który jest autorem takich produkcji jak "Podróż na Księżyc" (1902), "Rajd Paryż - Monte Carlo automobilem" (1905) czy "Zdobycie bieguna" (1912).

Szczególną popularnością filmy przygodowe cieszyły się w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy do kin trafiły ekranizacje znanych powieści i mitów: "Wyspa skarbów" (1950), "W 80 dni dookoła świata" (1956) oraz "Jazon i Argonauci" (1963). Z najbardziej docenianych filmów przygodowych należy wymienić: "Poszukiwaczy zaginionej Arki" (1981), "Park Jurajski" (1993) czy "Miłość, szmaragd i krokodyl" (1984).

Najlepsze filmy przygodowe - propozycje filmów akcji

  • "Jako w piekle, tak i na Ziemi", reż. John Erick Dowdle (2014 r.) - zespół odkrywców rusza na wyprawę w głąb Paryża. Podziemne korytarze to alternatywny świat pełen katakumb i niespokojnych dusz. Labirynt kości prowadzi ich w sam środek mrocznej tajemnicy. Czy kamień filozoficzny pozwoli im znaleźć wyjście? Główni bohaterowie toczą walkę z własnymi słabościami oraz demonami przeszłości. Obraz spodoba się zarówno miłośnikom produkcji przygodowych, jak i horrorów. A najlepszą rekomendacją jest fakt, że aktualnie film ten jest w pierwszej 10. na polskim Netfliksie.
  • "Lara Croft: Tomb Raider", reż. Simon West (2001 r.) - to prawdziwa klasyka kina oparta na grze komputerowej. Angelina Jolie wciela się w rolę pani archeolog i miłośniczki przygód. Przed laty ojciec wprowadza ją w historię organizacji Illuminati i zdradza tajemnicę antycznego zegara, który może zmienić los ludzkości. Gdy pewnej nocy Lara znajduje mityczny zegar, jest gotowa ruszyć na wyprawę, aby ocalić świat. Obraz określany mianem kobiecej wersji Indiana Jonesa.

Dobre filmy przygodowe i ekstremalne seriale -  "Ty kontra dzicz" (2019 r.)

Zostańmy jeszcze chwilę na Netfliksie, ponieważ w połowie lutego w serwisie pojawił się interaktywny serial z kultową postacią Beara Gryllsa. Bohater znany z serii programów o sztuce przetrwania tym razem powraca w podwójnej roli opiekuna i pogromcy dzikich zwierząt. Bear zaprasza widzów do interaktywnej zabawy, gdzie to my decydujemy, czy ruszy on na ratunek pawiana, czy będzie uciekał przed lwem. I chociaż serial jest mocno aranżowany, to jest to miły akcent w kategorii dobrych filmów przygodowych. 

Polecane filmy przygodowe dla dzieci - "Gęsia skórka", reż. Rob Letterman (2015 r.) 

Film opowiada o amerykańskich przedmieściach. Po przeprowadzce Zach poznaje tajemniczą Hanę, której ojciec jest autorem książek dla dzieci. W momencie, gdy chłopak przez przypadek uwalnia postaci z opowieści ojca Hanny - R.L. Stine’a, senne miasteczko zostaje opanowane przez duchy i potwory. Czy parze dzieciaków uda się wysłać bajkowe postaci z powrotem na karty książki?

Filmy przygodowe w wakacyjnym klimacie - "Eurotrip", reż. Alec Berg/David Mandel (2004 r.)

To szalona propozycja dla nastolatków. "Eurotrip" łączy w sobie elementy komedii, filmu przygodowego i klasycznego romansu. Grupa przyjaciół wyrusza w podróż po Europie, a ich celem jest spotkanie internetowej miłości Scotta. Po drodze czeka ich mnóstwo śmiesznych sytuacji i nagłych zwrotów akcji. Filmy przygodowe z dużym naciskiem na komedię to ciekawa propozycja na sobotni seans. "Eurotrip" spełnia wszystkie wymagania tego gatunku. 

Więcej o: