Filmy polskie 2020 roku w głównej mierze sięgają po wątki sensacyjne bądź dokumentalne, znacznie mniej jest tak lubianych przez polskich twórców (i polskich kinomanów) komedii romantycznych. Scenariusze w dużej mierze tworzone są w oparciu o autentyczne historie, nie zabrakło jednak tematyki wojennej, gangsterskich porachunków, a nawet rodzimego erotyku. Zanim jednak zamknięto kina i plany zdjęciowe, rok 2020 przywitały trzy rodzime premiery.
Tomek (Maciej Musiałowski) studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy dopuszcza się plagiatu, zostaje wydalony z uczelni. Zataja jednak ten fakt przed rodzicami Gabi (Vanessa Aleksander), swej przyjaciółki z dzieciństwa, którzy udzielają mu finansowego wsparcia. Gdy prawda wychodzi na jaw, młodzieniec traci pomoc i zaufanie państwa Krasuckich (Danuta Stenka i Jacek Koman) oraz zostaje odizolowany od Gabi. Rozżalony chłopak planuje zemstę. Pomóc w tym ma mu praca w agencji reklamowej.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. minionego stulecia. Główny bohater (Marcin Kowalczyk) uzależnia się od adrenaliny, jakiej dostarcza mu życie na bakier z prawem. Liczą się dla niego tylko dwie osoby: ukochana (Natalia Szroeder) i najbliższy przyjaciel (Tomasz Włosok), z którym z biegiem czasu tworzy własną organizację przestępczą. Film oparty jest na faktach.
Jan Kowalski (Piotr Adamczyk) jest przykładnym mężem dwóch kobiet. Z Basią (Anna Dereszowska) wiedzie szczęśliwe życie w Warszawie, zaś z Marysią (Weronika Książkiewicz) zamieszkuje w uroczym domu na obrzeżach stołecznego miasta. Żadna z pań nie wie o istnieniu drugiej. Jednak w życiu Janka pojawiają się dodatkowe kłopoty, które mogą doprowadzić do ujawnienia prawdy.
Najgłośniejsze premiery ubiegłego roku wydarzyły się głównie jesienią. Głośne nazwiska, ważne tematy, emocji nie brakowało. Jakie filmy wzbudziły duże zainteresowanie widzów?
Głośny dokument o pedofilii w kościele katolickim. Historia dwóch braci wykorzystanych seksualnie przez księdza, któremu bezkarność zapewniał biskup.
Policjant Daniel (Antoni Królikowski), dzięki informacjom uzyskanym od braci bliźniaków z Ukrainy, szybko awansuje. Jako oficer CBŚ przejmuje kontrolę nad popularnym domem publicznym. Wkrótce zaczną na niego polować polskie służby specjalne oraz wywiad rosyjski.
Głośna sprawa Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia.
Żenia (Alec Utgoff) zatrudnia się jako masażysta na osiedlu zamieszkanym przez nowobogackich. Wkrótce staje się powiernikiem swoich klientów.
Po śmierci szefa gangu na pograniczu polsko-sowieckim, władzę nad przestępczym klanem przejmuje córka gangstera, Róża (Maja Ostaszewska). Wraz ze swymi siostrami kontynuuje misję ojca.
Na uwagę zasługują też takie tytuły, jak:
W 2020 roku premiery kilku dobrze zapowiadających się filmów przesunięto na kolejny rok. Tak jak chociażby w przypadku bożonarodzeniowego hitu ''Listy do M.4'' – premiera, zaplanowana na 4 listopada 2020 r. została przesunięta na 1 lutego 2021 (dostępna na platformie streamingowej). I choć ta część serc krytyków nie podbiła, widzowie zakochani w poprzednich częściach chętnie po nią siegają. Cwarta część filmu ukazuje dalsze perypetie Mela (Tomasz Karolak) oraz Kariny (Agnieszka Dygant) i Szczepana (Piotr Adamczyk), którzy powtórnie zostali rodzicami. Do obsady dołączą też m.in. Janusz Chabior, Cezary Pazura, Magdalena Boczarska, Vanessa Aleksander. Jest miłość, emocje i oczywiście klimat swiąt.
Co jeszcze przed nami w tym roku?
Znany i popularny aktor Adam (Krzysztof Globisz) doznaje udaru i traci zdolność mowy. Jego żona, Agnieszka (Kinga Preis) z determinacją walczy o jego powrót do sprawności.
Historia inspirowana życiem Zdzisława Najmrodzkiego, bohatera PRL-owskiego półświatka, uwielbianego przez kobiety i znienawidzonego przez milicję.
Biograficzny film przybliżający legendarnego pięściarza, Tadeusza Pietrzykowskiego, który swym talentem bokserskim ocalił swoje życie, gdy trafił do Auschwitz-Birkenau.
Historia dziewczynki porwanej w wieku lat czterech i odnalezionej po czternastu latach jest okazją do opowiedzenia o handlu ludźmi.
Również na platformie Netflix polskie filmy, które miały premierę w 2020 roku, są już dostępne. Każdy znajdzie coś dla siebie, mamy do wyboru film erotyczny, biograficzny, sensacyjny, horror i familijny film przygodowy. Niektóre z nich oglądacie na własną odpowiedzialność.
Jak się okazuje, film na podstawie książki Blanki Lipińskiej stał się hitem Netfliksa. Laura Biel (Anna-Maria Sieklucka), dyrektorka sprzedaży, wyjeżdża z partnerem i przyjaciółmi na Sycylię. Tu na jej drodze staje Massimo Torricelli (Michele Morrone), przystojny sycylijski mafiozo. Porwana przez niego Laura ma 365 dni na to, by go pokochać.
Film inspirowany biografią gwiazdy disco polo, Zenona Martyniuka.
Paweł (Antoni Królikowski), członek gangu kibiców, ląduje w więzieniu. Jego starszy brat, Piotr (Maciej Stuhr) jest policjantem i, wspierany przez swą dziewczynę, Olę (Katarzyna Zawadzka), wyciąga chłopaka z tarapatów. Nie przypuszcza, że Ola zadurzy się w Pawle.
Grupa nastolatków udaje się na obóz przetrwania. Okazuje się, że w lesie przyjdzie im się zmierzyć ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Polski slasher, który wzbudził naprawdę spore emocje.
Z Muzeum Narodowego w Poznaniu skradziony zostaje obraz Claude’a Moneta. Julka i Olek rozpoczynają śledztwo, by oczyścić z podejrzeń ciotkę Julki. Do akcji wkracza Felka, córka innej pracownicy muzeum.
Zobacz też: Netflix dodaje kolejne polskie filmy. Kilka miesięcy temu miały premierę