Polskie filmy 2020 - co warto obejrzeć, jakie tytuły wzbudziły najwięcej emocji?

Polskie filmy 2020 nie były tak liczne, jak w poprzednich latach, z uwagi na panującą w kraju sytuację epidemiczną. Czasowe zamrożenie całego sektora kultury wpłynęło również na polską kinematografię. Niemniej w 2020 roku swoje premiery miało kilka ciekawych, a nierzadko też kontrowersyjnych tytułów.

Filmy polskie 2020

Filmy polskie 2020 roku w głównej mierze sięgają po wątki sensacyjne bądź dokumentalne, znacznie mniej jest tak lubianych przez polskich twórców (i polskich kinomanów) komedii romantycznych. Scenariusze w dużej mierze tworzone są w oparciu o autentyczne historie, nie zabrakło jednak tematyki wojennej, gangsterskich porachunków, a nawet rodzimego erotyku. Zanim jednak zamknięto kina i plany zdjęciowe, rok 2020 przywitały trzy rodzime premiery.

  • ''Sala samobójców. Hejter'', reż. Jan Komasa

Tomek (Maciej Musiałowski) studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy dopuszcza się plagiatu, zostaje wydalony z uczelni. Zataja jednak ten fakt przed rodzicami Gabi (Vanessa Aleksander), swej przyjaciółki z dzieciństwa, którzy udzielają mu finansowego wsparcia. Gdy prawda wychodzi na jaw, młodzieniec traci pomoc i zaufanie państwa Krasuckich (Danuta Stenka i Jacek Koman) oraz zostaje odizolowany od Gabi. Rozżalony chłopak planuje zemstę. Pomóc w tym ma mu praca w agencji reklamowej.

  • ''Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa'', reż. Maciej Kawulski

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. minionego stulecia. Główny bohater (Marcin Kowalczyk) uzależnia się od adrenaliny, jakiej dostarcza mu życie na bakier z prawem. Liczą się dla niego tylko dwie osoby: ukochana (Natalia Szroeder) i najbliższy przyjaciel (Tomasz Włosok), z którym z biegiem czasu tworzy własną organizację przestępczą. Film oparty jest na faktach.

  • ''Mayday'', reż. Sam Akina

Jan Kowalski (Piotr Adamczyk) jest przykładnym mężem dwóch kobiet. Z Basią (Anna Dereszowska) wiedzie szczęśliwe życie w Warszawie, zaś z Marysią (Weronika Książkiewicz) zamieszkuje w uroczym domu na obrzeżach stołecznego miasta. Żadna z pań nie wie o istnieniu drugiej. Jednak w życiu Janka pojawiają się dodatkowe kłopoty, które mogą doprowadzić do ujawnienia prawdy.

Polskie filmy 2020 roku - głośne premiery

Najgłośniejsze premiery ubiegłego roku wydarzyły się głównie jesienią. Głośne nazwiska, ważne tematy, emocji nie brakowało. Jakie filmy wzbudziły duże zainteresowanie widzów?

  • ''Zabawa w chowanego'', reż. Tomasz Sekielski

Głośny dokument o pedofilii w kościele katolickim. Historia dwóch braci wykorzystanych seksualnie przez księdza, któremu bezkarność zapewniał biskup.

Policjant Daniel (Antoni Królikowski), dzięki informacjom uzyskanym od braci bliźniaków z Ukrainy, szybko awansuje. Jako oficer CBŚ przejmuje kontrolę nad popularnym domem publicznym. Wkrótce zaczną na niego polować polskie służby specjalne oraz wywiad rosyjski.

  • ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'', reż. Jan Holoubek

Głośna sprawa Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia.

  • ''Śniegu już nigdy nie będzie'', reż. Małgorzata Szumowska

Żenia (Alec Utgoff) zatrudnia się jako masażysta na osiedlu zamieszkanym przez nowobogackich. Wkrótce staje się powiernikiem swoich klientów.

  • ''Magnezja'', reż. Maciej Bochniak

Po śmierci szefa gangu na pograniczu polsko-sowieckim, władzę nad przestępczym klanem przejmuje córka gangstera, Róża (Maja Ostaszewska). Wraz ze swymi siostrami kontynuuje misję ojca.

Na uwagę zasługują też takie tytuły, jak:

  • ''Szarlatan'', reż. Agnieszka Holland,
  • ''Jak zostać gwiazdą'', reż. Anna Wieczur-Bluszcz,
  • ''Quo vadis, Aida?'', reż. Jasmila Žbanić (koprodukcja),
  • ''Zieja'', reż. Robert Gliński,
  • ''Psy 3. W imię zasad'', reż. Władysław Pasikowski.
Zobacz wideo Historia nagości w polskim kinie [Popkultura Extra]

Dobre polskie filmy, na które trzeba było poczekać

W 2020 roku premiery kilku dobrze zapowiadających się filmów przesunięto na kolejny rok. Tak jak chociażby w przypadku bożonarodzeniowego hitu ''Listy do M.4'' – premiera, zaplanowana na 4 listopada 2020 r. została przesunięta na 1 lutego 2021 (dostępna na platformie streamingowej). I choć ta część serc krytyków nie podbiła, widzowie zakochani w poprzednich częściach chętnie po nią siegają. Cwarta część filmu ukazuje dalsze perypetie Mela (Tomasz Karolak) oraz Kariny (Agnieszka Dygant) i Szczepana (Piotr Adamczyk), którzy powtórnie zostali rodzicami. Do obsady dołączą też m.in. Janusz Chabior, Cezary Pazura, Magdalena Boczarska, Vanessa Aleksander. Jest miłość, emocje i oczywiście klimat swiąt. 

Co jeszcze przed nami w tym roku?

Znany i popularny aktor Adam (Krzysztof Globisz) doznaje udaru i traci zdolność mowy. Jego żona, Agnieszka (Kinga Preis) z determinacją walczy o jego powrót do sprawności.

  • ''Najmro. Kocha, kradnie, szanuje'', reż. Mateusz Rakowicz

Historia inspirowana życiem Zdzisława Najmrodzkiego, bohatera PRL-owskiego półświatka, uwielbianego przez kobiety i znienawidzonego przez milicję.

  • ''Mistrz'', reż. Maciej Barczewski

Biograficzny film przybliżający legendarnego pięściarza, Tadeusza Pietrzykowskiego, który swym talentem bokserskim ocalił swoje życie, gdy trafił do Auschwitz-Birkenau.

  • ''Small World'', reż. Patryk Vega

Historia dziewczynki porwanej w wieku lat czterech i odnalezionej po czternastu latach jest okazją do opowiedzenia o handlu ludźmi.

Netflix – polskie filmy z 2020 roku

Również na platformie Netflix polskie filmy, które miały premierę w 2020 roku, są już dostępne. Każdy znajdzie coś dla siebie, mamy do wyboru film erotyczny, biograficzny, sensacyjny, horror i familijny film przygodowy. Niektóre z nich oglądacie na własną odpowiedzialność. 

Jak się okazuje, film na podstawie książki Blanki Lipińskiej stał się hitem Netfliksa. Laura Biel (Anna-Maria Sieklucka), dyrektorka sprzedaży, wyjeżdża z partnerem i przyjaciółmi na Sycylię. Tu na jej drodze staje Massimo Torricelli (Michele Morrone), przystojny sycylijski mafiozo. Porwana przez niego Laura ma 365 dni na to, by go pokochać.

  • ''Zenek'', reż. Jan Hryniak

Film inspirowany biografią gwiazdy disco polo, Zenona Martyniuka. 

  • ''Bad Boy'', reż. Patryk Vega

Paweł (Antoni Królikowski), członek gangu kibiców, ląduje w więzieniu. Jego starszy brat, Piotr (Maciej Stuhr) jest policjantem i, wspierany przez swą dziewczynę, Olę (Katarzyna Zawadzka), wyciąga chłopaka z tarapatów. Nie przypuszcza, że Ola zadurzy się w Pawle.

Grupa nastolatków udaje się na obóz przetrwania. Okazuje się, że w lesie przyjdzie im się zmierzyć ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Polski slasher, który wzbudził naprawdę spore emocje. 

  • ''Tarapaty 2'', reż. Marta Karwowska

Z Muzeum Narodowego w Poznaniu skradziony zostaje obraz Claude’a Moneta. Julka i Olek rozpoczynają śledztwo, by oczyścić z podejrzeń ciotkę Julki. Do akcji wkracza Felka, córka innej pracownicy muzeum.

Zobacz też: Netflix dodaje kolejne polskie filmy. Kilka miesięcy temu miały premierę

Więcej o: