Takiego go zapamiętamy. Filmy i seriale z Krzysztofem Kowalewskim

Krzysztof Kowalewski zmarł 6 lutego 2021 roku. Był aktorem telewizyjnym, filmowym, teatralnym, radiowym i kabaretowym, któremu największą popularność wśród widzów przyniosły przede wszystkim role komediowe. Radiosłuchacze cenili go natomiast jako tytułowego bohatera audycji radiowej ''Kocham Pana, Panie Sułku''. W artykule przypominamy niektóre filmy i seriale z Krzysztofem Kowalewskim.

Krzysztof Kowalewski zmarł 6 lutego 2021 roku w wieku 83 lat. Pogrzeb aktora odbędzie się najprawdopodobniej w marcu. Rodzina przesunęła uroczystości z powodu syna artysty, który musi przylecieć do Polski ze Stanów Zjednoczonych i odbyć obowiązkową kwarantannę. 

Krzysztof Kowalewski - filmy. W 1960 roku zagrał w pierwszej produkcji filmowej 

Krzysztof Kowalewski był wszechstronnym aktorem, o czym świadczą filmy i seriale z jego udziałem. Na szklanym ekranie pojawił się po raz pierwszy w 1960 roku. Od tego momentu wystąpił w ponad 90 filmach, w których grał zarówno role epizodyczne, jak i główne. Debiutował w dramacie historycznym ''Krzyżacy'' w reżyserii Aleksandra Forda w 1960 roku jako łucznik krzyżacki. Kilkanaście lat później, w 1974 roku, wystąpił w ''Potopie'' Jerzego Hoffmana jako Roch Kowalski - zaś w 1999 roku w ''Ogniem i mieczem'' w roli Jana Onufrego Zagłoby.

Jedną z pierwszoplanowych ról zagrał w filmie Ireny Kamieńskiej ''Znak'' z 1973 roku, wcielając się w rolę ojca chorego psychicznie chłopca. W tym samym roku wystąpił też w filmach ''Sekret'' Romana Załuskiego oraz ''Godzina szczytu'' Jerzego Stefana Stawińskiego. Jednak popularność i uznanie przyniosły mu role w filmach Stanisława Barei: ''Nie ma róży bez ognia'' (1974), ''Brunet wieczorową porą'' (1976), ''Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz'' (1978) i ''Miś'' (1980). Wystąpił też w takich tytułach, jak ''Wyjście awaryjne'' Romana Załuskiego (1982), ''Rozmowy kontrolowane'' Sylwestra Chęcińskiego (1991) czy ''Ryś'' Stanisława Tyma (2007). Pojawił się w komediach romantycznych ''Nigdy w życiu!'' (2004) i ''Ja wam pokażę!'' (2006) jako ojciec głównej bohaterki, a także w ''Listach do M. 3'' (2017). Wystąpił też w krótkometrażowym filmie Aleksandra Pietrzaka ''Ja i mój tata'' (2017).

  • ''Brunet wieczorową porą'' (1976), reż. Stanisław Bareja - Michał Roman (Krzysztof Kowalewski) to inteligent, który nie wierzy w przepowiednię Cyganki. Gdy jednak kolejne jej wróżby spełniają się, bohater obawia się nadejścia ostatniej - wedle przepowiedni ma bowiem zabić bruneta, który zjawi się u niego wieczorową porą.
  • "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978), reż. Stanisław Bareja - Tadeusz Krzakoski (Krzysztof Kowalewski) jest dyrektorem dużego przedsiębiorstwa. Gdy okazuje się, że poznana we Francji kobieta i jednocześnie córka znanego dygnitarza, zaszła z nim w ciążę - Krzakoski postanawia się rozwieść.
  • "Rozmowy kontrolowane" (1991), reż. Sylwester Chęciński - pułkownik UB Zygmunt Molibden (Krzysztof Kowalewski) zleca Ryszardowi Ochódzkiemu (Stanisław Tym) przeniknięcie do struktur "Solidarności" w Suwałkach. Niespodziewanie stanie się on czołową postacią walczącego podziemia.
  • "Ogniem i mieczem" (1999), reż. Jerzy Hoffman - adaptacja pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza. W obsadzie znaleźli się: Michał Żebrowski jako Jan Skrzetuski, Andrzej Seweryn jako książę Jeremi Wiśniowiecki, Izabella Scorupco jako Helena Kurcewiczówna, Aleksandr Domogarow jako Bohun i Krzysztof Kowalewski jako Jan Onufry Zagłoba.

Krzysztof Kowalewski - seriale warte obejrzenia 

Stanisław Bareja pokazał, jak dobrym aktorem komediowym jest Krzysztof Kowalewski. Seriale, zarówno te obyczajowe, jak i komediowe - również wyeksponowały jego umiejętności oraz przysporzyły aktorowi popularności. Grywał w serialach dla młodzieży ("Stawiam na Tolka Banana", "Szaleństwo Majki Skowron", "Awantura o Basię" czy "Sposób na Alcybiadesa"), a dużą popularność przyniosły mu role w serialach "Rodzina Leśniewskich" czy "Urwisy z Doliny Młynów". Swój talent komediowy prezentował m.in. w serialach "Szpital na perypetiach", "Daleko od noszy" oraz "Bao-Bab, czyli zielono mi".

  • "Rodzina Leśniewskich" (1978), reż. Janusz Łęski - serial opowiada perypetie sześcioosobowej rodziny Leśniewskich: taty Andrzeja (Krzysztof Kowalewski), mamy Jadwigi (Krystyna Sienkiewicz) oraz czwórki dzieci - Agnieszki (Agata Młynarska), Leszka (Maciej Strojny), Beaty (Magdalena Scholl) i Pawła (Tomasz Brzeziński). Powstał na motywach powieści Krystyny Boglar "Nie głaskać kota pod włos".
  • "Urwisy z Doliny Młynów" (1985-1986), reż. Janusz Łęski - to polsko-niemiecki serial dla dzieci, rozgrywający się na typowej polskiej wsi. Jego kontynuację stanowił serial "Klementynka i Klemens - gęsi z Doliny Młynów". W rolach głównych wystąpili m.in.: Ewa Ziętek, Krzysztof Kowalewski i Agnieszka Krukówna.
  • "Szpital na perypetiach" (2001-2003), reż. Krzysztof Jaroszyński, Tomasz Wiszniewski - to polski sitcom, którego kontynuację stanowił emitowany w latach 2003-2009 serial "Daleko od noszy". Serial to parodia polskich realiów szpitalnych, na przykładzie zespołu medycznego, którego szefem jest ordynator Łubicz (Krzysztof Kowalewski).

Krzysztof Kowalewski - biografia

Krzysztof Kowalewski przyszedł na świat 20 marca 1937 roku w Warszawie. Jego ojciec był ekonomistą, oficerem rezerwy Wojska Polskiego i ofiarą zbrodni katyńskiej. Matka, która była aktorką, przez całą wojnę ukrywała przed synem swe żydowskie pochodzenie. Wujem przyszłego aktora był malarz - Adam Herszaft.

Krzysztof Kowalewski w 1955 roku ukończył XIV Liceum Ogólnokształcące mieszczące się na warszawskiej Ochocie, a następnie podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończył w 1960 roku. Występował kolejno na deskach teatrów: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyryków, Rozmaitości i Kwadrat, zaś od 1977 roku był aktorem Teatru Współczesnego. Przez wiele lat był także związany z Teatrem Polskiego Radia, a ponadto wykładał w warszawskiej PWST.

W latach 60. ożenił się z kubańską tancerką, z którą ma syna Wiktora, na stałe mieszkającego w Los Angeles. Wnuczka ze strony syna - Sacha, zagrała wraz z Krzysztofem Kowalewskim w filmie "Proceder". W 2002 roku wziął ślub z Agnieszką Suchorą, z którą miał córkę Gabrielę.

Więcej o: