Hugh Jackman - sylwetka aktora. Filmy, w których wystąpił i role, które zapadają w pamięć

Hugh Jackman, aktor australijski i amerykański, jest obecnie postacią rozpoznawalną na całym świecie. Wielbiciele filmów o superbohaterach znają go jako Wolverine'a, amatorzy komedii romantycznych pamiętają go z występów u boku Meg Ryan, jeszcze inni podziwiają go jako gwiazdę musicali. Poznajmy sylwetkę aktora, filmy, w których wystąpił i role, które zapadły widzom w pamięć.

Hugh Jackman: filmy, do których się wraca

Urodzony w Australii aktor początkowo występował w teatrze, później w serialach telewizyjnych, równolegle zaś zapracował sobie na tytuł ''aktor musicalowy – Hugh Jackman''. Filmy pojawiły się w jego karierze znacznie później. Rozpoznawalność przyniosła mu rola w hicie ''X-Men'' Bryana Singera, otwierając mu drzwi do kariery w Hollywood. Choć miał już za sobą udział w australijskich produkcjach, to dopiero za sprawą wykreowanej przez siebie postaci Wolverine’a zdobył uznanie amerykańskich producentów i światowej widowni. Później przyszedł czas na głośne tytuły, takie jak choćby ''Kate i Leopold'' czy ''Prestiż''.

''Kate i Leopold'' (2001), reż. James Mangold

Los niespodziewanie stawia na drodze Kate McKay (Meg Ryan), niezależnej kobiety sukcesu, przeniesionego nagle z XIX do XXI stulecia Leopolda, księcia Albany. Co wyniknie z ich spotkania?

''Kod dostępu'' (2001), reż. Dominic Sena

Gabriel Shear (John Travolta) jest szpiegiem, który chce zdobyć nielegalne rządowe fundusze. Potrzebuje do tego najlepszego hakera, którym jest Stanley Jobson (Hugh Jackman). Odnalezienie komputerowca i namówienie go do współpracy zleca swej współpracowniczce, Ginger (Halle Berry).

''Prestiż'' (2006), reż. Christopher Nolan

Przyjaźń dwóch młodych iluzjonistów: Roberta Angiera (Hugh Jackman) i Alfreda Bordena (Christian Bale) zostaje wystawiona na próbę, gdy podczas występu ginie żona Roberta, Julia (Piper Perabo). Wdowiec uważa, iż winę za wypadek ponosi Alfred. Między mężczyznami rodzi się niebezpieczna rywalizacja.

''Źródło'' (2006), reż. Darren Aronofsky

Trzy opowieści, umieszczone w czasie co 500 lat, przedstawiające tego samego człowieka (Hugh Jackman), który jako hiszpański konkwistador Tomas Creo poszukuje legendarnego Drzewa życia, jako naukowiec Tom Creo chce zdobyć lekarstwo dla chorej na raka żony, a jako astronauta Tom przemierza galaktykę w poszukiwaniu źródła wiedzy o życiu i śmierci.

Inne filmy, w których wystąpił Hugh Jackman, to m.in.:

 • ''Van Helsing'',
 • ''Historie zaginionych dusz'',
 • ''Scoop – Gorący temat'',
 • ''Uwiedziony'',
 • ''Australia'',
 • ''Jak po maśle'',
 • ''Giganci ze stali'',
 • ''Les Miserables: Nędznicy'',
 • ''Labirynt'',
 • ''Piotruś. Wyprawa do Nibylandii'',
 • ''Król rozrywki''.

Jim Carrey w serialu 'KIDDING' Jim Carrey gra nie tylko w komediach. Te filmy z jego udziałem warto zobaczyć

Hugh Jackman: role, których nie sposób zapomnieć

Jeśli spojrzeć na filmy, w których wystąpił Hugh Jackman, role, w których jest obsadzany, nie zawsze są pierwszoplanowe, jednakże zazwyczaj zdecydowanie się wyróżniają. Są jednak i takie kreacje aktora, za które był nagradzany bądź nominowany do nagród, a które szczególnie zapadają widzom w pamięć. Mowa tu chociażby o głównej roli w adaptacji musicalu na podstawie powieści Victora Hugo ''Les Miserables: Nędznicy'', za którą aktor otrzymał Złoty Glob oraz był nominowany do Oscara, tytułowej roli w horrorze ''Van Helsing'' czy roli głównej w biograficznym musicalu ''Król rozrywki'', uhonorowanej nominacją do Złotego Globu.

''Les Miserables: Nędznicy'' (2012), reż. Tom Hooper

Byłego więźnia Jeana Valjeana (Hugh Jackman) nieustannie ściga inspektor policji Javert (Russell Crowe). Valjean, po zmianie tożsamości, poznaje Fantine (Anne Hathaway) i obiecuje zająć się jej córką Cosette (Isabelle Allen / Amanda Seyfried).

''Van Helsing'' (2004), reż. Stephen Sommers

Akcja filmu rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Profesor Van Helsing (Hugh Jackman), łowca potworów, wyrusza do Transylwanii, by zmierzyć się z Drakulą (Richard Roxburgh), Człowiekiem-Wilkiem (Will Kemp) oraz monstrum stworzonym przez doktora Frankensteina (Shuler Hensley). Niespodziewanie wspiera go piękna Anna Valerious (Kate Beckinsale).  

''Król rozrywki'' (2017), reż. Michael Gracey

Musical w doborowej obsadzie, inspirowany życiem P.T.Barnuma, legendarnego wizjonera, przedsiębiorcy cyrkowego, ukazujący narodziny amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. W widowisku z energetyczną muzyką rolę ekscentrycznego przedsiębiorcy gra Hugh Jackman, w rolę jego drugiej żony wciela się Michelle Williams, zaś na ekranie pojawiają się również: Zac Efron, Rebecca Ferguson i Zendaya.

Zobacz wideo Popkultura odc. 66

Hugh Jackman: sylwetka aktora

Przyjrzyjmy się sylwetce Hugh Jackmana. Urodził się w australijskim Sydney w 1968 roku. Ukończył studia dziennikarskie na wydziale komunikacji Uniwersytetu Technologicznego w Sydney. Następnie zainteresował się aktorstwem i rozpoczął studia na kierunku aktorskim Australian Academy of Performing Arts. Karierę rozpoczął od ról teatralnych, później pojawił się w serialach, m.in. ''Law of the Land'' i ''Corelli'', na planie którego poznał swoją przyszłą żonę. Równolegle rozwijał swoje umiejętności jako aktor musicalowy, występując w takich tytułach, jak ''Piękna i Bestia'', ''Bulwar zachodzącego słońca'' czy ''Oklahoma!''. Później przyszła kolej na role filmowe: w komedii romantycznej ''Bohater z okładki'' i dramacie ''Królowie Erskineville''.

Rok 2000 przyniósł mu debiut w USA w ekranizacji komiksu ''X-Men'' w reżyserii Bryana Singera. W filmie tym Hugh Jackman wcielił się w postać Logana/Wolverine’a, co zaowocowało popularnością tak wśród publiczności, jak i wśród twórców. Obsadzany jest w różnych rolach, grał zarówno w komediach romantycznych, jak i filmach akcji czy horrorach fantasy. Chętnie też występuje w musicalach (''Boy from OZ'', ''Król rozrywki'', ''Les Miserables: Nędznicy''). W 2009 roku prowadził 81. ceremonię wręczenia Oscarów.

Top Gun Filmy z Tomem Cruisem. Hity, które warto zobaczyć

Hugh Jackman: Wolverine – postać, której zawdzięcza swą karierę w USA

Rola, którą zadebiutował w USA Hugh Jackman, Wolverine, otworzyła mu drzwi do serc publiczności. Co ważniejsze jednak, stworzona przez niego w adaptacjach komiksu Stana Lee kreacja, była inspiracją dla twórców do nakręcenia kolejnych części przygód bohaterów oraz filmów opowiadających przygody samego Wolverine’a. Hugh Jackman wystąpił w następujących filmach z uniwersum X-Men:

 • ''X-Men'' (2000),
 • ''X-Men 2'' (2003),
 • ''X-Men: Ostatni bastion'' (2006),
 • ''X-Men Geneza: Wolverine'' (2009),
 • ''X-Men: Pierwsza klasa'' (2011),
 • ''Wolverine'' (2013),
 • ''X-Men: Przeszłość, która nadejdzie'' (2014),
 • ''X-Men: Apocalypse'' (2016),
 • ''Logan: Wolverine'' (2017),
 • ''Deadpool 2'' (2018).

Zobacz też: Filmy z Tomem Hanksem. Która jego rola szczególnie zapada w pamięć?

Więcej o: