Dziś nie tylko polscy kinomani wiedzą, kim jest Agata Kulesza. Sylwetka aktorki zdobyła popularność za sprawą ''Idy'' Pawła Pawlikowskiego, w której to Kulesza wciela się w Wandę Gruz. Rola ta przyniosła aktorce światowy rozgłos i zaowocowała propozycjami występów w międzynarodowych produkcjach. Co ciekawe, z początku nic nie zapowiadało tak spektakularnej kariery, a sama aktorka po ukończeniu studiów obawiała się, że aktorstwo jest nie dla niej i rozważała zmianę zawodu. Na szczęście tak się nie stało.
Agata Kulesza przyszła na świat w 1971 roku w Szczecinie. Jako dziecko uczęszczała na zajęcia taneczne do szczecińskiego domu kultury, uczyła się również baletu i śpiewu. Już jako licealistka wiedziała, że chce zostać aktorką, toteż po ukończeniu V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie przystąpiła do egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i została przyjęta w szeregi studentów. Jeszcze w czasie studiów, w 1992 roku, zadebiutowała na małym ekranie w serialu ''Żegnaj Rockefeller''. PWST ukończyła z wyróżnieniem w 1994 roku i podjęła pracę w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Występowała też w Teatrze Telewizji. Na wielkim ekranie zadebiutowała w filmie Konrada Szołajskiego ''Człowiek z…'', grając w nim reżyserkę Annę, która, niegdyś represjonowana w czasie stanu wojennego, wraca do kraju, by zrealizować film o działaczach podziemia. Niedługo potem role w swych filmach zaproponował jej Filip Bajon – w ten sposób wystąpiła w obrazach: ''Poznań ‘56'' (1996) i ''Przedwiośnie'' (2001).
Choć w swoim dorobku aktorskim Agata Kulesza miała już filmy i liczne spektakle teatralne, to na przełom w swojej karierze musiała czekać do roku 2002, kiedy to wystąpiła w filmie ''Moje pieczone kurczaki''. W obrazie Iwony Siekierzyńskiej zrealizowanym w ramach cyklu „Pokolenie 2000” aktorka wcieliła się w Magdę, młodą kobietę, która przeżywa małżeński kryzys. Kreacja ta przyniosła jej nagrody na festiwalach we Wrześni i Koszalinie. Otworzyło jej to drogę do ról w takich filmach, jak:
Popularność wśród szerszej publiczności jednakże zyskała dzięki rolom w serialach telewizyjnych. W latach 2004-2006 występowała jako Dusia Adamska w serialu ''Pensjonat pod różą'', zaś w latach 2006-2011 kreowała postać Edyty Swobody, sąsiadki tytułowej bohaterki serialu ''Hela w opałach''. Później dopiero przyszedł czas m.in. na takie filmy, jak:
Oto szczególnie ciekawe kreacje aktorskie Agaty Kuleszy:
''Pani z przedszkola'' (2014), reż. Marcin Krzyształowicz
Historia Krzysztofa, czterdziestolatka, który trafia na sesję terapeutyczną. Gdy cofa się we wspomnieniach do czasów dzieciństwa, okazuje się, że zmysłowa przedszkolanka Karolina (Karolina Gruszka) mocno namieszała w życiu jego rodziców (Adam Woronowicz, Agata Kulesza).
''Moje córki krowy'' (2015), reż. Kinga Dębska
Marta (Agata Kulesza) i Kasia (Gabriela Muskała) to siostry, które za sobą nie przepadają. W obliczu choroby i utraty jednego z rodziców zmuszone są do wspólnego działania, które stopniowo zbliża je do siebie.
''Jestem mordercą'' (2016), reż. Maciej Pieprzyca
Agata Kulesza wciela się tu w drugoplanową rolę żony Wiesława Kalickiego, oskarżonego o wielokrotne zabójstwo. Do tej roli aktorka nauczyła się gwary śląskiej.
''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'' (2020), reż. Jan Holoubek
Głośna sprawa skazanego na 25 lat pozbawienia wolności Tomasza Komendy. Agata Kulesza wciela się w postać matki oczyszczonego po 18 latach z zarzutów chłopaka.
Wymienione filmy z Agatą Kuleszą cieszą się mniejszą lub większą popularnością wśród widzów, ale w każdym z nich, nawet w rolach drugoplanowych czy epizodycznych, aktorka zdobywa serca publiczności swoim kunsztem i umiejętnością kreowania nieoczywistych postaci. Za role w filmach ''Pani z przedszkola'', ''Moje córki krowy'', ''Zabawa zabawa'' i ''Zimna wojna'' nominowana była do Orła, którego jednakże zdobyła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie ''Jestem mordercą'' oraz pierwszoplanowe role w obrazach ''Róża'' i ''Ida''. Sukces filmu ''Ida'' zaowocował występem u boku Jima Carreya i Charlotte Gainsbourg w ''Prawdziwych zbrodniach'' (''True Crimes'' 2016, reż. Alexandros Avranas) oraz polsko-francuskich ''Niewinnych'' (''Les Innocentes'' 2016, reż. Anne Fontaine). Do najlepiej przyjętych przez krytyków filmów z Agatą Kuleszą, prócz ''Róży'' (Złota Kaczka, Orzeł) i ''Idy'' (Orzeł, Złote Lwy), należą: ''Sala samobójców'' (Gwiazda gwiazd Elle) oraz ''Zabawa zabawa'' (OFF CAMERA).
''Sala samobójców'' (2011), reż. Jan Komasa
Dominik (Jakub Gierszał) ma bogatych rodziców (Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński) i z pozoru wszystko, czego pragnie. Nie znajdując zrozumienia w najbliższym otoczeniu, poznaje w sieci przyjaciółkę, Sylwię (Roma Gąsiorowska). Przyjaźń ta będzie brzemienna w skutki.
''Róża'' (2011), reż. Wojciech Smarzowski
Historia mazurskiej kobiety (Agata Kulesza), która w czasie wojny straciła męża. Po wojnie w jej obejściu zjawia się były żołnierz AK, Tadeusz (Marcin Dorociński).
''Ida'' (2013), reż. Paweł Pawlikowski
Nowicjuszka Anna (Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów musi odwiedzić ciotkę Wandę (Agata Kulesza), swoją jedyną żyjącą krewną. Zadaniem Anny jest poznanie prawdy o sobie i swojej rodzinie.
''Zabawa zabawa'' (2018), reż. Kinga Dębska
Prokurator Dorota (Agata Kulesza), studentka Magda (Maria Dębska) i chirurg Teresa (Dorota Kolak) nadużywają alkoholu. Życie stawia przed nimi kolejne przeciwności losu.
Zobacz też: Filmy z Vinem Dieselem, czyli kino akcji w mocnym wydaniu. Ranking TOP 5