Alicja Helman nie żyje. Pionierka polskiej filmologii miała 85 lat

Legendarna już znawczyni filmu profesorka Alicja Helman nie żyje. Historyczka, tłumaczka, eseistka, zmarła po długiej chorobie w wieku 85 lat.

Informację o śmierci Alicji Helman podał Lesław Czapliński. Na swoim facebookowym napisał:

Nie żyje prof. Alicja Helman.
Z andaluzyjskiej Torrevieja dotarła wiadomość o śmierci prof. Alicji Helman. Z wykształcenia, jak siostra Zofia, muzykolożka, dzięki zainteresowaniu muzyką Siergieja Prokofiewa w filmach Siergieja Ejzensztejna stała się pionierką polskiej filmologii, wiążąc się z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Autorka fundamentalnych prac z tej dziedziny: 'O dziele filmowym', panoramy myśli filmowej 'Co to jest kino'. Zainicjowała badania filmologiczne z perspektywy semiotyki, psychoanalizy i feminizmu. Twórczyni studiów nad płcią kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej tworzyła filmologię na Uniwersytecie Śląskim.

Alicja Helman nie żyje. Współtworzyła "Słownik pojęć filmowych"

Dla ludzi zajmujących się filmem niezwykle cenne są jej prace: "O dziele filmowym", "Przedmiot i metody filmoznawstwa", "Podstawy wiedzy o filmie", "Historia myśli filmowej. Podręcznik". Helman była także współautorką liczącego 10 tomów "Słownika pojęć filmowych".

Zobacz wideo Największe gwiazdy Złotej Ery Hollywood

Profesor była absolwentką muzykologii na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a pracę naukowo-badawczą rozpoczęła od zagadnień związanych z muzyką filmową. W latach 1955-1973 pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, następnie była kierowniczką Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (do 1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986).

Helman była także kierowniczką Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, a następnie jego dyrektorką (do 2007). Była członkinią Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, Deutsche Gesellschaft für Semiotic Studies i International Association for Semiotic Studies. Wykładała na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.