Nowe Horyzonty ruszają dziś z własną platformą VOD. W ofercie festiwalowe perełki i nie tylko

Platforma Nowe Horyzonty VOD zadebiutowała w piątek, 26 lutego - w samo południe - i już pierwszego dnia funkcjonowania serwisu będzie można zobaczyć ponad 200 starannie wyselekcjonowanych tytułów. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty podpowiada, jak odnaleźć się w filmowym urodzaju i na dobry początek poleca kino mistrzyń i mistrzów oraz mistrzowskie pozycje dla młodych widzów.

Jak zapowiada zespół Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, filmy dostępne w ofercie NH VOD nie są wynikiem kalkulacji przeprowadzonych przez bezosobowe algorytmy. Wszystkie tytuły zostały wybrane przez doświadczone kuratorki i kuratorów, którzy od lat przygotowują program wydarzeń Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, selekcjonując filmy z najważniejszych festiwali na świecie – m.in. w Cannes, Wenecji, Toronto i Berlinie. 

Wśród tytułów dostępnych już od 26 lutego na platformie NH VOD znajdzie się kilkadziesiąt filmów, które zdobyły uznanie widzów, krytyków i jurorów MFF Nowe Horyzonty, w tym niedostępne na innych platformach VOD trzy zwycięskie filmy ostatnich edycji: "Metamorfoza ptaków" Catariny Vasconcelos, "Przynęta" Marka Jenkina oraz "Holiday" Isabelli Eklöf, a także głośny przebój ostatniej edycji, nagrodzony w Berlinie "Dau. Natasza" Ilyi Khrzhanovskiego i Jekateriny Oertel.

Zobacz wideo Midsommar. W biały dzień. Zwiastun niesamowitego filmu Ariego Astera

Natura i festiwalowe klasyki w roli głównej

Nie zabraknie też sensacji ostatniej gali rozdania Oscarów (4 statuetki, w tym dla najlepszego filmu), triumfalny pochód przez europejskie festiwale i setki entuzjastycznych recenzji: oto "Parasite" Joon-ho Bonga – koreańskiego mistrza, który podbił Fabrykę Snów. Sporą gratką dla miłośników kina będzie specjalna, czarno-biała wersja jego dzieła, która znajdzie się na platformie NH VOD.

Piątkowy wieczór można też zacząć od seansu "Szarlatana" – najnowszego dzieła Agnieszki Holland, które trafiło na oscarową shortlistę w kategorii filmu międzynarodowego. To nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Z filmem Agnieszki Holland, zwłaszcza motywem wpływu natury na człowieka, ciekawie koresponduje "Midsommar. W biały dzień" (kto inny, jeśli nie Nowe Horyzonty, mogłyby zaproponować połączenie tych tytułów). Choć został sklasyfikowany jako horror, to znakomity film Ariego Astera wymyka się utartym schematom i gatunkowym stereotypom. Na NH VOD trafi wyjątkowa wersja reżyserska "Midsommar". 

"Holy Motors" Leosa Caraxa, "Bliskość" i "Wysoka dziewczyna" Kantemira Bałagowa, "Touch Me Not" Adiny Pintilie, "Girl" Lukasa Dhonta, "Biały Bóg" Kornéla Mundruczó czy "Nieznajomy nad jeziorem" Alaina Guiraudie – to tylko kilka z festiwalowych klasyków, które cieszyły się wielką popularnością wśród widzów MFF Nowe Horyzonty, a które znajdą się w ofercie NH VOD. W najbliższy weekend można zaplanować domowy, prywatny festiwal. W tym celu najlepiej wykupić zestaw 15 tytułów w promocyjnej cenie 49 zł, lub 30 tytułów za 89 zł.

Wiking, niedźwiedzie i inne atrakcje dla młodych kinomanów

Młodzi widzowie również znajdą mistrzowskie propozycje dla siebie. Przygodę z NH VOD warto zacząć od spotkania z Halvdanem – prawie wikingiem, bohaterem, którego do życia powołał słynny Martin Widmark, autor bestsellerowej serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Po spotkaniu z wikingiem można wybrać się do Włoch podczas "Słynnego najazdu niedźwiedzi na Sycylię" (w polskiej wersji językowej głosu postaciom użyczyli m.in. Andrzej Chyra i Roman Gutek). Film ten miał swoją światową premierę podczas festiwalu w Cannes. Dobrym wyborem na start są także pokazywane ekskluzywnie na NH VOD, nominowane do Oscara "Sekrety morza".

Wśród propozycji na najmłodszych znajdą się także m.in.: trzy części "Basi" na podstawie książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz aż siedem części przygód Kacpra i Emmy; "Jakub, Mimmi i gadające psy"; nominowany do Oscara "Mirai", a także klasyka kina pod znakiem Astrid Lindgren.

Jak korzystać z platformy Nowe Horyzonty VOD?

Wystarczy wejść na stronę nowehoryzonty.pl/vod (adres jest aktywny od 26 lutego), wybrać film, założyć darmowe konto (lub zalogować się na istniejące w serwisie nowehoryzonty.pl) i wykupić dostęp. Koszt pojedynczego dostępu zaczyna się od 7,90 zł; za tytuły pokazywane premierowo wystarczy zapłacić 9,90 zł; filmy dostępne ekskluzywnie na NH VOD kosztują 12,90 zł. Zakupiony film można zacząć oglądać w dowolnym momencie (seans trzeba dokończyć w ciągu 48 godzin od momentu kliknięcia przycisku "Oglądaj"). Zakup pojedynczego dostępu jest możliwy bezpośrednio na stronie każdego z filmów.

26 lutego o 18:30 Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na spotkanie live (na profilu FB Nowych Horyzontów i/lub Kina Dzieci), podczas którego przybliżone zostaną tajniki funkcjonowania platformy - organizatorzy opowiedzą też o tytułach z filmowego menu NH VOD. W rozmowie wezmą udział kuratorki i kurator odpowiedzialni za przygotowanie oferty dostępnej na platformie: Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektorka MFF Kino Dzieci, Małgorzata Sadowska, selekcjonerka MFF Nowe Horyzonty oraz Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny MFF Nowe Horyzonty.

Więcej o: