Wszystkie z prezentowanych filmów dokumentalnych będą wyświetlane online po raz pierwszy w Polsce. Każdy z nich stanowił część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.
- Film dokumentalny traktujemy jako okno na świat, dzięki któremu czerpiemy wiedzę o jego złożonej kondycji. Kto i jak portretuje rzeczywistość ma znaczenie, szczególnie, kiedy włącza narracje marginalizowane w głównym nurcie. W cyklu przeplatamy osobiste i intymne perspektywy opowieściami podejmującymi bardziej złożone i globalne problemy. Każda z nich na swój sposób podejmuje temat kobiecej solidarności i wzajemnej, troski kwestionując patriarchalny porządek - mówią organizatorki.
Reżyserki filmów dokumentalnych prezentowanych w ramach cyklu "Herstorie na Dzień Kobiet" prowokują do rozważań na temat aktualnej kondycji praw kobiet i znaczenia feminizmu ("Siostrzeństwo", "Zorganizować (nie)możliwe"), przejawów systemowej dyskryminacji czy przemocy seksualnej ("Nie masz dystansu"), cieni globalnej produkcji i kapitalizmu w kontekście sytuacji kobiet ("Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania", "The Vibrant Village"), ale też pochylają się nad różnymi formami rodzinnych relacji i ich konsekwencji ("ON ONA JA", "I'll Call You When I Get There"). W programie jest także opowieść o Kate Nash, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.
Wszystkie tytuły dostępne będą za darmo od 4 do 8 marca na stronie ninateka.pl.