Złote Globy 2021. Gala jak żadna do tej pory, statuetki m.in. dla "Nomadland" i "The Crown" [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Złote Globy 2021 rozdane. Najlepszym filmem dramatycznym według Hollywoodzkiego Stowrarzyszenia Prasy Zagranicznej jest "Nomadland", a komediowym: "Kolejny film o Boracie". Nagrodzone seriale to m.in. "The Crown", "Schitt's Creek" oraz "Gambit królowej".

Takich Złotych Globów jeszcze nie było. Galę poprowadziły - z dwóch różnych części USA - Tina Fey i Amy Poehler, a gwiazdy odbierały statuetki ze swoich domów. Niektóre eleganckich strojach, inne w dresach, a Jodie Foster nawet w piżamie.

Złote Globy dla "Nomadland", Borata i serialowej rodziny królewskiej 

"Nomadland" - dramat z czasów recesji z udziałem Frances McDormand, który w zeszłym roku zdobył Złotego Lwa dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Wenecji, tym razem pokonał m.in. dwie produkcje Netfliksa "Proces siódemki z Chicago" Aarona Sorkina i "Manka" Davida Finchera. Złoty Glob trafił także do reżyserki tego filmu - Chloe Zhao. W tej kategorii po raz pierwszy w historii były nominowane aż trzy kobiety - oprócz Zhao doceniono także Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta.") oraz Reginę King ("Pewnej nocy w Miami...").

Zobacz wideo Nomadland [ZWIASTUN]

Nominowany w dwóch aktorskich kategoriach Sacha Baron Cohen dostał statuetkę za tytułową rolę w "Kolejnym filmie o Boracie", filmie, który został uznany także za najlepszą komedię roku. Drugą (nominację miał za "Proces siódemki z Chicago") zgarnął mu sprzed nosa Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah"). 

Inni nagrodzeni aktorzy za role filmowe to m.in. Andra Day, która zagrała legendarną Billie Holiday ("The United States vs. Billie Holiday"), oraz Chadwick Boseman ("Ma Rainey: Matka bluesa"), zmarły w sierpniu zeszłego roku aktor, w imieniu którego za statuetkę dziękowała żona.

Jeśli chodzi o kategorie serialowe, bezkonkurencyjny okazał się "The Crown". Serial Netfliksa o brytyjskiej rodzinie królewskiej został najlepszym serialem dramatycznym, nagrody powędrowały także aż do trójki nominowanych aktorów. Za rolę Diany Spencer Złoty Glob dostała Emma Corin (najlepsza pierwszoplanowa aktorka w serialu dramatycznym), Josh O'Connor został wyróżniony w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska za kreację księcia Karola, a Gillian Anderson została doceniona na sportretowanie Margaret Thatcher. 

Złote Globy rozdane. Gala prowadzona z dwóch miast w oparach kontrowersji

W tym roku ze względu na pandemię gala wyglądała zdecydowanie inaczej niż zazwyczaj. Nie było wielkiego zjazdu gwiazd, nawet duet prowadzących nie spotkał się osobiście. Tina Fey prowadziła rozdanie nagród z Nowego Jorku, a Amy Poehler z Beverly Hills. To, co położyło się cieniem na tegorocznych Złotych Globach, to nawet nie tyle pandemia, co kontrowersje związane z postępowanie przyznającego statuetki Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA).

Zaledwie kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem transmisji media obiegła bowiem informacja, że od 1987 roku stowarzyszenie nie przyjęło w swoje szeregi ani jednego nowego członka, który nie miałby białego koloru skóry. Na ten fakt zwróciły uwagę w mediach społecznościowych m.in. aktorki Kerry Washington i Eva Longoria.

 

Fey i Poehler w trakcie gali w trakcie otwierającego ją monologu nawiązały do tej sytuacji, nazywając HFPA "dziewięćdziesiątką międzynarodowych, nie-czarnych dziennikarzy" oraz "europejskimi dziwakami". Wśród innych osób, przemawiających w trakcie imprezy, znalazł się także czarnoskóry aktor Sterling K. Brown ("Tacy jesteśmy"), który zaczął swoje wejście "przejęzyczeniem": It is great to be Black - back - at the Golden Globes. 

Przewodnicząca HFPA  Ali Sar, wiceprzewodnicząca Helen Hoehne i były przewodniczący Meher Tatna pojawili się na scenie podczas rozdania statuetek, by odnieść się do sprawy. - W imieniu Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej dziękujemy za przybycie do nas dzisiaj, aby uczcić pracę artystów z całego świata. Zdajemy sobie sprawę, że sami mamy wiele pracę do wykonania - rozpoczęła Hoehne. - Podobnie jak w filmie i telewizji, reprezentacja czarnoskórych jest niezbędna. Musimy mieć czarnoskórych dziennikarzy w naszej organizacji - dodała. - Musimy również zapewnić wszystkim ze wszystkich niedostatecznie reprezentowanych społeczności miejsce przy naszym stole i zamierzamy to osiągnąć - kontynuowała Tanta, a Sar podsumował:

Oznacza to tworzenie środowiska, w którym zróżnicowane członkostwo jest normą, a nie wyjątkiem.

Złote Globy 2021 - kategorie filmowe. Lista zwycięzców

NAJLEPSZY FILM DRAMATYCZNY - "Nomadland"

NAJLEPSZY FILM KOMEDIOWY LUB MUSICAL - "Kolejny film o Boracie"

REŻYSERIA - Chloe Zhao - "Nomadland"

SCENARIUSZ - Aaron Sorkin - "Proces Siódemki z Chicago"

AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM - Chadwick Boseman jako Levee Green - "Ma Rainey: Matka bluesa" (pośmiertna nominacja) 

AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM - Andra Day jako Billie Holiday - "The United States vs. Billie Holiday"

AKTOR W KOMEDII LUB MUSICALU - Sacha Baron Cohen jako Borat - "Kolejny film o Boracie"

AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU - Rosamund Pike jako Marla Grayson - "O wszystko zadbam" 

AKTOR DRUGOPLANOWY - Daniel Kaluuya jako Fred Hampton - "Judas and the Black Messiah" -

AKTORKA DRUGOPLANOWA - Jodie Foster jako Nancy Hollander - "Mauretańczyk"

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY - "Minari" (USA)

FILM ANIMOWANY - "Co w duszy gra"

MUZYKA - Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste - "Co w duszy gra" 

PIOSENKA - "Io sì (Seen)" (Niccolò Agliardi, Laura Pausini i Diane Warren) - "Życie przed sobą" 

Złote Globy 2021 - kategorie telewizyjne. Lista zwycięzców

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY - "The Crown" (Netflix)

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY LUB MUSICAL - "Schitt's Creek"

NAJLEPSZY FILM TELEWIZYJNY LUB MINISERIAL - "Gambit królowej" (Netflix)

AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM - Josh O'Connor jako książę Karol - "The Crown" (Netflix)

AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM - Emma Corrin jako księżna Diana - "The Crown" (Netflix)

AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU - Jason Sudeikis jako Ted Lasso - "Ted Lasso" (Apple TV+)

AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU - Catherine O’Hara jako Moira Rose - "Schitt's Creek" (Pop TV) 

AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM - Mark Ruffalo jako Dominick i Thomas Birdsey - "To wiem na pewno" (HBO) 

AKTORKA W MINISERIALU UB FILMIE TELEWIZYJNYM - Anya Taylor-Joy jako Beth Harmon - "Gambit królowej" (Netflix)

AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM - John Boyega jako Leroy Logan - "Mały topór" (Prime Video)

AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM - Gillian Anderson jako Margaret Thatcher - "The Crown" (Netflix)

Więcej o: